banner6

TMK karara itiraz edebilir

banner37

Acapulco Tatil Köyü içerisinde kalan bir kısma yönelik 1974 öncesi mal sahibi tarafından açılan tazminat davası ile ilgili TMK’nın kararı, YİM tarafından hatalı bulundu ancak süreç henüz bitmedi

TMK karara itiraz edebilir
banner151 banner143

Emine DAVUT YİTMEN

Girne bölgesinde bulunan Acapulco Tatil Köyü’nün 1974 öncesinde mal sahibi olan Rum şirket Acapulco Holdings Ltd’in başvurusu üzerine, Taşımaz Mal Komisyonu’nun (TMK) aldığı kararının, Yüksek İdare Mahkemesi (YİM) tarafından bozulması karşısında, TMK’nın karara itiraz etme hakkı bulunuyor.

TMK’nın kararı değerlendirip, bunu kabul etmemesi halinde yeni bir duruşma açılabilir. YİM geçtiğimiz günkü kararında,1974 öncesi kayıtlı mal sahibinin dava konusu taşımaz mal üzerindeki engelleri ve ipotekleri ödemeden, Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuru yapmasını ve bu başvuru neticesinde komisyonun şartlı karar üretmesini hatalı bulmuştu.

Acapulco Tatil Köyü’nün şu an kullanımındaki 35 dönümlük arazi, birkaç yıl önce Türkleştirilmiş ve tatil köyü ve/veya Ünal Çağıner tarafından satın alınmıştı.

Tatil köyü içerisinde geriye kalan bir kısım ve nispeten daha küçük olan bir arazi ile ilgili olarak 1974 öncesi mal sahibi olan Acapulco Holdings Ltd., Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuru yapmış ve bu malın KKTC devletine satılıp, tazminat ve kullanım bedelinin kendisine ödenmesini talep etmişti. Diğer taraftan davalı konumda bulunan taraf da bir meblağ önermişti.

Bu başvuru üzerine TMK, şartlı bir karar üretmiş ve 2.5 milyon Euro tazminat bedeli takdir etmişti. Bu tazminat ve kullanım bedeli ise taşınmaz mal üzerinde mevcut olan ipotek ve engellerin ödenmesi şartına bağlanmıştı. Ancak YİM, hem TMK’nın kararını hem de başvuruyu hatalı buldu.

İpotekli olup sonuçlandırılan davalar oldu

TMK’ya önceden de üzerinde ipotek olan, ipotekli olarak müracaat eden ve sonuçlandırılan pek çok dava bulunuyor.

Ancak TMK dostane çözümlerde ipotek kalkmadan, tazminat ödemeyi kabul etmiyor. TMK’nın bu girişimi genelde YİM tarafından da doğru bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2017, 10:23
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104