Tıkladığınız fotoğrafa veya linke dikkat!

banner37

Siber güvenlik uzmanı Arda Topal, sosyal medyada mesaj olarak gelen zararlı yazılım içeriği taşıyan fotoğraf veya linkler olabileceğine dikkat çekerek, hackerlerin, yazdıklarınızı okuyabileceğini, ses ve görüntünüze, hatta banka hesabınıza ulaşabileceğini söyledi

Tıkladığınız fotoğrafa veya linke dikkat!
banner90
banner99

FOTORAF VE LİNKLERE TIKLARKEN DİKKAT… Siber güvenlik uzmanı Arda Topal, hackerlerin, zararlı yazılımlar, botlar, spam reklamları gibi sistemlerle çoklu saldırı yaptığının altını çizerek, genelde “hediye veya para kazandınız”,  “para kazanmak veya bitcoin kazanmak ister misiniz” gibi mesajlarla, ya da fotoğraf göndererek hedefe ulaştıklarını anlattı. Topal, gönderilen fotoğrafa veya linke tıklandığı zaman yazılımın sizin networkünüze bulaştığını kaydetti

“BANKA HESABINA BİLE ULAŞABİLİRLER”… Topal, networke bulaşan zararlı yazılımın içeriğinin değişebildiğini, içeriğin, yazdıklarınızı görmek, kameradan sizi izlemek veya dinlemek, banka hesaplarınıza ulaşmak olabileceğine vurgu yaptı. Topal, hackerlerin zararlı yazılımla sizin cihazınızı da saldırı aracı olarak kullanabileceğine işaret ederek, haberiniz olmadan bilgisayarın arka yüzüne yerleşen zararlı yazılımın başkalarına saldırabildiğini ve bu saldırıların, siz yapmışsınız gibi görünebileceğini vurguladı

Eniz ORAKCIOĞLU


Pandemiyle birlikte sosyal medya kullanımında yaşanan inanılmaz artış, birtakım tehlikeleri de beraberinde taşıyor.


Sosyal medya kullanımın artmasıyla birlikte dolandırıcılık ve kişisel sosyal medya hesapları çalınanların sayısında da artış yaşanıyor.


Siber güvenlik uzmanı Arda Topal, konuyla ilgili KIBRIS’a konuşarak, dikkat edilmesi gereken ayrıntıların altını çizdi ve hackerler ve zararlı yazılımlarla ilgili vatandaşları bilgilendirdi.


Arda Topal, siber güvenlik konusunda birçok enstrüman olduğunu, hackerlerin genelde belirli zararlı yazılımlarla bilgisayarların networklerine ulaştıklarını kaydetti.


Topal, zararlı yazılımların, botların, spam reklamlarının çoklu saldırı yaptığının altını çizerek, genelde “hediye veya para kazandınız”,  “para kazanmak veya bitcoin kazanmak ister misiniz” gibi mesajlarla ya da fotoğraf göndererek hedefe ulaştıklarını anlattı.


Gönderilen fotoğrafa veya linke tıklandığınızda yazılımın sizin networkünüze bulaştığını belirten Topal, zararlı yazılımın içeriğinin değişebildiğini kaydetti.


Topal, networke bulaşan zararlı yazılımın içeriğinin, yazdıklarınızı görmek, kameradan sizi izlemek veya dinlemek, hatta banka hesaplarınıza ulaşmak olabileceğine vurgu yaparak, sizin cihazınızın da saldırı aracı olarak kullanabileceğine işaret etti.

Hackerlerin yöntemi hashtag (heştek) değil


Siber güvenlik uzmanı Arda Topal, siber güvenlik konusunda birçok enstrüman olduğunu söyleyerek,  “#20yearschallenge” gibi hashtag (heştek) ile aktif hesapların tespit edilebilir olduğunu kaydetti.


Topal, gerçek hackerler için en önemli unsurun aktif hesaplar olmadığını belirterek, onlar için target (hedef) denilen unsurların önemli olduğunu ifade etti.

banner134

Topal, hackerlerin aktif hesaplara yöneldiğini, ama bunun için #20yearschallenge’ini gibi akımları kullanmadığını anlatarak, bu gibi akımlarda hashtagin (heştek) daha çok analiz yapılmak, veriye ulaşıp istatistikleri görmek için kullanıldığını ifade etti.


Herhangi bir reklam çalışması için böyle bir analize ihtiyaç olabileceğinin altını çizen Topal, bu paylaşımların belirli gün içinde ne kadar paylaşıldığı gibi ölçümler yapılarak reklam oluşturulabileceğini söyledi.

“Zararlı yazılımlarla networke ulaşıyorlar”


Hackerlerin bot yazılım sistemini kullandıklarını anlatan Topal, genelde belirli zararlı yazılımlarla bilgisayarların networklerine ulaştıklarını kaydetti.


Topal, bu zararlı yazılımların insan dışı hareket ettiğini ve birçok kişiye ulaşmak için programlandıklarını vurgulayarak, network içerisine zararlı yazılımlar yerleştirdiklerine dikkat çekti.


Öte yandan hackerin sistem analizcisi ve profesyonelse belirli hedefi olduğunu, belirli kişileri aradığını söyleyen Topal, bunun bedelini aldığını vurguladı.


Topal, ayrıca hackerlerin “kara yüzü” olarak bilinen kesim olduğuna dikkat çekerek, bu kişilerin tamamen çalmak üzerine çalıştığını anlattı.

“Zararlı yazılımlarla banka hesaplarına ulaşabilirler”


Topal, zararlı yazılımların, botların, spam reklamlarının çoklu saldırı yaptığının altını çizerek, genelde fotoğraf göndererek, “hediye veya para kazandınız”,  “para kazanmak veya bitcoin kazanmak ister misiniz” gibi mesajlarla, ya da fotoğraf göndererek hedefe ulaştıklarını belirtti.


Gönderilen fotoğrafa veya linke tıklandığı zaman yazılımın sizin networkünüze bulaştığını belirten Topal, zararlı yazılımın içeriğinin değişebildiğini kaydetti.


Topal, networke bulaşan zararlı yazılımın içeriğinin yazdıklarınızı görmek, kameradan sizi izlemek veya dinlemek, banka hesaplarınıza ulaşmak olabileceğine vurgu yaparak, sizin cihazınızı da saldırı aracı olarak kullanabileceğine işaret etti.


Sizin haberiniz olmadan bilgisayarın arka yüzüne yerleşen zararlı yazılımın başkalarına saldırabildiğini kaydeden Topal, “bu saldırıları siz yapmışsınız gibi görünür” şeklinde konuştu.


Öte yandan sosyal medya ağı üzerinde dolaşan asparagas haberlere de değinen Topal, belirli web sitelerinin, reklam tıklanması adına para aldığını ve daha çok “tık” alabilmek adına asparagas haberler paylaştıklarını söyledi.


Topal, bazen de bu asparagas haberlerin zararlı yazılımı yaymak için kullanıldığına işaret etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75