banner6

TKP-YG İsraillilere karşı hükümeti uyardı

banner37

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler Başkan Yardımcısı Tözün Tunalı, gerek KKTC’de, gerekse Kıbrıs Rum kesiminde çok sayıda arazinin İsrailliler tarafından satın alındığını iddia etti ve Hükümeti önlem almaya çağırdı.

TKP-YG İsraillilere karşı hükümeti uyardı
banner151 banner143

Tunalı, yaptığı yazılı açıklamada, özellikle İskele bölgesi ve bölgeye bağlı birçok köyde arazilerin İsrail kökenli kişilere satıldığını, bunun göstergelerinden birinin de Bakanlar Kurulu tarafından 31 yabancı uyruklu kişiye KKTC’de arazi alma hakkı verilmesi olduğunu savundu.

Kıbrıs’ta 1200’lü yıllarda 50 bin İsrailli’nin yerleştirildiğini daha sonra bu insanların buralardan ayrıldığını belirten Tunalı, “Gerek Rum tarafında gerekse Türk tarafında birçok arazinin İsrailli kişiler tarafından alındığı görülüyor. Bütün bunları birleştirdiğimiz zaman bir gün gelecek gerek Rum tarafında gerekse Türk tarafında çok az toprağın kalacağını göreceğiz” dedi.

On yıl sonra KKTC toprağının İsraillilere geçeceğini ileri süren Tunalı, “Hükümet bu konuda hemen şimdi tüm tedbirlerini alıp bu konuda gerekli her türlü girişimi başlatmak zorundadır” dedi.

Tunalı, arazilerin satılmasında KKTC’den şirketler, avukatlar ve eski ve yeni milletvekili yakınlarının aracı olduğunu söylentilerinin etrafta dolaştığını da belirtti.

KKTC’li hatırı sayılır kişilerin adlarına araziler alınarak büyük inşaatlar yapıldığını iddia eden Tunalı, Gaziveren, Bafra ,Girne, Çatalköy, Beşparmak köyü, Tatlısu gibi bölgelerde pek çok arazi satıldığını, 
Erenköy, Sipahi, Karpaz, Bafra, Boğaztepe, İskele ve Ötüken’de arazilerin arandığı yönünde duyurular yapıldığını ileri sürdü.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2017, 11:53
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104