banner6

TIR'lardan,12 mülteci çıktı

banner37

Mağusa’da Cürümleri Önleme Şubesi, Mağusa Limanı’na gelen üç gemiyi didik didik aradı. “Via Famagusta” adlı kargo gemisindeki iki TIR’ın dorsesinde saklanan 12 Suriyeli mülteci tespit edildi. TIR şoförleri ve mülteciler, gözaltına alındı. Mültecilerin dün gece Mersin’e geri gönderildi.

TIR'lardan,12 mülteci çıktı
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Mağusa’da Gazimağusa Polis Genel Müdürlüğü Cürümleri Önleme Şubesi (CÖŞ) ekipleri alınan bir ihbar üzerine dün gün boyu limana gelen “Zafer”, “Via Famagusta” ve “Dipkarpaz” isimli kargo gemilerinde arama yaptı.

Polis, bu gemilerdeki her bölümü didik didik aradı. Polis, “Via Famagusta” isimli kargo gemisindeki iki TIR’da saklanan 12 Suriyeli mülteci tespit etti.

Polis, TIR şoförlerini ve mültecileri gözaltına aldı. Mülteciler, aynı gemiyle dün gece saat 23.30’da ülkemize geldikleri Mersin’e geri gönderildi.

Polis ayrıca, Dipkarpaz isimli gemiden inen bir TIR’da gümrüğü beyan edilmemiş 110 karton MM marka ve 50 karton Esse marka kaçak sigara buldu.

Kaçak sigaralara Gümrük Dairesi el koyarken, TIR şoförü İ.Ç aleyhine yasal işlem başlatıldı.

Aramalarda 310 adet gümrüğe beyan edilmemiş tişört ve uzun süre TIR’da beklediği için ölen 12 poşet dolusu akvaryum balığı da ele geçirildi.

Mültecilerden ikisi kadın

Cürümleri Önleme Şubesi ekibi, dün öğleden sonra Mağusa Limanı’na demir atan “Via Famagusta” isimli kargo gemisinde de arama yaptı.

Disiplinli bir şekilde TIR’larda arama gerçekleştiren polis, Mehmet Karaca’nın kullanımındaki TJF 406 plakalı TIR’ın dorsesinde 6 Suriyeli mülteci olduğunu tespit etti. Polis bu TIR’da yaptığı aramanın hemen akabinde Bayram Eroğ’un kullanımındaki TLF 782 plakalı TIR’ın dorsesinde de 2’si kadın 6 Suriyeli mülteci daha buldu.

Bir TIR şoförü, yasalara aykırı cinsel gücü artırıcı jelle yakalandı

CÖŞ ekipleri ilk operasyonunu sabah saatlerinde Mağusa Limanı’na demirleyen “Zafer” isimli yük gemisinde yaptı.

Bu gemide yapılan aramada Ali Durusoy isimli TIR şoförünün tasarrufunda 5 paketten oluşan 35 adet ilaç ve Eczacılık Yasası’na aykırı cinsel gücü artırıcı jel tespit etti.

Durusoy, polis tarafından gözaltına alınmasının hemen ardından teminat maksatlı Gazimağusa Kaza Mahkemesi huzuruna çıkarıldı. Durusoy, mahkemenin emrettiği teminat şartlarını yerine getiremediği için hükümsüz tutuklu olarak merkezi cezaevine gönderildi.

Polis, yaptığı aramalarda bazı TIR’larda da gümrüğe beyan edilmemiş araba parçaları tespit etti.

Polisin operasyonu vatandaşlar tarafından takdirle karşılandı. Polis, TIR’larda ve gemide kanunsuz herhangi bir şeye müsaade etmedi.

Polisin operasyonuna Gazimağusa Polis Müdürlüğü CÖŞ Amiri Hasip Tütüncü de katılırken, çok sayıda polis memuru görev yaptı.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2017, 11:20
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104