Teşvik primi sadece asgari ücretlinin değil

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, teşvik priminden sadece asgari ücretlinin değil, ileride açıklanacak kıstaslara uyan tüm özel sektör çalışanlarının faydalanabileceğini, bunun yürürlüğe girmesi için de Başsavcılık’tan görüş beklendiğini ve ardından Bakanlar Kurulu'na götürüleceğini açıkladı

Teşvik primi sadece asgari ücretlinin değil
banner87

İbrahim FEVZİOĞLU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, ‘İstihdam Destek Fonu’ kullanılarak özel sektör çalışanlarının maaşlarına katkı amacıyla verilecek teşvik primi konusunda kamuoyunda sadece asgari ücretlinin faydalandırılacağına dair bir algı oluştuğunu ancak bunun doğru bir söylem olmadığını, teşvik priminden belirlenecek kıstaslara uyan tüm özel sektör çalışanlarının faydalandırılacağını açıkladı.

Bakan Çeler, ayrıca bu yardımdan sadece özel sektör çalışanları değil, işverenlerin de fayda sağlayabileceğini, çünkü toplu iş sözleşmesi imzalayan işyerindeki KKTC vatandaşı tüm vatandaşların primlerinin yüzde yüzünü bakanlığın yatıracağını, dolayısıyla da işverenlerin de bu ekonomik krizde biraz rahatlayacağını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, konuyla ilgili açıklamaları dün Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nda (BRTK) katıldığı bir televizyon kanalında yaptı.

Çeler, teşvik primi verilmesi konusunun biraz karışık olabileceğini ancak Başsavcılık’tan yapılacak açıklamada her şeyin açıklığa kavuşacağını açıkladı. Bakan Çeler, bu konu hakkında birçok eleştiri yapıldığını, fakat bu eleştirileri saygı ile karşıladığını belirtti.

Bakan Çeler, teşvik priminin sadece asgari ücretli çalışanlara olmadığını tekrarlayarak, kıstaslara uyan tüm özel sektör çalışanlarına verileceğini bir kez daha vurguladı.

“Fonu bu şekilde kullanmayı uygun gördük”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, “Yıllardır elimizde biriken İstihdam Destek Fonu’nu iyi bir şeklinde kullanabilmek adına işçiye, emekçiye kullanmak istedik. Özel sektörde halen çalışana ek bir gelir, işe yeni girecek olanlara ise belli bir miktar yardım olacak şekilde bu işi tasarladık” dedi.

Bakan Çeler “Teşvik pirimi konusunda, sadece asgari ücretli çalışanlara yardım yapılacağı konusundaki söylentiler tamamı ile yanlıştır, maaşı ne olursa olsun bu primi alacaktır” dedi ve “Bu yardımdan sadece işçiler değil, toplu iş sözleşmesi imzalayan işverenler de yararlanacak. Çünkü bu sözleşmeyi imzaladıkları takdirde çalışan tüm KKTC vatandaşlarının primlerinin yüzde yüzünü biz yatıracağız. Dolayısı ile işverenler de bu kriz döneminde rahatlayacaktır” diye konuştu.

“Özel sektör çalışanlarının sendikalı olması için çalışıyoruz”

Bakan Çeler “Teşvik priminin verilmesinin nedenlerinden biri de KKTC vatandaşlarının tüm sektörlerde çalışmalarını sağlamak ve sendikal haklarını almalarını sağlamaktır. Özel sektörde çalışanların sendikalı olabilmesi içinde çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

“İşsiz ve işverenleri internet ortamında topluyoruz”

İş ve işçi bulma konusunda da bir takım kolaylıklar sağlamak için çalıştıklarını ifade eden Bakan Zeki Çeler, internet üzerinde bir platform kurup, akıllı telefonlarda basitçe kullanılabilecek bir aplikasyon kurulacağını söyledi.

Çeler “Kurulacak olan bu sistemde işsizlik rakamlarının kesin olması ve daha kolay iş bulunabilmesi adına işsiz ve işverenleri internet ortamında topluyoruz” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, sözlerinin sonunda Başsavcılık’tan gelecek görüşün beklendiğini, bu görüşün gelmesiyle her şeyin kesinleşeceğini yineledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER