banner6

Temel gıda ürünlerine ulaşmak zorlaştı

banner37

Temel gıda ürünlerine ulaşmak zorlaştı
banner150 banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   İğneden ipliğe her şeyin zamlandığı ülkemizde akaryakıt elektrik ve arpaya gelen zamlardan sonra bu kez de gıda ürünleri cep yakmaya başladı.

   Asgari ücretle geçinmeye çalışan vatandaşın temel gıda ürünlerine ulaşması çok zor hale geldi, doğru ve dengeli beslenme hayal oldu.

   KIBRIS’a konuşan Gıda Güvenliği ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Değirmenci, pandemi, ekonomik kriz ve savaş gibi unsurların gıda ürünlerine ulaşımı daha da zorlaştırdığını ifade ederek gıda ürünlerine yapılan zamlardan sonra insanların temel gıdaya bile ulaşamayacağını ve tek tip beslenmenin artış göstereceğini açıkladı.

“İthalat ve ihracat dengesi değişti”

   Gıda Güvenliği ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Değirmenci, pandemi, ekonomik kriz ve savaş gibi unsurların ithalat ve ihracat dengesini değiştirdiğini belirtti.

   Değirmenci, Rusya ve Ukrayna’nın dünyanın en büyük buğday tedarikçisi olduğunu anımsatarak iki ülkenin savaş içinde olmasının gıda ürünlerine ulaşımı daha da zorlaştırdığını ifade etti.

   Tedarik zinciri ve fiyat politikalarında sıkıntılar yaşanmaya başlandığını söyleyen Değirmenci, ülkemizde de un ve ayçiçeği yağı gibi ürünlerin fiyatlarının artmaya başladığını kaydetti.

   Değirmenci, gıda ürünlerine yapılan zamlardan sonra insanların beslenmesinin daha da zorlaşacağını vurguladı.

   Güvenli ve dengeli beslenmenin insan sağlığının temelini oluşturduğunu ifade eden Değirmenci, şu anki sürecin dengeli ve güvenli gıda tüketim zincirini olumsuz etkilediğinin altını çizdi.

   Değirmenci, doğru üretim, paketleme, depolama ve dağıtım aşamalarından geçen gıdaların ‘güvenli gıda’ olduğunu söyledi.

   Gıdaların fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan doğru ham madde ve hijyenik ortamlarda hazırlanmasının önemine işaret eden Değirmenci, bu şartlar altında üretilen ürünlerin insan sağlığı açısından zararlı unsurlar barındırmadığını ifade etti.

   Değirmenci, ülkemizde gıda fiyatlarına yapılan artışı hatırlatarak çiğ sütün 4 TL’den 5 TL’ye yükseldiğini,

et fiyatlarının da yüzde 40 arttığını belirtti.

   Gıda fiyatlarına yapılan yüksek zamlardan sonra insanların temel gıda ürünlerinden uzak kalacağını vurgulayan Değirmenci, tek tip beslenmenin artış göstereceğini kaydetti.

   Meyve ve sebze tüketiminin de önemine işaret eden Değirmenci, bu besinlerde bulunan vitamin ve minerallerin insan metabolizmasını ve hormonlarını dengelediğini açıkladı.

   Değirmenci, çocukluk döneminde yetersiz alınan besinlerin gelişim geriliği, kemik kırılmaları ve nörolojik hastalıklara neden olduğunu anımsattı.

“Denetime ithal edilen ürünlerin alış fiyatından başlanmalı”

   Marketlerde fiyat denetimlerinin başlayacağı ile ilgili haberleri eleştiren Değirmenci, “Her şey dört dörtlük de tek sorun bu mu? Denetime ithal edilen ürünlerin alış fiyatından başlanmalı. Devletin ortaya koyduğu fon ve kısıtlamalar nedir? Yeterli önlemler alınıyor mu? Malların tedarikçiden uygun fiyata alınabilmesi için gerekli adımlar atılıyor mu? Önce bunlara bakılmalı, sonra tedarikçinin ürünü marketlere kaça sattığına bakılmalı” şeklinde konuştu.

   Değirmenci, büyük işletmelerle küçük işletmelerin alım gücünün aynı olmadığını hatırlatarak alım gücü yüksek olan işletmelerin büyük tonajlar bağladığı için avantajlı fiyatlar sağladığını bunu da satış fiyatına yansıttığını belirtti.

   Bütçesi az olan küçük marketlerin ise ürünlerini yüksek fiyattan aldığını ifade eden Değirmenci, sattığı ürünleri tüketiciye yüksek fiyattan vermek zorunda kaldığının altını çizdi.

   Sadece marketlerin denetlenmesinin küçük marketleri ‘halkı soyuyor’ konumuna düşüreceğini belirten Değirmenci, küçük işletmenin gücü olmadığı için kâr marjını ekleyerek ürünü büyük marketlere göre daha yüksek fiyata verdiğini anımsattı ve şöyle devam etti:

   “Burası küçük bir ülke. Toplumsal refah seviyemiz birçok ülkeye göre daha iyi olmasına rağmen, ülkemiz böyle bir noktaya geldiyse dünyanın birçok ülkesi bu konuda yerle bir olmuştur.”

   Değirmenci, ülke olarak gücümüzü doğru ve dengeli kullanmadığımızı ifade ederek suiistimale açık pozisyonlarda bulunmamak gerektiğini vurguladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110