banner6

Tezgâha yaklaşan iki kere düşünüyor

banner37

Tezgâha yaklaşan iki kere düşünüyor
banner150 banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Vatandaşın alım gücü günden güne eriyerek yok olmaya devam ediyor.

   Mazot ve elektriğe yapılan son zamlardan sonra sebze/meyve fiyatları da pahalılıktan nasibini aldı.

   KIBRIS, sokağa çıkarak vatandaşın sesine kulak verdi.

   Vatandaş, pazarda bile her şeyin çok pahalı olduğunu söyleyerek, “Fiyatların düşürülmesi gerekiyor, bu şekilde giderse halk iflas bayrağını çekecek, pazara bile kimse gelmeyecek” şeklinde konuştu.

Vatandaş ne dedi?

Pervin Gönçe:

   “Her şey çok pahalı. Kolakas ve taze fasulye bu hafta çok pahalı. Eskiden bu sebzeleri 25-30 TL’ye alırdık şimdi 40-45 TL oldu. Bütün sebzeler çok pahalı, domates burada bile 30 TL’ye satılıyor. Marketten almıyoruz diyoruz ki pazarda daha uyguna buluruz. Gelip bakıyoruz ki burada da bir fark yok.”

Necla Avcı:

   “Fiyatların düşürülmesi gerekiyor, bu şekilde giderse halk iflas bayrağını çekecek, pazara bile kimse gelmeyecek. Burada Rum akını var. Rumlar gelip alışveriş yapıyor biz sadece bakıp geçiyoruz. Görüyorum ki onlar için fiyat önemli değil. Rumların alışveriş yaptığını gören esnaf ‘nasıl olsa satacağım’ diyor. Pazarda bile her şey hep yüksek fiyattan satılıyor. Yenilecek durumda olmayan domatesler 30 TL’ye satılıyor. Uygun olan sebzelerden azar azar almaya çalışıyorum. Yüksek fiyatta satılan sebze meyvelerden alamıyorum. Esnaf da cebini düşünüyor ürününü kime sattığının bir önemi yok onun için. O yüzden bu fiyatlar düşmez. Şimdi bir şeyler aldım param yeterse daha almam gerekenler var. Dolma yapmak için pazıyı aldım yanına bir kabak bir de biber almak istedim. Dolmalık biberin kilosu 40 TL. Hepsini alacak olursam 100 TL’yi de geçecek. Bir yemek yapmak için kaç para harcamamız gerekiyor? Çok zor durumdayız. Hep beraberiz diyorlar ya ucuzluğun buraya da yansıması lazım.”

Gürsel Özkarapınar:

   “Fiyatlar çok uçuk. Eskiden 3 kilo alıyorsak şimdi 1 kilo alıyoruz. Meyve ve sebzelerde çok büyük artışlar var. Pazar çantamızı doldurup gitmek yerine günü kurtaracak kadar alışveriş yapıyoruz. Bu pahalılıkta insanlar ne yapsın? Herkes bütçesine uygun alışveriş yapıyor. Şimdi yeşillik zamanı bir marul, semizotu ile salata yapıyoruz. İçine domates salatalık koymuyoruz, domates 35-40 TL durum böyleyken salatanın içine domates salatalık koyamayız.”

Erdal Gültekin:

   “Geçen hafta olduğu gibi bu hafta da pazar çok pahalı. Her gün ne pişirip yiyebileceğimizi düşünüyoruz. Domates salatalık 35-40 TL arası olduğu için hiç alamadık. Hem daha uygun hem daha taze olur düşüncesiyle genellikle pazardan alışveriş yapıyoruz. Tazeliğini koruyor ama artık pazar yerleri de uygun değil.”

Semra Ulaş:

   “Pazar markete göre daha pahalı bugün onu gördük. A’dan Z’ye burası daha pahalı. Biz sadece börülce aldık. Bizi yöneten kişiler hiç mi markete çıkmıyor? Asgari ücret alan veya Sosyal Hizmetler’den maaş alan kişilerin ne kadar para aldıklarının farkındalar mı? ‘Ekmek 4 TL olmaz, ekmeği ucuzlatacağız’ diyenler nerede? Olacak şey değil. Eşim ve ben emekliyiz ona rağmen geçinemiyoruz. Açıklama yapıp her şey ucuzlayacak dediler aksine daha da arttı her şey.”

Fotoğraflar: Ahmet UÇAR

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110