Temizlik yapacaklar diye sahili talan ettiler

banner37

Esentepe Kalkınma Kooperatifi’ne ait sahil kenarında bulunan araziye Esentepe Belediyesi tarafından dökülen molozlar ve toprak, alanı çöplüğe çevirdi. Çevre tahribatı bununla da kalmadı; belediye kooperatiften habersiz, araziye iş araçlarıyla girdi

banner87
Temizlik yapacaklar diye sahili talan ettiler
banner90
banner8

“KUM ALINDI” İDDİASI VAR… Ülkemizde çevre katliamlarının sonu gelmiyor. Esentepe Belediyesi, Esentepe Kalkınma Kooperatifi’ne ait, sahil kenarında bulunan arazinin yanında yaptığı inşaat çalışmasından çıkan molozları ayrıca sahil düzenlemesi için götürülen toprağı, bölgeye yığdı. Çevre Dairesi’nin “toprağı kaldırın” ikazı sonrası belediye, Girne Kaymakamlığı ve kooperatif yönetiminden habersiz, iş araçlarıyla araziye girdi ve temizlik yaptı. Yığın toprak ve molozlar kaldırılırken sahilden kumun da alındığı, doğal yapıya müdahalede bulunulduğu iddia edildi.

KOOPERATİF ŞİKAYETÇİ; KAYMAKAMLIK DEVREDE… Esentepe Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Necay Tümkan, kooperatife ait arazi içerisinde bırakılan molozların, kendilerinin bilgisi dışında temizlendiğini belirtti. Tümkan, iş araçlarıyla yapılan temizlik çalışması sırasında kumun da alındığını iddia etti. Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan ise araziden kum alınmadığını, yığılan toprağın ve molozların temizlendiğini söyledi. Girne Kaymakamı Sinan Güneş de, araziden izinsiz olarak kum alındığı ihbarının kendilerine iletildiğini, gerekli araştırmanın başladığını açıkladı.

Ahmet UÇAR

Ülkemizin doğal güzelliklerini hiçe sayıp, yatırım amacıyla talan ediyoruz.

Bu kez yer Esentepe… Sahil kenarına iş araçlarıyla girildi ve sahilin doğal yapısına müdahale edildi.

Esentepe Belediyesi’nin, Esentepe Kalkınma Kooperatifi’ne ait sahil kenarında bulunan arazinin yakınına

restoran yaptırdığı ve oradan çıkan inşaat molozlarını da kooperatife ait arazinin yakınına döktüğü öğrenildi.

Önce çöplük olarak kullanılan sahil çevresi, bu kez temizlik yapılacağı gerekçesiyle talan edildi.

Kooperatif yetkililerine haber verilmeden, iş araçlarıyla sahile yakın araziye girildi. Kooperatif yetkililerinin iddiasına göre, molozlar temizlenirken, sahildeki kum da alındı.

Bu çevre tahribatına sessiz kalmayan Esentepe Kalkınma Kooperatifi yetkilileri, konuyu hem Girne Kaymakamı’na hem de polise bildirdi.

banner134
Tümkan: Kumu da aldılar

Esentepe Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Necay Tümkan, kooperatife ait arazinin yakınına, Esentepe Belediyesi tarafından restoran yapıldığını söyledi.

Restoran inşaatından çıkan molozların araziye yığıldığını ve orada bırakıldığını belirten Tümkan, kendilerinin bilgisi dışında molozların temizlendiğini ifade etti.

Tümkan, temizlik işlemi sırasında sadece molozların değil, arazi içerisindeki kumun da alındığını iddia etti.

Cemal: Yığılan kumu aldık

Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan, 1-2 yıl önce Esentepe Kalkınma Kooperatifi’nin arsasında sahil düzenlemesi yapılırken, belediyenin araziye toprak yığdığını söyledi. Çevre Dairesi’nden belediyeye “toprağı kaldırın” yazısı geldiğini ifade eden Erdoğan, “Biz bunu kaymakamlığa ve kooperatife söylemedik. Çarşamba, perşembe ve cuma günleri toprağı çekmeye başladık. Sonra köyde siyaseten benim rakibim olan birileri, beni gazetecilere şikayet etti. Sonra denizden kum alınıyor algısı çıktı” dedi.

Girne Kaymakamı’nı aradığını, araziden herhangi bir kum veya başka bir şey alınmadığını, molozların ve yığın halinde duran toprağı aldıklarını anlattığını ifade eden Erdoğan, “Kaymakamlık ‘oraya görevlileri göndereceğiz kum almamışsanız bir sıkıntı yoktur’ dedi. Kooperatifin başkanıyla olay yerine gittik. Bugün de kooperatifin yönetim kuruluyla gideceğiz. Kuma herhangi bir müdahalede bulunmadığımızın garantisini alacağız” şeklinde konuştu.

Güneş: Gerekli araştırma başlatıldı

Girne Kaymakamı Sinan Güneş de olayın hafta sonu yaşandığını belirterek bölgeden izinsiz olarak kum alındığı şikayeti olduğunu söyledi.

Güneş, önceki dönemlerde bölgede yapılmış olan inşaattan çıkan molozların temizliği sırasında kum da alındığının ileri sürüldüğünü ifade etti.

Konuyu araştırdıklarını, gerekli araştırmanın yapılmaya başlandığını kaydeden Güneş, elde edilen sonuca göre hareket edileceğini vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75