banner6

Toplantının ilk bölümünde bazı bilgiye sunuş işlemleri yapıldı

banner37

Toplantının ilk bölümünde bazı bilgiye sunuş işlemleri yapıldı
banner90
banner99

Toplantının ilk bölümünde bazı bilgiye sunuş işlemleri yapıldı.
İlk olarak, 15 Kasım 2022 tarihinde TC ile KKTC Hükümetleri arasında imzalanan ve Bakanlar Kurulu kararı ile onaylanan “BRTK Radyo Frekanslarının Güçlenmesi ve Güçlendirilmesi Projesinin Gerçekleştirilmesine İlişkin Protokol” Meclis’in bilgisine sunuldu.
Ardından 20 Ocak 2023 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy ile Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından imzalanan “Sosyal Yardım ve Sosyal Hizmet Alanında İşbirliği Yapılmasına Dair Protokol” Meclis’in bilgisine getirildi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy protokole ilişkin bilgi verdi,soruları ve eleştirileri yanıtladı.
Protokolde, TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı ile KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bir dizi anlaşma olduğunu aktaran Taçoy, bunun Türkiye’de kullanılan Bütünleşik Sosyal Hizmet Bilgi Sisteminin KKTC’ye aktarımını da içerdiğini belirtti.
Taçoy, sistemin aktarımına ihtiyaç duyulma sebebi olarak ise çift uyruklu kişilerin sosyal yardım taleplerini soruşturmada geçen zamanın azaltılması ve kişilerin her iki ülkeden de ve/veya ülke içinde farklı kurum ve kuruluşlardan yardım almasının önüne geçilebilmesi olarak gösterdi.
Protokolle, KKTC’de yeni bir sosyal hizmet binasının yapımının da mevcut olduğunu aktaran Taçoy, “Buradan murat ettiğimiz sosyal hizmeti gerçek anlamıyla verebilmektir” dedi.
Taçoy, ülkede sosyal hizmetlerin maaş bağlama dışında hizmet vermekte yetersiz kaldığını da ekledi.

Meclis’te onaya ve bilgiye sunuş işlemlerinin tamamlanmasının ardından güncel konuşmalar gerçekleştirildi.

Konuşmaların ardından Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısı sona erdi.

Meclis Genel Kurulu bir sonraki toplantısını 20 Mart Pazartesi 10.00’da yapacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104