Teli kesip kapı açtılar

banner37

Lavinium ve Olbia sitelerinde yaşayan halkın anayola erişiminin engellenmesi için yerleştirilen demir çitlerin bir kısmı kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından söküldü

banner87
Teli kesip kapı açtılar
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Lefkoşa – Girne anayolu üzerinde bulunan Lavinium ve Olbia sitelerinde yaşayan halkın anayola erişiminin engellenmesi için Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından yerleştirilen demir çitlerin bir kısmı kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından sökülerek, bir tür kapı açıldı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Lavinium ve Olbia siteleri hakkında sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunarak, yolda güvenliğin sağlanması çalışmalarının devam ettiğini ve çalışmalar bitene kadar yayaların yola erişiminin engelleneceğini ifade etti.

Atakan, Lavinum ve Olbia sitelerindeki halkın anayola giriş ve çıkış yapabilmelerinin kolaylaştırılması ile ilgili genel trafiği ve akış hızını engellemeyecek bir şekilde alternatif proje çalışmasının sürdüğünü belirterek, konu hakkındaki çalışmalar bitip harekete geçilecek aşamaya gelindiğinde kamuoyuna gerekli bilgi paylaşımının yapılacağını söyledi.

Yıllardır aynı sorun yaşanıyor

Yıllarıdır ulaşım sıkıntısı yaşadığı için kendine göre tehlikeli bir çare üreten bölge halkı, herhangi bir otobüs durağı bulunmayan anayolun üzerinde otobüse binmek veya otostop çekmek zorunda kalıyor. Bu durum da vatandaşların hem kendi güvenliklerini, hem de söz konusu yolda seyreden sürücülerin güvenliğini tehlikeye sokuyor.

Özellikle söz konusu bölgelerde yaşayan öğrenciler, okullarına veya işlerine gitmek için şehir merkezlerine gitmek zorunda olduğundan anayola çıkmak zorunda kalıyorlar. Öğrenciler veya halk için alternatif olarak herhangi bir otobüs güzergahının olmaması ise onları yola çıkmaya mecbur bırakıyor.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ise, bahse konu sitelerde yaşayan halkın anayola çıkışının engellenmesi adına söz konusu sitelerin önüne demir çit yerleştirdi. Ancak kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından demir çitlerin bir kısmının sökülmesinden dolayı yayaların anayola erişimi yeniden sağlandı.

“Yola yayaların çıkışı engellenecek”

Söz konusu sitelerin önündeki fiziki şartlar uygun olmadığı halde özellikle sitelerde yaşayan yabancı öğrencilerin anayola çıkıp otostop çekme alışkanlıklarının olduğunu belirten Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, bu alışkanlığın hem kendilerini, hem de bahse konu yolda seyreden sürücüleri tehlikeye attığını kaydetti.

Atakan, söz konusu yolun belli bir hız limitinin olduğuna ve yolun fiziki anlamda yaya trafiğine uygun olmadığına dikkat çekerek, tüm bu nedenlerden dolayı bölgede otostop veya başka bir amaçla yayaların yola çıkmasının engelleneceğini vurguladı.

Yola herhangi bir yayanın çıkışının engellenmesi için gerekirse polisiye tedbirlerin alınacağını kaydeden Atakan, yeni yapılacak düzenleme projesinde otobüs ve benzeri taşıtların güvenli bir şeklide yolcu indirip bindirebileceği bölümlerin unutulmadığını ifade etti.

Ayrıca her iki siteye yapılan otobüs seferlerinde herhangi bir ulaşım sıkıntısının yaşanmaması adına seferlerin artırıldığına da değinen Atakan, sitede yaşayan halk ile yolu kullanan kişilerin güvenliği ve hayatlarının kolaylaşması için her türlü adımın eksiksiz bir şekilde atılacağını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 08:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75