Toparlanıyoruz: Ne yaptığını bilmeyen insanlar yönetimde

banner37

Toparlanıyoruz Hareketi, ülkede, kamu yararı için çalışan, ehliyetli, şeffaf, kurallara saygılı, ne yaptığını bilen insanların yönetimde olmadığını söyledi.

Toparlanıyoruz: Ne yaptığını bilmeyen insanlar yönetimde
banner99

Toparlanıyoruz Hareketi’nden yapılan yazılı açıklamada, geçen hafta yaşanan elim trafik kazasının hükümete yönelik büyük bir toplumsal öfkeye yol açtığı belirtilerek, hükümet mensuplarının istifa etmeleri için yapılan çağrılara kulak tıkayarak, böyle bir facianın meydana gelmesinde hiçbir sorumlulukları yokmuş gibi davranmaya devam ettikleri savunuldu.

Halkın dinmeyen protestosu karşısında, okul ve mesai saatlerinin yeniden düzenlendiğine işaret edilen açıklamada, son zamanlarda iyice artmış “toplum olarak dibe vurmak üzereyiz” duygusunun trajik kazadan sonra bir o kadar daha güçlendiği görüşü ortaya kondu. 

“Hükümet icraatlarında ihmalin, usulsüzlüğün, yolsuzluğun, partizanlığın, hesapsızlığın, iş bilmezliğin, bu ülkede istisna değil kural olduğu gerçeğini, bu kaza tekrar gözler önüne serdi” ifadelerine yer verilen açıklamada, şöyle denildi:

banner134
“Bu arada basında KKTC hükümetlerinin yıllardır Türkiye’nin ayırdığı ‘KKTC Karayolları Master Plan Uygulama Projesi’ ile ‘Yol Yapım ve Bakım Projesi’ ödeneklerinin yarısını dahi kullanmıyor ve her yıl devrediyor” olduğu haberleri çıktı. Hükümetten ise hâlâ tıs yok. Ama Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ‘en iyi savunma saldırıdır’ tarzında bir ‘öneri’ ile gündemi değiştirmeye soyundu.”

Açıklamada, Serdar Denktaş’ın 2017 mali yılına ilişkin protokol görüşmeleri için sendikalara sunduğu “Bu yıl artış yapmayalım, Mercedesleri de almayalım. 1 yıllığına 3 bin TL’nin [daha sonra, bu rakamı 4 bin yapmayı düşündüğünü söyledi] üstünde maaşı olanlardan yüzde 3 de kesinti yapalım. Bu rakamlarla tüm yollarımızı onaralım” söylemleri de eleştirildi.

Açıklamada, hükümet yetkililerine, “yollar için ayrılan finansmanın neden kullanılmadan devredildiği, seyrüsefer harçlarından oluşan kaynağın nereye harcandığı, devletin yolları daha iyi hale getirmek için kaynak yaratmak üzere neden sadece kamu görevlilerinden kesinti yapacağı, Mercedesleri almayarak tasarruf etmekten bahsediliyordu. Hangisi doğru gibi” sorular da yöneltildi. 

Açıklamada, toplumsal muhalefetin yükseltilerek, iyi idare edilen bir ülkede, sağlık ve güven içinde yaşamak için herkesin üzerine düşeni yapması istendi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 14:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75