T.K.'nın cezai ehliyeti var!

banner37

Polise verdiği ifadesinde birisini bıçakladığı için pişman olmadığını ve serbest bırakılması halinde yeniden birini bıçaklayacağını söyleyen 17 yaşındaki zanlı T.K., yeniden suç işlememesi için cezaevine gönderildi.

T.K.'nın cezai ehliyeti var!
banner90
banner99

Ahmet VAMIK

Girne’de, ortada hiçbir neden yokken, 30 Ekim günü sabahın erken saatlerinde yoldan geçen 49 yaşındaki Elmerry Sanchez isimli kadını sırtından 7 kez bıçaklayarak öldürmeye teşebbüs eden lise öğrencisi olan 17 yaşındaki T.K., isimli genç kızın aleyhindeki soruşturma tamamlandı.

Olay yerinde suçüstü yakalandıktan sonra birisini öldürmenin çocukluk hayali olduğunu söyleyen ve polise verdiği gönüllü ifadesinde de “Bu sabah karşıma ilk çıkan kişiyi öldürmeye karar verdim ve sonunda en büyük hayalimi gerçekleştirdim” diyerek herkesi büyük şaşkınlığa sürükleyen T.K., dün Girne Kaza Mahkemesi’nde teminat duruşmasına çıkarıldı.
Mahkemede tanık olarak dinletilen Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde görevli Uzman Psikiyatrist Ayşe Zeki, zanlı ile yaptığı görüşmeler neticesinde elde ettiği veriler doğrultusunda T.K.’nın cezai ehliyetinin bulunduğunu, fakat ciddi bir psikolojik tedaviye ihtiyacı olduğunu açıkladı.
Polise verdiği ifadesinde birisini bıçakladığı için pişman olmadığını ve serbest bırakılması halinde yeniden birini bıçaklayacağını söyleyen zanlı T.K., yeniden suç işlememesi için hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.
Öte yandan 7 bıçak darbesi alan ve ağır yaralanan 49 yaşındaki Elmerry Sanchez’in tedavisinin tamamlanmasının ardından önceki gün taburcu edildiği öğrenildi.

Mahkemede 3 tanık dinletildi
 

Yargıç Meltem Dündar, çocuğun özel hayatının gizliliğini korumak amacıyla, teminat duruşmasının kapalı oturumda gerçekleştirilmesine emir verdi.
Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen teminat duruşmasında Başsavcılık adına Savcı Emine Taşkın, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis çavuşu Metin Düzener’i, Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde görevli Uzman Psikiyatrist Ayşe Zeki’yi ve Sosyal Hizmetler Dairesi’nde görevli sosyal hizmetler uzmanı Fatma Ülker’i mahkemede tanık olarak dinletti.

Dündar: Serbest kalırsa yeniden benzer suç işleyebilir

banner134

Meseleyle ilgili yürütülen soruşturmanın tamamlandığını kaydeden polis çavuşu Metin Düzener, serbest kalması halinde yeniden suç işleme ve yargılanmaktan kaçma ihtimali bulunan zanlı T.K.’nın tutuklu yargılanmasını talep etti.
Tutuklu yargılanma talebine itiraz eden zanlı avukatı Münür Doratlı, psikolojik tedaviye ihtiyacı olan müvekkilinin evinde ailesinin gözetiminde altında kalması talebinde bulundu.
Gerçekleştirilen teminat duruşması sonrası kararını açıklayan Yargıç Meltem Dündar, “Adam Öldürmeye Teşebbüs” ve “Ağır Yaralama” suçlarının Ağır Ceza Mahkemesi kapsamında olan çok ciddi ve vahim suçlar olduğunu vurguladı.
3 yıl önce ailesiyle birlikte ülkemize gelerek ülkemizde yaşamını sürdürmeye başlayan zanlının, Türkiye ile olan bağının KKTC ile olan bağından daha güçlü olduğunu belirten Yargıç Meltem Dündar, zanlının serbest kalması halinde yargılanmaktan kaçma ihtimalinin yüksek olduğunu dile getirdi.
Polise vermiş olduğu gönüllü ifadesinde serbest kalması halinde yeniden suç işleyeceğini söyleyen zanlının benzer suç işleme ihtimalinin yüksek olduğunu ifade eden Yargıç Dündar, 18 Haziran 2018 tarihinde Girne Kaza Mahkemesi’nin emriyle Sosyal Hizmetler Dairesi gözetimine alınan zanlının Sosyal Hizmetler gözetimi altında olduğu bir dönemde söz konusu suçu işlemiş olmasının göz ardı edilemeyeceğini vurguladı.

“Olanaksızlıklar içerisinde çözüm üretmeye çalışıyoruz”

Yargıç Meltem Dündar, mahkemede tanık olarak dinletilen Uzman Psikiyatrist Ayşe Zeki’nin ifadesinde, zanlının Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde değil Merkezi Cezaevi’nde tutuklu bulunmasının daha uygun olacağı yönünde beyanda bulunduğuna dikkat çekti.
Zanlının tedavi ve rehabilitasyonu için Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin uygun şartlara sahip olmadığını kaydeden Yargıç Meltem Dündar, “Olanaksızlıklar içerisinde çözüm üretmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Ciddi şekilde psikolojik tedaviye ihtiyacı bulunan zanlının haftanın en az iki günü Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde psikiyatrist ile görüşmesi gerektiğine kanaat getiren Yargıç Dündar, zanlının cezaevinde muhafazasının en uygun durum olacağını belirtti.
Yargıç Meltem Dündar, serbest kalması halinde benzer suç işleme ve yargılanmaktan kaçma ihtimali yüksek olan zanlının 1 ay süreyle hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 08:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75