Temiz tutun, kirletmeyin

banner37

Gazimağusa Limanı’nın, 2’nci etap dip temizliği, AB’nin finanse ettiği Deniz Atıkları Projesi kapsamında tamamlandı. Projeyi yürüten MASDER Başkan Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Serdar Atai, uyardı:

Temiz tutun, kirletmeyin
banner8

Sedef BOŞNAK

800 PARÇA ATIK ÇIKTI... İlk etapta, 5 metre derinlikte birikmiş yaklaşık 120 ton moloz yığını çıkartılan alandan, 15 çeşit, toplam 800 parça daha atık çıkarıldı. Dipten çıkan, 2’si büyük 52 araç lastiği, 1 kilometre uzunluğunda misina, klozet, teneke kutu ve plastik şişeler dikkat çekti.

Gazimağusa Limanı’nın, 2’nci etap dip temizliği, geçtiğimiz gün, AB’nin finanse ettiği Deniz Atıkları Projesi kapsamında, yapıldı.

Limanda, 3 yıl önce dibe çöken ve halen yenilenmeyen tarihi ahşap iskele yığınının bulunduğu alan tamamen temizlendi.

İlk etapta, 5 metre derinlikte birikmiş yaklaşık 120 ton moloz yığını çıkarılan alandan, 15 çeşit, toplam 800 parça daha atık çıkarıldı.

Dipten çıkan, 2’si büyük 52 araç lastiği, 1 kilometre uzunluğunda misina, klozet, teneke kutu ve plastik şişeler dikkat çekti.

MASDER Başkan Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Serdar Atai, tüm limanın benzeri dip temizliğine ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, “Biz özenle temizledik. Siz de lütfen temiz tutun ve koruyun” çağrısında bulundu.

Denizdeki eko yaşamı önemsediklerini ifade eden Serdar Atai, devlet desteğiyle limanın geri kalan kısımlarının da temizletilmesi gerektiğini vurguladı.

Atai, özen gösterilmesi halinde, temizletilen alanların temiz tutulacağına dair inancını dile getirdi ve AB’nin katkılarıyla, MASDER ve Kuzey Kıbrıs Dalış Merkezleri Derneği’nin Deniz Atıkları Projesi kapsamında yürüttüğü çalışmalar sonucu, çöken İskele alanındaki temizliğin tamamlandığını duyurdu.

Atai, verimli bir çalışma gerçekleştirildiğini belirterek, katkı koyan Liman Başkanlığı’na, vinç desteği veren Özkıraç Shipping’e, atıkları depolama için skip gönderen Mağusa Belediyesi’ne teşekkür etti.

Çöp çalıştayı yapılacak

 Haftaya, Çöp Avcılığı Çalıştayı yapılacağını kaydeden Serdar Atai, bu çalıştayın, Güney Kıbrıs ile eş zamanlı yapılacağını belirtti.

 Atai, TC ve Yunanistan’dan bilir kişilerin, balıkçılara online eğitim vererek, 5 barınakta ağ oluşturulacağını ifade etti.

 Larnaka, Aynapa, Laguna, Mağusa ve Boğaz’da çöp avcılığı inisiyatifinin uygulanacağını kaydeden Atai, limanlara çöp konteyneri yerleştirilip, balıkçılara kılavuz ve çöp zembilleri dağıtılacağını dile getirdi.

 Atai, limanların, özen gösterilmesi halinde temiz tutulacağı inancını yineledi.

banner134

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2021, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75