TIR'dan mal değil insan çıktı

banner37

Girne Turizm Limanı’ndan geçtiğimiz hafta sonu bir TIR’ın dorsesinde 10 mülteciyi ülkemize gizlice sokmaya çalışırken yakalanan TIR şoförü Vural Beyaz ve suç ortağı Aykut Sağlam cezaevine gönderildi.

TIR'dan mal değil insan çıktı
banner90
banner8

Ahmet VAMIK

Girne Turizm Limanı’ndan geçtiğimiz hafta sonu bir TIR’ın dorsesine gizlenmiş 10 mülteciyi ülkemize gizlice sokmak isterken gümrük memurlarına yakalanan TIR şoförü Vural Beyaz ve suç ortağı Aykut Sağlam aleyhindeki soruşturma tamamlandı.
Aleyhlerinde alınan 3’er günlük tutukluluk süresinde polise farklı ifadeler veren zanlılar, dün teminat talebiyle Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. İki zanlı da teminat maksatları bakımından hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

Borç batağında olduğu için yapmış
 

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu’nun huzurunda görüşülen teminat duruşmasında Başsavcılık adına Savcı Emine Taşkın, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Anıl Derindağ’ı tanık olarak dinletti.

banner134
Zanlılar Vural Beyaz ve Aykut Sağlam’ın “KKTC’ye Kanunsuz Giriş” ve “Gizli İttifak” suçlarından methaldar olduklarını belirten polis memuru Anıl Derindağ, 13 Temmuz tarihinde saat 09.00 raddelerinde Girne Turizm Limanı’nda ülkeye giriş yapan zanlı Vural Beyaz yönetimindeki PE 467 plakalı TIR’ın dorsesi içerisinde 10 Suriyeli erkeğin gizlenmiş vaziyette, ülkemize yasadışı bir şekilde giriş yapmaya çalıştıkları sırada gümrük memurları tarafından tespit edildiğini anımsattı.

TIR şoförü Vural Beyaz’ın verdiği gönüllü ifadede; borç batağında olduğu için şeytana uyduğuna ve bu işten 15 bin TL kazanç elde edeceğine yönelik itirafta bulunduğunu dile getiren Derindağ, zanlı Aykut Sağlam’ın ise vermiş olduğu gönüllü ifadede, Suriyeli 10 mülteciyi 500 TL karşılığında ülkemizde karşılamak üzere Vural Beyaz ile anlaştığına fakat olay günü vazgeçerek karşılamaya gitmediğine yönelik itirafta bulunduğunu açıkladı.

 

Suç ortakları Türkiye’de aranıyor
 

Soruşturmayı yürüten polis memuru Anıl Derindağ, 10 sığınmacının ifadelerinin tek tek alındığını ayrıca zanlıların Türkiye’deki suç ortağı olan Ramazan Ezer isimli kişinin ise şuan Türkiye’de halen aranmakta olduğunu kaydetti.

Derindağ, zanlılar aleyhine yürütülen soruşturmanın tamamlandığını belirterek, zanlı Vural Beyaz’ın Türkiye’de yaşamını sürdürdüğünü, zanlı Aykut Sağlam’ın ise ülkemizde ailesi ile yaşadığını ifade ederek zanlıların mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

İki zanlı da yargılanmayı cezaevinde bekleyecek

Yargıç Mesut Mesutoğlu, zanlıların yasal statülerinin farklı olduğuna dikkati çekerek zanlılar arasında teminat ayrımına gidilmesi gerektiğini ifade ederek, zanlı Vural Beyaz’ın davaları görüşülünceye kadar 45 gün süreyle hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine emir verdi.
Yargıç Mesutoğlu, zanlı Aykut Sağlam’ın yurt dışına çıkışının yasaklanıp, tüm kimlik ve seyahat belgelerine el konulması, en yakın polis karakoluna haftada 1 kez ispat-ı vücut yapması, KKTC vatandaşı 1 kişinin lehinde 30 bin TL’lik kefalet senedi imzalaması ve 50 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve 10 bin TL’lik nakdi teminat karşılığında yargılanıncaya kadar serbest kalmasına emir verdi.

Mahkemenin teminat şartlarını yerine getiremeyen Aykut Sağlam’da 45 gün süreyle hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75