banner6

'TL ile ithal edilen ürünler TL ile satılmalı'

banner37

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye’de imzalanan anlaşmaların bakanlar düzeyinde tutulmasının önemli olduğunu vurguladı. Atun, hedeflerinin Türkiye’den ithal edilen ürün ve ham maddelerin KKTC’ye Türk Lirası ile satılmasının sağlanması olduğunu söyledi.

'TL ile ithal edilen ürünler TL ile satılmalı'
banner99

Bakan Atun bu sabah BRT’de ’45 Dakika’ programına katılarak ülke gündemine ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye’deki temaslarına değinerek konuşmasına başlayan Bakan Atun, Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile görüşmeler yaptıklarını ve 10’uncu ekonomik programı imzalandıklarını belirtti.

Programın bir yıllık değerlendirmenin ardından imzalandığını anlatan Bakan Atun, olabilecek bir sorun karşısında doğrudan muhatap bulunması amacıyla protokolün bakanlık üzeyinde imzalanmasının önemli olduğunu söyledi.

Atun, kendisinin bakan olmadığı dönemlerde söz konusu protokolün müsteşarlık düzeyine düştüğüne dikkati çekerek bunun artık değiştiğini ve protokolü bakanların imzaladığını anlattı.

Ülkede , yabancı para cinsinden borçlanma alışkanlığının devam ettiğine de dikkati çeken Atun, bu konuda bir çare üretmek için çalışma yapıldığını anlattı..

Ankara’da yaptığı görüşmelerde, Türkiye’de üretilen, hammadde ve ara mamüllerin, KKTC’ye, Türkiye iç piyasasına verildiği gibi Türk lirası ile satılmasını talep ettiklerini de kaydeden Atun, bunun ekonomiye önemli katkıda bulunacağına vurgu yaptı.

2018 bütçesine de değinen Bakan Atun, bütçe yanında Sosyal Sigortalar bütçesini de denk hale geldiğini, bunun ülke geleceği için son derece umut verici olduğunu kaydederek “Yeni bir ek vergi yok olmayacak. Vergi artışı da yok. İcat edilmesi muhtemel bir vergi türü de yok. Halkımız rahat olsun” dedi.

Bakan Atun Türkiye’den gelen su ile ilgili bir soruyu da yanıtlayarak, suyun tarım alanlarında kullanıma geçmesinin, tarım alanındaki planlamanın dağıtımının yapılması ile alakalı olduğunu söyledi ve su projenin aşamalarını anlattı.

Bakan Atun Türkiye’den elektrik getirilmesi ile ilgili olarak ise; 11 Ekim 2016’da Türkiye ile genel bir işbirliği anlaşması imzalandığını anlatarak, devamında ortak bir enerji çalışma grubu oluşturduklarını ve yapılan çalışmalar sonucu oluşturulan taslağın elektrik bağlantı çalışmasının ana zeminini oluşturduğunu söyledi.

Elektrik projesinin sürdürülebilir ekonomi, çevre, sanayi, turizm ve eğitim için son derece önemli olduğunu kaydeden Atun, devamında küresel bir proje olma niteliği de taşıdığını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2017, 13:29
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104