banner6

'Telekomünikasyon Dairesi'ne neden yatırım yapılmıyor'

banner37

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu(Türk-Sen) ile Turizm Emekçileri Sendikası(TES), Dome Otel’in sözleşmesinin neden uzatılmadığının açıklanması çağrısında bulundu.

'Telekomünikasyon Dairesi'ne neden yatırım yapılmıyor'
banner151 banner143

Türk-Sen ile TES, Dome Otel’de “Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) Sözleşmelerinin Hukuki Önemi” konulu sempozyum gerçekleştirdi.

Karaman: Çok az başvurulan bir yol

TES Başkanı Bayram Karaman açılış bölümünde yaptığı konuşmada, İLO Sözleşmeleri’nin özellikle sendikalar tarafından “göz ardı edilen” ve “çok az başvurulan bir yol” olduğunu savundu.

Temel İLO Sözleşmeleri’nin KKTC Meclisi tarafından onaylanarak iç hukukun parçası yapıldığını belirten Karaman, ancak İLO Sözleşmeleri’ne ters düşen uygulamalara toplum tarafından gereken tepkilerin gösterilemediğini ifade etti.

İLO Sözleşmeleri’yle sunulan haklara sahip çıkılamadığını belirten Karaman, “Hakların elimizden birer birer alınmasına izin vermemeliyiz” dedi.

“Dome Otel hakkında farklı algılar yaratılmaya çalışılıyor”

Mülkiyeti Vakıflar İdaresi’nin olan ve TES tarafından işletilen Dome Otel’in 10 yıllık sözleşme süresinin dolmak üzere olduğuna da dikkat çeken Karaman, “Sözleşmenin uzatılmaması için farklı algılar yaratılmaya çalışılıyor” dedi.

Karaman, Dome Otel’in zarar yapan bir işletmeden, doluluk oranı yüzde 80-90’larda olan bir duruma getirildiğine de işaret etti.

Bıçaklı: 

Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı ise, ülkede kurumların siyasiler tarafından “bilerek ve isteyerek batma noktasına getirildiğini” daha sonra da satılmak istendiğini ileri sürdü.

Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın iflası konusuna da değinen Bıçaklı, KTHY’yi batıranlar yargılanıncaya kadar bu konudaki mücadelesini sürdüreceğini söyledi.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Tahsilat Bölümü’nün, tahsilatın istenilen noktada olmadığı gerekçesiyle özelleştirilmek istendiğini da anımsatan Bıçaklı, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası’nın aldığı sorumlulukla, tarihinde yüzde 45’i geçmeyen tahsilat oranının bugün yüzde 96 civarında olduğunu ifade etti.

Bıçaklı, “Demek ki olabiliyormuş, (kurumları yönetmeyi) siz beceremiyorsunuz” dedi.

“Telekomünikasyon Dairesi’ne neden yatırım yapılmıyor”

Telekomünikasyon Dairesi’nin de yıllık 55-60 milyon TL geliri bulunan bir kurum olduğunu ifade eden Bıçaklı, Kurum için neden yatırım yapılmadığı konusunda açıklama yapılması çağrısı yaptı.

Dome Otel’in satılmak istendiğini de ileri süren Bıçaklı, Otel’in ayakta tutulabilmesi için Vakıflar İdaresi tarafından yılda 3,5 milyon katkı yapılan bir kurumdan kar payı dağıtan bir duruma getirildiğine dikkat çekti.

“Dome Otel’in sözleşmesi neden henüz yenilenmedi”

Bıçaklı, TES ile Vakıflar İdaresi arasındaki sözleşmenin 2018’de sona erecek olmasına rağmen sözleşmenin neden yenilenmediğin açıklanmasını istedi.

Özelleştirilen kurumlar ve Türkiye’den gelen suyun işletilmesinin özelleştirilmesinin gündemde olmasının yanında Türkiye’den elektrik de getirilecek olması konusunda uyarıda bulunan Bıçaklı, “Özellikle bizim gibi küçük adalarda stratejik olan iş kolları asla özele devredilemez. Çok tehlikelidir! Niçin? Ulaşım, su, elektrik gibi sektörler devredilmez çünkü seni istediği gibi oynatır” dedi.

Siyasi partilere “taraflarını belli etme” çağrısı

Siyasi partilere, kamu kurumlarının durumu hakkında düşüncelerini net olarak ortaya koyma çağrısında da bulunan Bıçaklı, Türk-Sen’in kamu kuruluşlarının özelleştirilmesine karşı olduğunu bunun yerine de özerkleştirmeyi önerdiklerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2017, 13:53
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104