Test sonucu “e-nabız”da olmayanlar, uçağa ve gemiye alınmayacak

banner37

Sağlık Bakanı Pilli, TC ile KKTC arasında kurulan “e-nabız” sistemi sayesinde yolculuk yapacak kişilerin Covid-19 test sonuçlarının elektronik ortamdan görülebileceğini açıkladı:

Test sonucu “e-nabız”da olmayanlar, uçağa ve gemiye alınmayacak
banner90
banner99

“AYAKTAN TANI MERKEZİ’Nİ PANDEMİ KLİNİĞİNE DÖNÜŞTÜRDÜK”… Sağlık Bakanı Ali Pilli, 2019 yılının aralık ayı itibarıyla Covid19 hastalarına daha iyi hizmet vermek için altyapı çalışmaları başlattıklarına işaret ederek, şu anda Ayaktan Tanı Merkezi’ni Pandemi Kliniği’ne çevirdiklerini kaydetti. Pilli, öte yandan da göğüs ve enfeksiyon hastaları için de Psikiyatri Hastanesi tarafında ayrı bir klinik kurduklarını ve bunun açılışının da bugün yapılacağını söyledi

“ENABIZ UYGULAMADA”… Sağlık Bakanı Ali Pilli, Türkiye ile KKTC Sağlık Bakanlığı arasında “enabız” adlı bir sistemin uygulamaya girdiğini ifade etti ve buna göre yolculuk yapacak kişilerin test sonuçlarının elektronik ortamdan görülebileceğini belirtti. Test sonuçları elektronik ortamda görülmeyen yolcuların uçak ve gemiye alınmayacağının altını çizen Pilli, “Test sonucu elektrik ortamda yoksa, elinde belge bile olsa uçağa ya da gemiye alınmayacak” dedi

Ceren ÖZBİL

   Sağlık Bakanı Ali Pilli, Covid-19 salgını konusunda ülkede alınan önlemler hakkında bilgi verdi. Pilli, rastgele test sayısının artırılacağını, ilçelerde bu konuda çalışacak komiteler kurulmaya başlandığını ve Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlıkları arasında “e-nabız” adlı, kişilerin Covid-19 test sonuçlarının elektronik ortamdan görülmesini sağlayan bir sistem kurulduğunu anlattı.

   Ali Pilli ayrıca Covid-19 hastalarının tedavi göreceği yerlerdeki yatak sayısı hakkında da bilgi verdi ve “yeterli yatak kapasitemiz var, gerektiğinde de artırabilecek durumdayız” dedi.

“Ayaktan Tanı Merkezi’ni

Pandemi Kliniği’ne dönüştürdük”

   Sağlık Bakanı Ali Pilli, 2019 itibarıyla Covid-19 hastalarına daha iyi hizmet vermek için alt yapı çalışmaları başlattıklarını söyledi ve şu anda da Ayaktan Tanı Merkezi’ni Pandemi Kliniği’ne çevirdiklerini kaydetti.

   Söz konusu binanın tamamen Covid-19 hastaları için ayrıldığını ifade eden Pilli, bu binanın üst katında daha önce enfeksiyon ve göğüs hastalıkları kliniği ve alt katında da endokrin ve diş bölümü olduğunu söyledi.

   Pilli, şöyle konuştu:

   “Yine aynı binada bulunan Endoskopi Merkezi’ni tamamen başka bir yere taşıdık.

   Kısa süre önce yeni taşıdığımız yeri basına da tanıtmıştık. Yani endoskopi yapılacak hastalar kesinlikle mağdur olmamıştır. Söz konusu binada hizmet veren şu anda sadece dişçilik kalmıştır. Onu da hazırlıkların tamamlanmasının ardından başka bir yere taşıyacağız.

   Yaklaşık 10 gün içerisinde bunu tamamlamayı planlıyoruz”.

“İkinci kat yoğun bakım olarak ayrıldı”

   Pandemi Kliniği olarak kullanılan binanın ikinci katının tamamen yoğun bakım olacağından söz eden Pilli, burada da 45-50 civarında yatak kapasitesi bulunduğunu belirtti.

   Pilli, “Covid-19 hastalarının herhangi bir yoğun bakım ihtiyacı olursa, burada bakılacaktır” dedi.

“Göğüs ve enfeksiyon hastaları

için de ayrı bir klinik hazırlandı”

   Ali Pilli, göğüs ve enfeksiyon hastaları için de ayrı bir klinik hazırlandığını söyledi ve bu bölümün de Psikiyatri Hastanesi içerisinde olduğunu belirtti.

   Pilli, şöyle devam etti:

   “Covid-19 hastaları için bizim yatak sayımız 100 civarındadır.

   Şu anda Psikiyatri Bölümü’ne de klinik yaptık. Burada göğüs ve enfeksiyon hastaları tedavi görecektir.

   Yani bazı kişilerin dediği gibi “Covid-19 hastaları dışındaki hastalar zor durumda kaldı” diye bir durum söz konusu değildir.

   Oradaki doktorlar bu klinikten çok memnun. Tamamen yeni yapılmış bir kliniktir. Böylece mevcut yatak kapasitemizin üstüne 50 yatak daha eklemiş olduk.  Hiç kullanılmayan bir yeri değerlendirmiş olduk.  

banner134
   Ayrıca göğüs hastalıklarının Mağusa’ya taşındığı da doğru değildir.  Zaten Mağusa’da 50 yataklı bir göğüs hastalıkları kliniği vardı. Lefkoşa’daki bu bölümün açılışı ise bugün yapılacak.

  Alt yapımızı en iyi şekilde güçlendirmeye başladık”.

“Pandemi hastanesi fikrini

2019 Aralık’ta ben ortaya attım”

   2019 yılının aralık ayında pandemi hastanesi fikrini kendisinin ortaya attığını kaydeden Pilli, şunları kaydetti:

   “Herkes ‘pandemi hastanesi yapılmadı’ kelimesi üzerinden bizi vurmaya çalıştı. Bizim de pandemi hastanemiz olacaktır. Bir nevi onlar da bu eleştirilerde bulunarak bize yardım etmiştir.

  Bu hastane bize hem bu dönemde, hem de sonraki dönemde yardımcı olacaktır.

   Covid-19 salgını geçtikten sonra büyük bir kliniğimiz olmuş olacaktır”.

“Yeterli yatak sayımız var”

   Bakan Pilli, Covid-19 hastaları için yeterli yatak sayısı olmadığı yönündeki eleştirilere de yanıt vererek, şu an hastaların kaldığı iki otel olup, istediklerinde bu sayıyı artırabileceklerini ifade etti.

   Pilli, “Şu ana kadar 122 hastamız oldu, 50 tanesi taburcu edildi ve 40 tanesi de oteldedir” dedi.

“Amaç, ateşli hastaları hastaneye sokmamak”

   Bakan Pilli, Yataklı Tedaviler Kurumu Müdürü’nün Cengiz Topel Hastanesi’ne kurulan pandemi çadırını incelemeye gittiğini söyledi ve buradaki amacın, ateşli hastaların hastaneye girişini önlemek olduğunu belirtti.

   Benzer bir uygulamanın Mağusa Hastanesi’nde de olduğundan söz eden Pilli, orada bir konteyner içerisinde ateş ölçümü yapıldığını söyledi.

“Komiteler kuruluyor”

   Şu anda yurt dışından gelenlerin bir taahhütname imzaladığını ve bu taahhütnameye göre de test sonuçları çıkana kadar evlerinden çıkmamaları gerektiğini belirten Pilli, ancak buna uymayanlar olduğuna dikkat çekti.

   Pilli, “Bunları kontrol amacı ile biz, ekipler kuruyoruz. Bizim ekiplerimiz her bölgede kontroller yapılacaktır.

Komitelerimizden biri dün bir ilçede kuruldu, diğer ilçelere de kurulacaktır.  Ayrıca bu komiteler pozitif çıkan kişilerin temaslılarını da bulmada bize yardımcı olacaktır. Buna ek olarak bu taahhütnameye uymayanlar için de gerekli soruşturma başlatılacaktır” şeklinde konuştu.

“E-nabız uygulamada”

   Sağlık Bakanı Ali Pilli, Türkiye ile KKTC Sağlık Bakanlıkları arasında “e-nabız” adlı bir sistemin uygulamaya girdiğini söyledi ve buna göre de yolculuk yapacak kişilerin test sonuçlarının elektronik ortamdan görülebileceğini belirtti.

   Test sonuçları elektronik ortamda görülmeyen yolcuların uçak ve gemiye alınmayacağının altını çizen Pilli, “Test sonucu elektrik ortamda yoksa elinde belge bile olsa uçağa ya da gemiye alınmayacak” dedi.

“İskele’de gerekli testler yapıldı”

   İskele’de bir polis amirinin Covid-19 test sonucunun pozitif çıkması üzerine halkın endişelerinin giderilmesi için ne gibi önlemler alındığı sorusunu yanıtlayan Pilli, “Bu konuda çalışan ekibimizi tebrik ediyorum. İskele’de pozitif çıkan polisle temaslı olan herkes tespit edilmiştir. Bütün testleri yapılmıştır. İkinci derece genişletilmiş bir tarama da dün yapıldı ve bu yöndeki çalışmalar devam ediyor. Ancak tabi ki halk da kendi tedbirlerini almaya devam etmeli” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75