Tetiği çekene 30 yıl, gözcülere 22’şer yıl

banner37

Gesfi Döviz Bürosu sahibi Gökhan Naim’in öldürülmesiyle ilgili cinayet davası karara bağlandı ve yargılanan 3 sanık, uzun süreli hapis cezalarına çarptırıldı

Tetiği çekene 30 yıl,  gözcülere 22’şer yıl
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

“GÖZÜMÜN ÖNÜNDE KOCAMI ÖLDÜRDÜLER”… Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, Gökhan Naim’i öldüren silahın tetiğini çeken Azmad Ali’yi 30 yıl, cinayet ve soyguna gözcülük yapan Bilal Ahmad ve Faiz Ul Hassan’ı ise 22’şer yıl hapis cezalarına çarptırdı. Gökhan Naim’in eşi, karar sonrası cinayet sanıklarının müebbet hapis cezası alması gerektiğini söyleyerek, “Adalet mi bu? Bu ülkenin vatandaşıyım. Müebbet hapis cezası almaları gerekirdi. Ezildik elendik. Memlekette yabancı olan bu şahıslar kocamı gözümün önünde öldürdüler. Karar istinaf edilmeli” diye isyan etti. 

İş insanı Gökhan Naim’i iş çıkışı takip edip, evinin önünde pusu kurarak, önce keserle saldırıp, ardından ikisi öldürücü 6 el ateş edip öldürerek, içerisinde milyonlarca lira para bulunan elindeki çantasını çalan Pakistan kökenli çete üyelerinden Azmad Ali 30 yıl, gözcülük yapan Bilal Ahmad ve Faiz Ul Hassan ise 22’şer yıl hapis cezalarına çarptırıldı.

Gökhan Naim’in eşi, karar sonrası cinayet sanıklarının müebbet hapis cezası alması gerektiğini söyleyerek, “Adalet mi bu? Bu ülkenin vatandaşıyım. Müebbet hapis cezası almaları gerekirdi. Ezildik elendik. Memlekette yabancı olan bu şahıslar kocamı gözümün önünde öldürdüler. Karar istinaf edilmeli” diye isyan etti. 

Azmad Ali ve Bilal Ahmad, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde itham edildikleri “Adam öldürme”, “Silahlı soygun”, “Kanunsuz ateşli silah taşıma tasarrufu”, “Kanunsuz patlayıcı madde taşıma tasarrufu” ve “Meskûn mahalde ateş açma” suçlamalarını kabul ederken, “Taammüden adam öldürme” suçunu reddetmişti.

Faiz Ul Hassan ise suçlamaların tümünü reddedip, olayla hiçbir bağı olmadığını ileri sürmüştü. Heyet, sanıkları “Taammüden adam öldürme” suçundan beraat ettirmiş, diğer tüm davalardan suçlu bulmuştu. 

Nüvit Gazi’nin başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın karar oturumunda Kıdemli Savcı Egemen Metay ve sanıkların avukatları Hasan Yücelen, Cemal Gündüz ve Selin Reis hazır bulundu.

“Müebbet hapis cezaları öngören suçlar”

Davanın kararını okuyan Nüvit Gazi, sanıkların mahkum oldukları özellikle “Adam öldürme” ve “Soygun” suçlarının Fasıl 154 Ceza Yasası’nda müebbet hapis öngören, en ağır suçlardan olduğuna vurgu yaptı.

Gazi, en yüce değer olan Yaşam Hakkı’nın iç hukuk ve evrensel hukukla koruma altına alındığına işaret etti. Gazi, “Küçücük olan ada ülkemizde adam öldürme ve soygun suçlarının artmış olmasını üzülerek gözlemlemekteyiz” dedi.

Konu suçların toplum bireylerinde güven kaygısına neden olduğuna vurgu yapan Gazi, bireylerde can ve mal güvenliği kaygısı oluşturduğuna işaret etti.

Gazi, artan kriminal olaylara karşı, birçok kurumun vazife edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“Etrafa korku ve dehşet saçan bu tür

suçlara caydırıcı cezalar verilmeli”

Başkan Nüvit Gazi, etrafa korku ve dehşet saçan bu tür suçlara karşı kamu yararı gereği caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğini kaydetti.

Gazi, sanıkların soygun yapmak için plan yaptığını ve sanık Bilal Ahmad’ın Gesfi Döviz Bürosu önünde Gökhan Naim’in işten çıkışını bekleyip, evinin önünde silahla bekleyen çete üyelerinden Azmad Ali’ye haber verdiğini kaydetti.

Gazi, Azmad Ali’nin, Gökhan Naim’e 6 el ateş edip, elindeki para dolu çantayı aldığına bulgu yaptı.

Gazi, olayda gözcülük yapan Bilal Ahmad’ı Faiz Ul Hassan’ın aracıyla aldığını ve iki sanığın daha sonra araçla Azmad Ali’yi ve para dolu çantayı alıp, bir başka araca teslim ettiklerini, ayrıca bu olayda paranın bulunmasının mümkün olmadığını belirtti.

“Gökhan Naim’i eşinin gözünün önünde öldürdüler”

Başkan Nüvit Gazi, sanıkların konu suçları Gökhan Naim’in eşinin gözünün önünde işlemelerinin suçun vahametini artırdığına, ayrıca masum bir insanı tamamen maddi menfaat için yaşamına son vermeleri ve yakınlarını acıya boğmalarının göz ardı edilemeyeceğine vurgu yaptı.

Gazi, bir insanın yaşam hakkını sonlandırdıkları dikkate alındığında suçun vahametiyle orantılı cezalar verilmesi gerektiğini ve sanıkların uzun süre toplumdan uzaklaştırılmaları gerektiğini belirtti.

Gazi, Azmad Ali ve sanıklar Bilal Ahmad ile Faiz Ul Hassan’ın rolleri dikkate alındığında verilecek cezanın daha uzun olması gerektiğinin altını çizdi.

Sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Gazi, sanık Azmad Ali’ye 30 yıl, Bilal Ahmad ve Faiz Ul Hassan’a ise 22’şer yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Olay nasıl olmuştu?

Gesfi Döviz Bürosu’nun sahibi 52 yaşındaki Gökhan Naim, Lefkoşa’da Ortaköy bölgesinde 13 Mart 2019 tarihinde, evinin önünde aracından elinde para dolu çantayla indiği sırada silahlı saldırıya uğramıştı. 6 kurşunla vurularak ağır yaralanan Naim, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Silahlı soygunu gerçekleştiren saldırganlar, Gökhan Naim’in tasarrufundaki 112 bin sterlin, 170 bin Euro ve 800 bin TL olan parayı çalmıştı.

banner134
Silahlı saldırıda kullanıldığına inanılan 9 milimetre çapındaki tabanca cinayet mahallinin 100 metre yakınında tespit edilmişti. Sanıkların olay yerinden kaçtıkları beyaz renkli araç ve kiralık araç farklı bölgelerde belirlenmişti.
 

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2020, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75