banner6

Temel hedef özgür, düşünen birey yaratmak

banner37

CTP Milletvekili Adayı Salih Sarpten, ülkemizde eğitim konusunda yaşanan ve gün geçtikçe artış gösteren sorunların çözüme ulaşabilmesi için üstün bir çaba içerisinde olacağını vurguladı:

Temel hedef özgür,  düşünen birey yaratmak
banner151

Ahmet UÇAR

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Adayı Salih Sarpten, ülkemizdeki eğitim sisteminin her geçen gün daha da derinleşen bir dizi karmaşık sorunla karşı karşıya olduğunu belirterek, öte yandan halkın siyasete olan güveninin sarsıldığını kaydetti.

Sarpten, eğitim alanında yaşanan sorunların çözüme ulaşması için eğitim bilimi ilkeleri ve evrensel değerler kapsamında bir yaklaşım ortaya koyacağını açıkladı.

“Eğitim bilimi alanındaki araştırmalar temel uğraş alanımdır”

CTP Milletvekili Adayı Salih Sarpten, “1970’te Limasol’da doğmuş, bu ülke insanının son elli yılında yaşamış olduğu var oluş mücadelesinin tanıklarından birisiyim. Eğitim bilimciyim. Genelde kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomik, demokratik ve sosyal yaşam, özelde ise kaliteli ve nitelikli eğitim için emek vermeye, anlamlı çalışmalar ortaya koymaya gayret ediyorum. İstanbul Üniversitesi, Fizik bölümü mezuniyetimin ardından Eğitimde Program Geliştirme ve Öğretim Alanında yüksek lisans, Eğitim Yönetimi, Denetimi ve Finansmanı Alanında doktora çalışmalarım bulunmaktadır.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası yönetim ve yürütme kurulu üyeliği görevlerinde bulundum. Halen Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Talim ve Terbiye Kurulu Üyesiyim. Ayrıca Kıbrıs Eğitim Araştırmaları Birliği Başkanlığını yürütüyorum. Eğitim bilimi alanındaki araştırmalar temel uğraş alanımdır diyebilirim” şeklinde kendini tanıttı.

Doğru, akılcı, vizyon içeren siyaset

Sarpten, ülkeyi yöneten anlayışın sağlık, eğitim, ulaşım gibi sosyal yaşam alanlarında da ekonomik alanda da ortaya çıkan krizleri yönetme becerisi gösteremediğini belirterek, bu anlayışın siyaset kurumuna güveni erozyona uğrattığını kaydetti.

Siyaset denen şeyin bugün ülkeyi yönetenlerin sahip olduğu zihniyet olmadığını dile getiren Sarpten, siyasetin sorun çözme sanatı, bir halkı güzel günlere, kaliteli yaşama taşıma uğraşı olduğunu ifade etti.

Sarpten, doğru, akılcı, vizyon içeren, partizanlık yapmayan, bireysel çıkarlar uğruna halkının ezilmesine izin vermeyen ve bu ülkenin geleceği için çalışan siyasete güvendiğini vurguladı.

Tam gün eğitim uygulamasına kademeli geçiş

Ülkemizdeki eğitim sisteminin her geçen gün daha da derinleşen bir dizi karmaşık sorunla karşı karşıya olduğuna işaret eden Sarpten, bu sorunların temelinde plansız uygulamalar, bürokratik aksamalar, ekonomik kaynakları verimli kullanamama, çağdaş eğitim ve yönetim kuramlarını sisteme bütünleştirmeme, eğitim bilimi ilkeleri yerine, siyasi kaygılarla karar alma unsurlarının yattığına dikkat çekti.

CTP’nin “her öğrenci değerlidir” ve “her öğrenci öğrenebilir” ilkelerinden hareket ettiğini söyleyen Sarpten, üretim için eğitim yaklaşımıyla, özgür ve düşünen bireyler yetişmesi temel hedefleri olduğunu açıkladı.

Sarpten, Meclis’e girmesi halinde gerçekleştirmek istediği gelişmeler hakkında da bilgi vererek, “Eğitim kayıplarını giderebilecek ve köklü bir eğitim reformunun en önemli boyutu olarak kabul edilebilecek; öğrencilerin okulda bulunma sürelerini artırarak eğitim hizmetleri ile daha çok buluşmasını sağlayacak tam gün eğitim uygulamasını kademeli olarak hayata geçirilmesini planlamak temel uğraşımız olacaktır. Bu planda; ihtiyaç duyulacak alt yapı, araç-gereç donanım, öğretmen ve diğer tüm boyutların bütçelenmiş analizleri ile birlikte eğitimde yeniden yapılanmayı yaratacak uygulamalar yer alacaktır.

Eğitimdeki en önemli unsurlardan birisinin öğretmen olduğu gerçeğinden hareketle, öğretmenlik meslek statüsünü güçlendirmek daha nitelikli bir eğitim sistemi için olmazsa olmazdır. Öğretmenin yetiştirilmesi ve yükselmesi, siyasi kaygılardan ve çeşitli ideolojilerden bağımsız; bilimsel ilkeler, evrensel değerler temelinde olacaktır” dedi.

Sarpten, Okula Dayalı Yönetim ve Okula Dayalı Bütçe anlayışı ile okulların karşılaştıkları sorunları çözmede potansiyellerinin ve çözüm kabiliyetlerinin destekleneceğini belirterek, ana dili Türkçe olmayan yabancı uyruklu öğrencilere destek programı, meslek liselerinde öğrenimi teşvik etme gibi daha birçok uygulama ile bugün birer kanayan yara haline gelen eğitim sorunlarına kalıcı çözümler üretilmesini sağlayacaklarını kaydetti.

“Eğitimde kaliteli bir dönüşüm için en üst çabayı ortaya koyacağım”

Meclise girmesi halinde ilk icraat olarak eğitimde kaliteli bir dönüşümün önünü açmak için değişmesi, geliştirilmesi, yeniden oluşturulması gereken eğitim mevzuatını ele alacağını ifade eden Sarpten, mevzuatın gözden geçirilmesinde, tam katılımcı anlayışla sendikalar ve eğitimdeki diğer sivil toplum örgütleriyle işbirliği içerisinde eğitim mevzuatının günün ihtiyaçlarına uygun olarak düzenlenmesi için mümkün olan en üst çabayı ortaya koymakta kararlı olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110