Tonlarca zeytin elde kaldı

banner37

Pandemi süreciyle otel ve restoranların kapanması ve ülke nüfusunun azalması nedeniyle, zeytin üreticileri çaresizlik içerisine düştü

Tonlarca zeytin elde kaldı
banner90
banner8

NÜFUSLA BERABER TALEP DE AZALDI… Bol yağışlı dönemin ardından yüksek rekoltede ürün elde eden zeytin üreticilerinin sevinci, pandemi süreciyle yarım kaldı. Koronavirüse karşı alınan tedbirler çerçevesinde otel ve restoranların kapanması, yabancı işçi ve öğrencilerin ülkelerine dönmesiyle birlikte zeytin tüketimi ve zeytine olan talebin de düşmesi, tonlarca zeytinin üreticinin elinde kalmasına neden oldu. Üretici elindeki tonlarca zeytini ne yapacağını bilemezken, bir yandan da ülkeye zeytin ve zeytin ürünlerinin ithalin devam etmesi üreticinin belini iyice büktü.

ELDE KALAN ZEYTİNLER DÖKÜLEBİLİR… Zeytin Üreticileri ve Sanayicileri Derneği Başkanı Ziya Sezey, zeytin ve zeytin yağının süreli ürünler olduğunu belirterek, eğer tüketilmeze belli bir süre sonra bozulacağını ve üreticinin tüm emeklerinin çöpe döküleceğini kaydetti. Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk da pandemi süreci içerisinde beklenilen tüketimin olmadığını ve böylece iç stokun arttığını vurgulayarak, bu ürünlerin imha edilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını vurguladı.


Ahmet UÇAR


Bol yağışlı geçen bir sezonun ardından yüksek rekoltede ürün elde eden zeytin üreticilerinin sevinçleri, Koronavirüs salgını nedeniyle yarım kaldı. Pandemi nedeniyle otel ve restoranların kapanması, yabancı işçi ve öğrencilerin ülkelerine dönüp, turistlerin gelmemesi nedeniyle ülkedeki zeytin ve zeytin ürünlerinin tüketimi de düştü.


Nüfusla birlikte tüketimin de düşmesi nedeniyle tonlarca zeytin üreticinin elinde kaldı.


İç piyasada çok miktarda zeytin ve zeytinyağı olmasına rağmen yurt dışından zeytin getirilmesi ise yerli üreticinin belini iyice büktü.


Tonlarca zeytin stoklarda birikmiş dururken, yerli üreticiler aynı zamanda ithal zeytinlerle rekabet etmek zorunda kaldı.


Zeytin Üreticileri ve Sanayicileri Derneği Başkanı Ziya Sezey, geçen seneki zeytin rekoltesinin çok yüksek olduğunu belirterek, hem pandemi nedeniyle bu üretimleri piyasaya sunamadıklarını hem de ithal zeytinlerle rekabet etmek zorunda kaldıklarını kaydetti. Sezey, gidişat böyle devam ederse üretilen zeytinlerin heba olacağını söyledi.


Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk da, pandemi süreciyle ülkedeki nüfusun azalması ve turizm işletmelerinin kapatılması nedeniyle üretilen zeytinlerin elde kaldığını ve imha edilme tehlikesi yaşadığını bildirdi.

Sezey: Elde kalan zeytinler heba olacak


Zeytin Üreticileri ve Sanayicileri Derneği Başkanı Ziya Sezey, geçen seneki zeytin rekoltesinin çok yüksek olduğunu belirterek, zeytin ve zeytin yağı stoklarının dolu olduğunu kaydetti.


Sezey, pandemi sürecinden önce elde edilen zeytin ve zeytinyağlarının otel, restoran ve kafe gibi toplu satış noktalarında satışa sunulmasını planladıklarını dile getirerek, pandemi sürecinin ardından ise ülkedeki asıl müşteri potansiyeli olan turist ve öğrencilerin ülkelerine dönmesiyle bu ürünlerin raflarda kaldığını ifade etti.


Yüksek rekoltede zeytin ve zeytinyağının elde kalmasına rağmen, Türkiye’den zeytin getirilmeye devam ettiğine vurgu yapan Sezey, iç piyasadaki zeytin ve zeytinyağlarının marketlerdeki raflarda yer bulamadığından yakındı.


Sezey, zeytin ve zeytinyağının süreli ürünler olduğunu ifade ederek, bu ürünlerin elde kalmaya devam etmesi halinde bozularak heba olacağına dikkat çekti.


Zeytin ve zeytinyağlarının elde kalmasıyla gıda güvenliği noktasında da zafiyetlerin yaşanabileceğinin altını çizen Sezey, hem maddi açıdan hem sağlık açısından mağduriyet yaşanabileceğini savundu.


Sezey, ülkede narenciye, süt ürünleri, patates gibi ürünlerde olduğu gibi zeytinde de ithalata önem verildiğine vurgu yaparak, üretilen zeytinlerin böylece elde kaldığını açıkladı.


Zeytin ihracatının kısıtlı bir şekilde yapıldığına işaret eden Sezey, ağırlıklı olarak İngiltere’ye yollandığını ancak bu ürünlerin sağlık sertifikalarının alınmaması nedeniyle de sorunlar yaşandığını bildirdi.


Sezey, gıda laboratuarlarında zeytin ürünlerine yönelik gereken hizmetlerin verilmediğine vurgu yaparak, denetimin de eksikliği nedeniyle yurt dışında zeytin üretimine güvensizliğin söz konusu olduğunu anlattı.


banner134
Eylül ayından sonra yeni zeytin çıkacağını söyleyen Sezey, elde kalan zeytinlerin tüketilmemesi durumunda bu yeni ürünlerin de elde kalacağını kaydetti.


Sezey, ülkede zeytin üretimi noktasında koruma kalkanlarının yetersiz olduğuna işaret ederek, üretilen zeytin ve zeytinyağlarının desteklenmesi ve koruma altına alınması gerektiğini ifade etti.


Zeytinyağı ithalatının geçmiş dönemlerde yasaklandığını anımsatan Sezey, ancak o süreçte zeytinyağı kaçakçılığının yaşandığını hatırlattı.


Sezey, yetkililerin zeytini stratejik bir ürün olarak görmediğine dikkat çekerek, bu yönde bir politika da geliştirmediğini bildirdi.


Toprağın nankör olmadığını, bakıldıkça ürün verdiğini belirten Sezey, üreticinin cebine para girmezse üreticinin toprağa bakmayacağını ve böylece zeytin üretiminin de hasar alacağını kaydetti.


Sezey, sözlerini “Halkımızın yerli üretime, burada üretilen zeytin ürünlerine ağırlık vermesini istiyoruz, bize güvensinler, bizi desteklesinler ki üreticilerin emekleri hak ettiği değeri görebilsin” şeklinde bitirdi.

Avunduk: Yerli üretim ithal ürünlerle rekabet halinde


Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk, Kuzey Kıbrıs’ın nüfusa dayalı bir ekonomik yapıya sahip olduğunu belirerek, üretimin de nüfusa orantılı olarak gelişim gösterip yükseldiğini kaydetti.


Avunduk, pandemi süreciyle ülke nüfusunun hızlı bir şekilde azalmaya başladığını dile getirerek, nüfusun azalmasıyla tüketimin düştüğünü ifade etti.


Ülkeye yılda 1 milyon 200 bin turistin geldiği bilgisini veren Avunduk, elde edilen bilgilere göre ise pandemi süreciyle 100 bin kişinin ülkeden ayrıldığını aktardı.


Avunduk, ülkedeki sınır kapılarının kapalı olması nedeniyle ekonominin olumsuz etkilendiğine işaret ederek, ihtiyaç duyulan tüketimin olmaması nedeniyle bölge esnafının ve iş insanlarının üretimlerinin elde kaldığını bildirdi.


Bu süreç içerisinde beklenilen tüketimin olmadığını ve böylece iç stokun arttığını vurgulayan Avunduk, bu ürünlerin imha edilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını açıkladı.


Avunduk, piyasanın nakit darlığına düştüğünü ve hükümetin almış olduğu kararla sektörlerin 2 ay faaliyetlerini durdurmak zorunda kalmasına rağmen bankalardaki borç faizlerinin devam ettiğini söyledi.


Ada içerisinde kalan hane halkının da 2 ay çalışmayarak evde kalmak zorunda olmasının da tüketimin düşmesine yol açtığını belirten Avunduk, hükümetin bu süreçte kamuda çalışan memurlara gösterdiği ilgiyi özel sektörde çalışanlara göstermediğini vurguladı.


Avunduk, tüm bunlarla birlikte pandemi sürecinde turizm sektörünün de kapalı olması nedeniyle üretilen zeytin ürünlerinin elde kaldığına işaret ederek, bu zeytinlerin aynı zamanda ithal edilen zeytinlerle de rekabet etme durumunda olduğuna dikkat çekti.


Zeytinlerin üretimi ve tüketimi konusunda iç piyasaya öncelik verilmesi gerektiğini savunan Avunduk, ihtiyaç duyulması halinde ithalata başvurulması gerektiğinin altını çizdi.


Avunduk, iç piyasadaki zeytinlerin tüketilmediği halde, yurt dışından zeytin getirilmesi durumunda ülkede üretilen zeytin ürünlerinin elde kalmasına yol açacağını anlattı.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2020, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75