banner6

Tersanedeki iş kazasında ihmal ve tedbirsizlik var

banner37

Gazimağusa Limanı’ndaki tersanede 1 işçinin ölümüne, 3 işçinin de yaralanmasına sebebiyet verdiği iddiasıyla 1’i gemi kaptanı diğeri tersanenin ırgat tanburu sorumlusu olan 2 kişi tutuklandı

Tersanedeki iş kazasında ihmal ve tedbirsizlik var
banner151

“KAPTAN TALİMATA UYMADI, TERSANE ÇALIŞANI TEDBİR ALMADI”… Tahkikat sorumlusu Gökhan Yıldırım, iş kazasıyla ilgili kamera görüntülerini incelediğini ve geminin VDR kayıtlarını dinlediğini belirterek gemi kaptanı S.Y.’nin kılavuz kaptanın “gemiyi geriye doğru hareket ettir” talimatına uymayarak ileriye doğru hareket ettirdiğini söyledi. Polis, iş sağlığı ve güvenliğinden sorumlu olan tersane çalışanı M.S.’nin ise, tedbir alacak yeterli zamanı olmasına karşın, halatı gevşetmediği gibi sorumluluğu altındaki personelin de gereğini yapmasını sağlamadığını belirlediğini kaydetti. Polis, zanlıların, ihmal ve tedbirsizlik sonucu ölüme sebebiyet verdiğini belirtti.

Sedef BOŞNAK
 

Gazimağusa Limanı’nda bulunan Shipyard Ltd. isimli tersanede 1 işçinin ölümü, 3 işçinin ise yaralanmasıyla sonuçlanan feci iş kazası sonrası, gemi kaptanı ile tersane çalışanı tutuklandı.

Meseleyle ilgili yürütülen çok yönlü soruşturma sonucu, “Tedbirsizlik ve ihmalkârlık sonucu başka bir kişinin ölümüne sebebiyet verme” suçundan ötürü, polis, gemi kaptanı S.Y. ve tersane çalışanı M.S.’yi dün nöbetçi mahkeme huzuruna çıkarttı.

Tersaneye bakıma giden Viamare isimli geminin halatının bağlanmaya çalışıldığı esnada yerinden çıkıp savrulması sonucu meydana gelen iş kazasıyla ilgili soruşturmasını sürdüren polis, mahkemeden, tahkikatına etki etme olasılığı bulunmayan 2 zanlım teminata bağlamasını istedi.

Zanlıların ülkeden kaçacaklarına dair huzurunda bir şahadet bulunmadığına vurgu yapan mahkeme, ciddi suçla ilgili talebi uygun ve adil bularak, her iki zanlıyı ülkedeki statülerine göre ileride yargılanmak üzere teminata bağladı.

TC vatandaşı olup, bir gemi acentesiyle sözleşmeli çalışan Virame isimli gemi kaptanı S.Y. 10 bin TL, KKTC vatandaşı KKTC’de yerleşik tersane çalışanı M.S. kefil kefaletiyle, ileride yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Kaza sonucu savrulan halatın çarptığı 40 yaşındaki Kadir Teke hayatını kaybetmiş, Mehmet Gündoğdu (56), Haydar Şahin (41) ve Yusuf Türkay (58) ise yüzlerinden yaralanmıştı.

 

Davaları ileride okunacak
 


Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde nöbetçi Yargıç Dilşah Karayel huzuruna görüşülen dünkü teminat duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına Savcı Hasan Çaltılı, meseleyle ilgili talebi aktarması için, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Gökhan Yıldırım’ı tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık polis Gökhan Yıldırım, 18 Temmuz 2021’de, saat 12.15’te Mağusa Limanı’ndaki özel bir şirkete ait bir tersanede, bakımı yapılmak için havuz bölümüne yanaştırılmaya çalışılan geminin halatının gerilmesi sonucu yerinden çıkan halatın personele çarpması sonucu 1 kişinin öldüğünü, 3 kişinin de yara aldığını söyledi.

Gökhan Yıldırım, halatın çarptığı Kadir Teke’nin, çoklu omur ve kaburga kırığı, iç organ yaralanması ve iç kanama sonucu yaşamını yitirdiğini belirterek, 3 kişinin de yaralandığını anlattı.

“Gemi kaptanı talimata uymadı, tersane çalışanı yeterli zamanı olduğu halde tedbir almadı”


Yıldırım, zanlı S.Y.’nin, kılavuz kaptanın “gemiyi geriye doğru hareket ettir” talimatının aksine ileriye doğru hareket ettirdiğini tespit ettiğini söyledi.

Tanık polis, kamera kayıtlarıyla gemideki VDR kayıtlarını incelediğini aktardıktan sonra, iş sağlığı ve güvenliğinden sorumlu olan tersane çalışanı M.S.’nin ise, tedbir alacak yeterli zamanı olmasına karşın, halatı gevşetmediği gibi sorumluluğu altındaki personelin de gereğini yapmasını sağlamadığını belirlediğini kaydetti.

Zanlıların, ihmal ve tedbirsizlik sonucu ölüme sebebiyet verdiğini kaydeden tanık polis, mahkemeden devam eden tahkikatına etki etme olasılığı bulunmayan zanlıları uygun bir teminata bağlamasını istedi.

 

Avukatları iddialarda bulundu
 


Mahkemede gemi kaptanını Avukat Kadriye Barbaros, tersane çalışanını ise Avukat Salih Can Doratlı temsil etti.

Her iki avukat da talebe itiraz etmedi ancak tanık polise bazı iddialarda bulundu.

Avukat Salih Can Doratlı, polise, yasada, müvekkiline okuyabileceği herhangi bir dava bulunmadığını ileri sürdü.

Tanık polis ise cevaben, “Tahkikatım spesifik bir olguya dayalı tahkikat değildir. Gemi kaptanı, kılavuz kaptanın talimatının aksine hareket etti. Gemiyi tornistan yani geriye doğru hareket ettireceğine ileriye doğru hareket ettirdi. Soruşturmam devam ediyor. Kılavuzla birebir irtibat halinde olan ırgat tanburunun sorumlusu, zanlı M.S. ise halata müdahale edebilirdi, yeterli zamanı olmasına rağmen müdahalede bulunmadı. Kamera görüntülerinde 30 saniyenin üzerinde halat gevşek bir vaziyetteydi. Aksine hareketin hemen ardından ilk yapılması gereken ya kendinin ya da altındaki personelin gereğini yapmasını sağlamasıydı” dedi.

 

Yargıyı serbest bekleyecekler
 


Huzurundaki şahadeti değerlendiren yargıç, her iki zanlıyı da KKTC dışına çıkmaktan men etti ve ülkedeki statülerine göre teminata bağladı.

Yargıç, 10 bin TL nakdi teminata bağladığı TC vatandaşı gemi kaptanını lehine ayrıca KKTC vatandaşı 2 kefilin 50’şer bin TL’lik kefalet senedi imza etmesini istedi.

KKTC’de yerleşik tersane çalışanı M.S.’nin lehine ise KKTC vatandaşı 1 kefilin 50 bin TL’lik kefalet senedi imza etmesine emir verdi.

Yargıç ayrıca her iki zanlının da haftanın bir günü en yakın polis karakoluna giderek ispatı vücut etmesine emir verdi. Şartları yerine getiren her iki zanlı, serbest kaldı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110