“Thalassemia hastalarının acil kana ihtiyacı var”

banner37

Thalassemia Derneği Başkanı Varoğlu, yeniden çağrı yaptı

“Thalassemia hastalarının acil kana ihtiyacı var”
banner90
banner99

“EN AZ 15 GÜNDE BİR, 1 ÜNİTE KAN ALIYORLAR”… Thalassemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu, Koronavirüs salgını dolayısıyla, kan bankalarındaki stokların azaldığını ifade ederek bu durumun Thalassemia hastalarını endişelendirdiğini söyledi. Varoğlu, Thalassemia hastalarının en az 15 günde bir, 1 ünite kan ihtiyacı olduğunu, diğer hastalık ve tedavilerde de kanın ciddi bir ihtiyaç teşkil ettiğini belirtti.

Funda ÖZSAKINÇ

Koronavirüs salgını kan stoklarının ciddi anlamda azalmasına neden oldu. Vatandaşların virüs bulaşacağı korkusuyla kan bağışında bulunmaktan çekinmesi, Thalassemia hastaları için ciddi sorun olmaya başladı.

Thalassemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu, ülkemizi ve tüm dünyayı saran Koronavirüs salgını dolayısıyla, kan bankalarındaki stokların azaldığını ifade ederek bu durumun Thalassemia hastalarını endişelendirdiğini söyledi. Varoğlu, Thalassemia hastalarının en az 15 günde bir, 1 ünite kan ihtiyacı olduğunu,  diğer hastalık ve tedavilerde de kanın ciddi bir ihtiyaç teşkil ettiğini belirtti.

Dernek üyelerinin kendi aralarında bir çalışma ağı kurarak kan ihtiyacını sosyal medya ve basın yoluyla gönüllü kan bağışçılarını bulup tedarik etmeye çalıştıklarını anlatan Varoğlu, ancak bu yolla ihtiyaçları bir yere kadar karşılayabildiklerini kaydetti.

banner134
Ahmet Varoğlu, şöyle dedi:

“Kan stoğundaki azalmadan sonra derneğimizin çağrıları oldu, kan bağışçılarının hastaneye gitmeye çekindikleri ve endişe duyduklarını gözlemledik. Biz ve diğer ihtiyaçlılar kan bulmakta çok zorlanıyoruz. Derneğin yaptığı girişimler sonucu Kızılay ile haftalık kan bağış programları başladı ve belli başlı şehirler ve köylerde kan bağışı toplanmaya başlandı. “Evde kal” çağrıları nedeniyle insanlar kan bağışı noktasına gitmeye çekiniyor, bu nedenle kan stoklarımız istediğimiz noktaya ulaşamadı.”

“Çağrımızı duyun”

Varoğlu, Koronavirüs ile büyük bir mücadele içerisinde olan Sağlık Bakanlığı’nın virüs tedbirlerinin yanında kan bağış kampanyaları yapmasını talep etti:

“Dernek olarak tüm dünyada bağışların düştüğünü gözlemliyoruz, Kızılay ve ilgili makamların çalıştıklarının bilincindeyiz ancak evde örgütlenmek zor, halkımızdan kan bağışı için Lefkoşa Devlet Hastanesi’ne gidip bağışı yapmasını istiyoruz.

Vatandaşımız devlet hastanesinin pandemi hastanesi olmasından dolayı endişeli. Bu konuda endişe etmesinler çünkü kan verme bölümü başka binadadır ve gerekli tedbirler alınıyor. Bağışı çekinmeden yapabilirler. Bunun yanında Kızılay’ın gösterdiği yerlere de kan bağışı yapabilirler. Uzmanlar virüsün kan yoluyla bulaşmadığını vurguluyor, korkacak bir şey yok. Kan verip almada hastalık bulaşmaz. Thalassemialı arkadaşların en az 15 günde 1 kana ihtiyacı var, devlet yetkilileri, siyasi partiler, kurum kuruluşlar ve kan bağışı yapabilecek herkesi bağış yapmaya davet ediyorum, lütfen çağrımızı duyun.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75