“TL değer kazandı ama fiyatlarda gerileme yok”

banner37

“TL değer kazandı ama fiyatlarda gerileme yok”
banner90

Tüketici Örgütleri Konfederasyonu, son aylarda Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kazanmasına rağmen fiyatlarda ve enflasyonda gerileme olmamasının serbest piyasa ve rekabet koşullarına aykırı olduğunu belirterek fiyat istikrarı için Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nı stok denetimine ve Rekabet Yasası kurallarını uygulamaya çağırdı.

banner9
Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Hasan Yılmaz Işık, Tüketici Bilinci ve Hakları Derneği Başkanı Nuray Kemal ve Tüketiciler İçin Kaliteli Yaşam Derneği Başkanı Ahmet Yıldırım imzasıyla konfederasyondan yapılan yazılı açıklamada, dövizdeki gerilemeyi dikkate alarak akaryakıt ve elektriğe zam yapmayan hükümete teşekkür edilerek, bu emtiadaki fiyatların da dövize orantılı olarak geri çekilmesi istendi.

Açıklamada, tüccar ve toptancıların yüksek rant için stokçuluk yaptığı, ürünlerin kullanım sürelerinin değiştirildiği iddia edilerek, bunların tüketicilerden gelen şikayetlerde görüldüğü kaydedildi.

Rekabet Yasası’nın ilgili amir hükmü 6. maddesine atıfta bulunulan açıklamada, tüketicileri korumak için yaptığı çalışmalarda daha etkili olabilmesi için hükümet ile Ekonomi ve Enerji Bakanlığı iş birliğine davet edildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 5 ay Önce

Fiyatlat hala doların en yüksek olduğu seviyede kaldı. Özel sektörde ve devletin fiyatlandırmalarıda aynı swkildw. Doların yükselmesini bahane gösteren kamu ve özel sektör. Dolar 5.4 seviyelerimde herkes görmedim duymadım havasında. Ödeyen vatandaş kazıklanan gene vatandas. Sayın erhürman biraz markette dolaştıydı fiyatlar için. Yeni hükümetten hiç bir adım yok.

SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108