banner6

'TKP'ye 'Yeni Güçler' eklendi

banner37

Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı’nın önderliğinde geçtiğimiz Aralık ayında kurulduğu ilan edilen Toplumcu Kurtuluş Partisi’nin ismi (TKP) “Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler” (TKP Yeni Güçler) olarak değiştirildi.

'TKP'ye 'Yeni Güçler' eklendi
banner8

TKP Yeni Güçler’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 19 Ocak 2017’de parti genel merkezi konferans salonunda toplanan Kurucular Genel Kurulu, tüzükte bir takım değişiklik yaptı. Yapılan değişikliklerden biri, partinin “Toplumcu Kurtuluş Partisi” olan açık adının Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler olarak değiştirilmesini içeriyor.

Partinin ak güvercin olan ambleminde de düzenleme yapılarak ak güvercin objesi yenilenip altına “TKP Yeni Güçler” ibaresi kondu.

Yapılan yeni düzenlemeler, Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çakıcı ve Başkan Yardımcısı Mehmet Davulcu tarafından bugün İçişleri Bakanlığı’na teslim edilerek, kaydı yaptırıldı.

Gerçekleştirilen bu işlem sonrasında 28 Kasım 2016 tarihinde resmen kaydı yapılan parti bugün itibarıyla siyasal çalışmalarına yeni adı Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP Yeni Güçler) olarak devam edecek.

Yüksek İdare Mahkemesi (YİM), 12 Ocak’ta aldığı kararla Toplumcu Kurtuluş Partisi’nin (TKP) yürütmesini ara emriyle durdurmuştu.

Çakıcı: Merkezi de kapsayacak biçimde soldaki tüm renkleri kucaklayacağız

Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çakıcı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler’in siyasal yelpazenin merkezi de kapsayacak biçimde solunda tüm renkleri kucaklayan geniş bir siyasal parti olduğunu belirtti.

Çakıcı, “partinin emekçi kitlelerin umudu haline geldiğini” söyledi.  

Toplumdaki beklentiye uygun olarak hızlı bir örgütlenme sürecine girildiğini kaydeden Çakıcı, önümüzdeki günlerde yeni gelişmelerle kamuoyunun önüne çıkılacağını ifade etti.

Çakıcı, TKP Yeni Güçler’in iktidara talip olduğunu ve yapılacak ilk seçimlerde bunun gerçekleşeceğine inandığını kaydetti.

banner134

“Hedef birleşmelere açık bir yapı”

Bu arada TKP Yeni Güçler Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çakıcı, temiz ve dürüst siyasilerin, partilerde çeteleşmeye karşı olanların adresi olacaklarını belirterek, hedeflerinin “birleşmelere açık bir yapı” olduğunu söyledi.

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çakıcı, Hava-Sen Başkan Burhan Atakan’ı kabul etti. Kabul’de Kurucu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Davulcu da hazır bulundu.

Parti binasında yapılan kabulde Çakıcı, ülkedeki mevcut siyasi yapının çöktüğünü belirterek, toplumda eski binaları yıkıp yeni binalar yapma istencinin doğduğunu ve TKP Yeni Güçler’in bu anlayışla ortaya çıktığını söyledi.

“Kendimizi TKP’nin devamı olarak görüyoruz”

TKP Yeni Güçler ismini İçişleri Bakanlığı’na tescil ettirdiklerini ifade eden Çakıcı, kendilerini “Toplumcu Kurtuluş Partisi’nin devamı olarak gördüklerini” ifade etti.

Türkiye’de, Türkiye Komünist Partisi’nin Yargıtay’ın kararı ile adını değiştirmek zorunda kaldığını ve Toplumcu Kurtuluş Partisi isminin aldığına işaret eden Çakıcı, yasal düzenlemelerin, Türkiye’deki parti isimleriyle aynı isimde parti kurulmasını yasakladığını anımsattı.

Çakıcı, “Yeni Güçler”in bir ek olmadığını, partinin tam isminin “Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler” olduğunu belirtti. Parti isminin Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler olması kararının, sadece hukuksal sıkıntıdan dolayı alınmadığını belirten kaydeden Çakıcı, amaçlarının “birleşime açık bir parti olmak” olduğunu söyledi.

Çakıcı, “Diğer partilerdeki de temiz dürüst siyasilerin, partilerde çeteleşmeye karşı olanların adresi burasıdır. Hedefimiz (Partiyi) birleşmelere açık  bir yapı haline getirmektir” dedi.

Başka partilerle de görüşeceklerini kaydeden Çakıcı, “Yeni akrabalıklar, yeni partilerle işbirliklerini de bu haftadan itibaren açıklamaya başlayacağız” dedi.

KTHY çalışanları

Mehmet Çakıcı, bugün uçak biletlerinin zaman zaman çok pahalı olduğunu, bunun nedeninin de Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın batması olduğunu söyledi.

Çakıcı, KTHY’nin yaşatılması için çalışanların yüzde 35, siyasilerin de yüzde 15 maaş kesintini kabul ettiğini ancak bu yöndeki bir önerinin dönemin hükümeti tarafından ret edildiğini anımsattı. Çakıcı, KYHY’nin batmasıyla işini kaybedenlerin devlette işe başlamasının ardından, söz konusu çalışanların haklarının iyileştirilmesi için verilen mücadeleye o dönemde muhalefette olan Cumhuriyetçi Türk Partisi ve Demokrat Parti’nin de destek verdiğini ancak hükümete geldiklerinde hakların iyileştirilmesi için yapılan önerilere destek vermediğini savundu.

UBP-DP hükümeti tarafından, devlette işe başlayan eski KTHY çalışanlarının haklarının büyük bir kısmının iyileştirilmesine yönelik öneriye, eksik görmelerine rağmen destek verdiklerini belirten Çakıcı, kötü yönetimden dolayı battığı için eski KTHY çalışanlarından özür dilenmesi gerektiğini söyledi.

Atakan: Değişiklikler hedeflenenler değil

Hava-Sen Başkanı Burhan Atakan, Özelleştirme Yasası’ndaki değişikliklerin hedeflenen değişiklikler olmadığını kaydetti. Atakan, eski KTHY çalışanlarına haklarının, Kamu Görevlileri Yasası’nda belirtildiği şekilde, “işe başlama tarihine” göre verilmesini istediklerini belirtti.

Söz konusu değişikliklerin hayat bulması için koyduğu destekten dolayı Mehmet Çakıcı’ya teşekkür eden Atakan, Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler’in iktidara gelmesi halinde bugün söylediklerinin arkasında durduğunu görmek istediklerini söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2017, 16:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104