banner6

TKP Yeni Güçler'den Basın Özgürlüğü Günü mesajı

banner37

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Açıklama şöyle:

TKP Yeni Güçler'den Basın Özgürlüğü Günü mesajı
banner151 banner143

Günümüz dünyasında demokratik devlet 3 değil 4 ana erkten oluşmaktadır. Yasama, yürütme ve yargı yanında 4. Erk özgür basındır. Özgür basın olmadan demokrasi ve özellikle sosyal demokrasinin hayat bulup yerleşmesi mümkün olmuyor.

Ülkemizde basın özgürlüğünün yerleşip kökleştiğini söylemek ne yazık ki mümkün değildir. Özellikle basın emekçilerinin çalışma koşullarındaki yasa dışılık basın özgürlüğünün önündeki en büyük engellerden biridir.

Basın emekçilerinin çoğunluğu sosyal güvenceye sahip değildir. Kamuya ait basın kurumları haricinde özel sektör basın kuruluşlarında çalışan basın emekçileri yine çoğunlukla iş güvencesine de sahip değildir. Çalışma saatleri yasalarda öngörülen sürelerin çok üzerindedir. Fazla mesai ödeneği alabilen basın çalışanı neredeyse hiç yoktur.

Bütün bu olumsuz koşullar dikkate alındığında basınımızın özgür olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değildir.

Bunca olumsuz koşullara karşın görevini en iyi ve doğru şekilde yapan basın mensuplarımızın varlığı toplumsal yüz akımızdır.

Öte yandan, yanı başımızdaki Türkiye’de çok sayıda basın mensubunun cezaevlerinde oluşu da bizleri üzmektedir. Temennimiz ülkemiz yanı sıra başta Türkiye olmak üzere tüm dünya ülkelerinde basın emekçilerinin çalışma koşullarının iyileşmesi editöryal bağımsızlık haklarının tanınıp hayata geçirilmesidir.

Bu bağlamda, başta Kıbrıslı Türk basın mensupları olmak üzere tüm dünya basın emekçilerinin Dünya Özgür Basın Günü’nü kutlarız

Saygılarımızla.

Mehmet Çakıcı      

Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2017, 11:59
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104