Tıkanıklık aşıldı, garantörler 12 Ocak'ta masada olacak

banner37

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için yürütülen müzakereler kaldığı yerden devam ediyor. Taraflar 9 Ocak 2017'de Cenevre'de bir araya gelecek. 11 Ocak'ta karşılıklı harita sunulmasının ardından garantörlerle 12 Ocak'ta "Kıbrıs Konferansı" düzenlenecek

Tıkanıklık aşıldı, garantörler 12 Ocak'ta masada olacak
banner8

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sektereri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin davetiyle bir araya geldikleri yemekte, müzakerelere kaldığı yerden devam etme kararı aldı. Taraflar 9 Ocak 2017'de Cenevre'de biraraya gelecek. 

banner134
BM'den yapılan açıklamaya göre 11 Ocak'ta taraflar karşılıklı harita sunacak. 12 Ocak’ta ise garantörlerin katılımıyla “Kıbrıs Konferansı” düzenleneceği belirtilirken, ilgili diğer tarafların da ihtiyaç halinde konferansa davet edileceği belirtildi.   

Liderler ayrıca görüşmeler yeniden başlayana kadar müzakerecilerini, çözüm bekleyen diğer tüm konuları birbirleriyle bağlantılı şekilde ele almaları konusunda görevlendirdi.

Liderler, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın ara bölgedeki ikametgahında gerçekleşen yemekte, Kıbrıs’taki sorunun mümkün olan en kısa zamanda çözüme kavuşturulması hedefini yineledi. Liderler, 9 Ocak’a kadar olan süre içerisinde gerekmesi halinde Lefkoşa ara bölgede toplanacak.  

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 01:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75