Tohumculuk yasasıyla ilgili herkes görüş bildirsin

banner37

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, KIBRIS’ta yayınlanan ve yazı işleri müdürü Emin Akkor’un sunduğu “Ayrıntı” programına katılarak kendisine yönetilen soruları yanıtladı

Tohumculuk yasasıyla ilgili herkes görüş bildirsin

Erol KANLIADA

KIBRIS TV’de yayınlanan ve KIBRIS Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Emin Akkor’un sunduğu “Ayrıntı” programına katılan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, tartışmalara yol açan Tohumculuk Yasası’yla ilgili perşembe günü bir toplantı düzenleyeceklerini, ve yasayla ilgili görüşü olan herkesi toplantıya davet etti.

Şahali, tohumculuk yasasının aniden çıkmadığını, 2014 yılından meclise sevk edildiğini, 2018 erken genel seçimine kadar görüşülmesi mümkün olmamış, sekizinci dönem meclisin süresinin dolması sonucu kadük olmuş bir yasa olduğunu belirtti.

2018 yerel seçimleri sonrasında Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nda göreve başladığını ifade eden Şahali, “Meclise sevk ettiğim ilk yasalardan bir tanesiydi, çünkü Tohumculuk ve Üretim Materyalleri Yasası aynı zamanda AB uyum yasalarından bir tanesiydi, dolayısıyla kadük olmuş yasayı yenileyerek meclise havale ettim” dedi.

Şahali, “Yasanın meclise gidişi, yapılan ilk toplantı ve ardından gerçekleşen 6 toplantı boyunca herhangi bir gizlilik söz konusu olmadı, her toplantı sonrası meclis doğal işleyişe uygun olarak kamuoyuna bilgi aktardı” dedi.

Konu ile ilgili tartışmaların, sanayileşmiş tohumların geleneksel tohumların yerini alabilmesi konusundaki rahatsızlık, GDO’lu tohumların kullanımına imkân yaratılacağıyla ilgili rahatsızlık, yasama süreci bakımından meclise tekrar gönderilmesiyle birlikte Resmi Gazete’de yayımlanmaması rahatsızlıkları bulunduğunu Şahali, “Son söylediğim rahatsızlığın açıklaması basit, kadük olmuş yasaların meclisin gündemine tekrar geldiğinde Resmi Gazete’de yayınlanmaz, çünkü daha önce yayınlandığından tekrardan halkın bilgisine sunulmaz” dedi.

Tohumculuk yasasının yürürlüğe girmesi durumunda yerel tohumculuğun önüne geçileceği ve yok olacağı konusundaki endişelere de cevap veren Şahali, yapılacak düzenlemeyle bu endişenin giderileceğini kaydetti.

Tohum yasası konusundaki endişeler hakkında konuşan Şahali, konu ile ilgili Soner Yalçın “Saklı Seçilmişler” kitabının bu konuda çok açıklayıcı bir kitap olduğunu söyledi.

Şahali, “kitabın etkisi olsa gerek ki bizim yasamız tam okunmadı, o kitapta yazılan gerçekler doğrusunda bizim yasa önyargıyla değerlendirildi ve bu yüzden değer bulmadı” dedi.

“Bunu gözlemledik ve tartışmaların hiç bitmeyecek gibi olduğunu gördüğümüzden dolayı, hiç olmadığı halde bir art niyet varmış gibi de bir miktar marjinal değerlendirmeler ortaya çıkınca Cumhurbaşkanımızdan randevu talep ettim ve kendisine bu yasayı meclise iade etmesini tavsiye ettim” diyen Şahali, “endişelerin giderilmesi hepimizin görevidir” dedi.

“Kuraklık haritasını oluştururken çok titiz davrandık”

Kuraklık haritasını oluştururken son derecede şeffaf, izah edilebilir bir çalışma yaptıklarını ifade eden Şahali, bu haritanın bakanlık masasında oluşturulmadığının altını çizdi.

Bu kuraklık haritasının hem teknolojiden yararlanılarak, hem devletin diğer birimlerinden katkı sağlanarak, hem de arazide gezilerek tutulan tutanaklardan istifade edilmek suretiyle hazırlandığını bildiren Şahali, mayıs ayında Türksat uydusundan tüm ülkenin fotoğrafları 50 metre mesafe ile çekildiğini ve Meteoroloji Dairesi’nin 1 yıl boyunca yağmur verileri ortaya konduğunu söyledi.

Bu haritayı güçlü bir ekibin yaptığını ifade eden Şahali, “Kuraklık haritasının belirlenmesinden sonra bölgelerin hangi düzeyde kuraklıktan etkilendiği belirlendikten sonra ödemelerin başlaması ile ilgili talep ortaya çıktı ve bu doğaldır” dedi.

19 ton beyaz et ithalatı yapıldı

Şu anda ihraç edilen tavuk etinin beyan edilen fiyatıyla, ülkemizde perakende satışı gerçekleşmekte olan tavuk etinin arasında da yarı yarıya fark olduğunu belirten Şahali, “Dünya’da kabul edilebilir değerlerin üzerinde bir fiyatla ülkemizde tavuk eti satılıyor” dedi.

Ülkeye tavuk etinin ithal olarak girişi ülkedeki üretimin önünde bir engel olacağı şeklindeki kaygıların yersiz olduğunu belirten Şahali, şu anda 19 tonluk ürün için ülkeye giriş izni verildiğini açıkladı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2018, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER