banner6

Temsilcilerin aylık maaşı 4 bin 500 Euro ile 4 bin 700 Euro arasında değişiyor

banner37

Temsilcilerin aylık maaşı 4 bin 500 Euro  ile 4 bin 700 Euro arasında değişiyor
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Ülkede kamu kurum ve kuruluşlarının görevlerini yapabilmesi ve personelin ödenmesi için borçlanılmak zorunda kalınıp, yangın helikopteri gibi ihtiyaçlar da alınamazken, maliyenin kasasından her ay binlerce Euro dış temsilcilikler için çıkıyor. 

   KAMU-SEN Başkanı Metin Atan’dan alınan bilgiye göre; dış temsilcilerin aylık maaşı 4 bin 500 Euro ile 4 bin 700 Euro arasında değişiyor.

   Yani her bir temsilciye ayda 80 bin TL ile 85 bin TL arasında maaş ödeniyor. Toplam 26 dış temsilcilik olduğu düşünüldüğünde de maliyenin kasasından her ay en az 2 milyon 80 bin TL sadece dış temsilcilerin maaşları için çıkıyor.

   Üstüne üstlük Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep, Antalya, Trabzon ve Mersin’deki temsilciler de Euro üzerinden ödeniyor.

   Bunlara ek olarak devlet bütçesinden de bu yıl dış temciliklerin personel ve mal ile hizmet gideri için 96 milyon 671 bin 500 TL’lik bir pay ayrıldığı biliniyor.

“Düzenleme istedik yapılmadı”

   KAMU-SEN Başkanı Metin Atan, dış temsilcilerin aldığı maaşı ülkenin ne Başbakanı’nın ne de Cumhurbaşkanı’nın aldığını söyledi.

   Bunun kabul edilebilir bir durum olmadığını ifade eden Atan, defalarca yetkililerden düzenleme talep etmelerine rağmen, yapılmadığını kaydetti.

   Atan, temsilcilerin aldığı aylık maaşın 4 bin 500 Euro ile 4 bin 700 Euro arasında değiştiğini kaydetti.

“Türkiye’deki temsilcilere de

maaşları Euro olarak ödeniyor”

   Metin Atan, Türkiye’deki temsilcilerin de Euro üzerinden maaş aldığını belirtti ve TL kullanılan bir ülkede olan temsilcilerin Euro ödenmesinin doğru olmadığını ifade etti.

   Bu duruma bir düzenleme getirilmesi gerektiğini yineleyen Atan, “Euro kullanılan ülkelerdeki temsilcilere Euro ödenmesini anlıyorum. Ancak TL kullanılan ülkelerde neden Euro ödeme yapılıyor. Bu konuda bir düzenleme yapılmalıdır” dedi.  

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104