banner6

Thalassemia hastaları ilaçsız kaldı

banner37

Thalassemia hastaları için hayati önem taşıyan “Desferal” adlı ilaç, yaklaşık 10 gündür piyasada yok. Sağlık Bakanlığı, ilacın temini için girişim başlattı

Thalassemia hastaları ilaçsız kaldı
banner151

Ceren ÖZBİL

Halk arasında 'Akdeniz anemisi hastası' olarak da anılan Thalassemia hastaları için hayati önem taşıyan “Desferal” adlı ilaç, yaklaşık 10 gündür piyasada yok.

Thalassemia hastalarının kan aldıktan sonra vücutlarındaki demir oranını dengelemek için kullanmak zorunda oldukları bu ilaç, Güney Kıbrıs'tan tedarik etmeye çalışılıyor.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Bülent Dizdarlı, yaklaşık 10 gündür “Desferal” adlı ilacın eksikliğinin yaşandığını, piyasada tükendiğini doğruladı.

Dizdarlı, ilacın getirilmesi için Sağlık Bakanlığı'nın çalışma başlattığını ve bugün içerisinde ilacın yeniden alınarak piyasaya sürüleceğini kaydetti.

Birçok ülkede tükendi...

"Desferal"  adlı ilacın piyasada bulunamamasının nedeninin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden kaynaklı bir sorun olmadığı öğrenildi.

Bu ilacın şu anda İngiltere ve Amerika olmak üzere birçok ülkede de bulunmadığı bilgisine ulaşıldı.

Karaciğer ve kalbe zara vermemesi için önemli

Thalassemia gibi belirli anemi (kansızlık) tiplerinden muzdarip hastalarda tekrarlayan kan nakilleri gerekebilir.

Diğer yandan tekrarlayan kan nakilleri vücutta demir fazlasının birikmesine yol açabilir. Bunun nedeni, kanda demir bulunması ve kan nakilleri ile birlikte gelen demir fazlasını atabilmek için vücudun doğal bir yönteminin olmayışıdır.

Demir fazlası zamanla karaciğer ve kalp gibi önemli organlara zarar verebilir.

"Desferal" bu demir fazlasını uzaklaştırır ve bu özelliğiyle kronik aşırı demir yüklenmesi tedavisinde kullanılabilir.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2018, 08:56
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110