banner6

TL’de faiz yüzde 0,49 artırıldı Dövizde yüzde 0.16 düşürüldü

banner37

TL’de faiz yüzde 0,49 artırıldı Dövizde yüzde 0.16 düşürüldü
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Merkez Bankası, TL cinsi işlemlerde kredi kartlarında azami aylık akdi ve azami aylık gecikme faiz oranlarını artırdı, döviz cinsi işlemlerde ise düşürdü.

   Buna göre, kredi kartlarında TL cinsi işlemlerde en son uygulanan akdi faiz, yani sözleşme faizi yüzde 1,50’den yüzde 1,99’a, gecikme faizi ise yüzde 2’den yüzde 2,49’a yükseltildi. Bir başka deyişle TL cinsi işlemlerde kredi kartı faizleri yüzde 0,49 artırıldı.

   Kredi kartlarında döviz cinsi işlemlerde en son uygulanan akdi faiz, yani sözleşme faizi yüzde 1,09’dan yüzde 0, 99’a, gecikme faizi ise yüzde 1,59’den yüzde 1,43’e düşürüldü. Böylece döviz cinsi işlemlerde kredi kartı faizleri yüzde 0,16 düşürüldü.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Ekonomist Göksel Saydam, Merkez Bankası’nın bu kararının, ülkede enflasyonun hızla devam ettiğinin ve kredi kartı ile yapılan alışverişlerde bankalara yapılan geri ödemelerin azaldığının bir göstergesi olduğunu söyledi.

   Saydam, bu kararın, bankaları korumaya yönelik alınan bir karar olduğunu düşündüğünü belirtti. 

“TL faizinde yüzde 0,49 artış”

   Ekonomist Göksel Saydam, kredi kartlarında TL cinsi işlemlerde en son uygulanan akdi faizin, yani sözleşme faizinin yüzde 1,50 olduğunu söyledi ve şimdi yüzde 1,99’a yükseltildiğini kaydetti.

   Yani yüzde 0,49 artış olduğundan söz eden Saydam, dövizde ise tam tersinin yaşandığını belirtti.

   Saydam, döviz cinsi işlemlerde en son uygulanan akdi faizin yani sözleşme faizinin yüzde 1,09 olduğunu söyledi ve şimdi yüzde 0,93’e düşürüldüğünü ifade etti.

   Göksel Saydam, “yani yüzde 0,16 faiz indirimi yapıldı. Bunun nedenin de kurların sürekli yükselmesi olduğunu düşünüyorum. Yani hem faiz, hem de kur farkı olmasın” dedi.

“TL’de artırıldı, dövizde düşürüldü”

   Göksel Saydam, kredi kartlarında TL cinsi işlemlerde en son uygulanan gecikme faizinin yani ödenmemesi durumunda uygulanacak faizin yüzde 2 olduğunu ve şimdi bunun yüzde 2,49’a yükseltildiğini belirtti.

   Yine bu faiz oranında yüzde 0,49 artış yapıldığını anlatan Saydam, dövizde ise yine tam tersinin uygulandığını kaydetti.

   Saydam, döviz cinsi işlemlerde en son uygulanan gecikme faizinin yüzde 1,59 olduğunu, şimdi bunun yüzde 1,43’e düşürüldüğünü ifade etti.

“Bankalar zarar etmesin

diye bu uygulamaya gidildi”

   Göksel Saydam, burada faiz artırılmasının başlıca nedenini, kredi kartı ile alışveriş yapanların, zamanında, geri ödeme yapmaması ve bankaların da bu durum nedeniyle sıkıntıya düşmüş olması olduğunu düşündüğünü belirtti. 

   Saydam, şöyle konuştu:

   “Bankalar zarar etmesin diye böyle bir uygulamaya gidildi diye düşünüyorum. Bu da gösteriyor ki enflasyon devam ediyor. Ayrıca bu durum kişilerin kredi kartı ile yaptığı alışverişlerin arttığını ve bunun bankalara geri dönüşümünün de azaldığını gösteriyor”.

“Ekonomik plan şart”

   Saydam, ülkede kısa, orta ve uzun vadeli ekonomik planın şart olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti:

   “Eğer Başbakan’ın dediği gibi temmuzda hayat pahalılığı ödenecekse, o zaman, keşke Merkez Bankası bu faizleri temmuzdan sonra yükseltseydi. Zaten ekonomi ortada… Bu faiz için bir iki ay daha bekleyebilirlerdi.   Zaten herkes hayat pahalılığını, asgari ücret artışını bekliyor. Bütün bunların nedeni ise ülkede çağdaş ekonomik plan ve programın olmamasıdır.

   Bu ülkede Devlet Planlama Örgütü varsa bir an önce bu ülkenin kısa, orta ve uzun vadeli plan ve programını yapmalıdır. Dileyen dilediği fiyatı uygulamayacak”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104