banner6

Toplantıya katılıp olumlu oy verecekler

banner37

LTB 2017 bütçesinin görüşüleceği toplantı, UBP'li 5 meclis üyesinin talebi üzerine 15 Şubat Çarşamba gününe ertelendi. Kendi aralarında bütçeyi değerlendiren UBP'li meclis üyeleri kararını verdi

Toplantıya katılıp olumlu oy verecekler
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Lefkoşa Türk Belediyesi'nin (LTB) 2017 bütçesinin görüşüleceği toplantı, UBP'li üyelerin talebi üzerine 15 Şubat Çarşamba gününe ertelendi. UBP'li üyeler, erteleme talebi gerekçesi olarak bütçeyle ilgili detaylı çalışma yapamadıklarını gösterdi.

Bu talep, Sayıştay raporu doğrultusunda LTB eski başkanı Cemal Bulutoğluları'na dava açılmasına tepki olarak UBP'li meclis üyelerinin toplantıya katılmadığı iddialarının ortaya atılmasına neden oldu.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan UBP'li meclis üyeleri, geçen salı gerçekleşmesi gereken toplantıya katılmamalarının nedeninin, bütçeyi detaylı görüşebilmek olduğunu anlattı. UBP'li meclis üyeleri 15 Şubat Çarşamba günü gerçekleşecek toplantıya katılıp, bütçenin geçmesi için onay vereceklerini açıkladı.

Birinci: Devletin yapması gerekeni belediye yaptı

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) LTB Meclis üyesi Özmen Birinci, Sayıştaylık raporunun açıklanmasının ardından devletin konuyu savcılığa iletmesi ve bu doğrultuda polisin devreye girmesi gerektiğini söyledi.

Ancak devlet görevini yapmayınca bu görevin belediyeye kaldığını ifade eden Birinci, "Kendi hakkımızı aramak için dava açtık. Neticelenmeden kimseye suçlu ya da suçsuz diyemeyiz" dedi.

"Dedikoduları biz de duyduk"

Birinci, geçen salı bütçe görüşmelerinin yapılacağı meclis toplantısına bazı UBP'li meclis üyelerinin Bulutoğluları'na açılan dava nedeniyle katılmadığı yönündeki dedikoduları duyduklarını ancak gerçekliği hakkında bilgi sahibi olmadığını ifade etti.

Toplantıya, 5 UBP'li meclis üyesinin 4'ünün başka toplantıları olması nedeniyle katılmadığını bildirdiğini kaydeden Birinci, benzer durumların daha önce de yaşandığını söyledi.

Birinci, toplantıya katılmayan üyelerin, toplantının, 15 Şubat Çarşamba gününe ertelenmesini teklif ettiğini ve bu tekliflerinin de kabul edildiğini belirtti.

"Hesap verebilirlik açısından önemli"

Bulutoğluları'na açılan bu davanın geçmiş yıllara dair hesap verebilirlik açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Birinci, daha önce benzer bir dava açılmayıp bu davanın diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte diğer belediyelerde de emsal teşkil etmesi temennisinde bulundu.

Birinci ayrıca belediyenin bütçesine de değinerek, görevde oldukları süre boyunca, belediyenin gelirlerini yüzde 40 oranında artırdıklarını ve gelir artışı yapılırken de zam yapmadıklarını anlattı.

Akbil: Partinin incelemesi için süreye ihtiyaç vardı

UBP'li belediye meclis üyesi Ahmet Akbil, UBP'li meclis üyelerinin, bütçenin onaylanacağı meclis toplantısına, LTB eski başkanı Cemal Bulutoğluları'nın mahkemeye verilmesi nedeniyle katılmadığı yönündeki iddiaların kendisine de ulaştığını söyledi.

Ancak kendisinin bu toplantıya katılmamasının bununla ilgili olmayıp, işlerinden kaynaklandığını söyleyen Akbil, "Ayrıca partinin detaylı bir şekilde bütçeyi incelemesi gerekiyordu. Bu nedenle de zamana ihtiyacımız vardı. Biz de toplantının ertelenmesini istedik. LTB olarak Sayıştaylık tarafından gözaltında olan bir belediyeyiz" dedi.

"Benim oyum evet olacak"

Çarşamba günü yapılacak toplantıya katılacağını ifade eden Akbil, zaten salı günü yapılan toplantıya da UBP'li meclis üyelerinden bir tanesinin katılmış olduğunu söyledi.

Akbil ayrıca çarşamba günkü toplantıda bütçeye evet oyu vereceğini belirtti.

Aktunç: Kendi aramızda değerlendirmek istedik

LTB asbaşkanı Akın Aktunç, bütçenin oylanacağı toplantıya katılmamalarının nedeninin kesinlikle Bulutoğluları aleyhine açılan dava olmadığını açıkladı.

Bütçeyi, UBP'li meclis üyeleri olarak kendi aralarında değerlendirmek için bir hafta süre istediklerini ifade eden Aktunç, "Bunu Kadri Fellahoğlu'nun başkanlığı döneminde de yaptık. Kabul edildi. Bir hafta sonra görüşüldü. Bütçe oybirliği ile geçti" dedi.

Aktunç, bu talepte bulunurken herhangi bir art niyetleri olmadığını söyleyerek, Lefkoşalı’nın menfaatine olan her şeye katkı koymaktan mutluluk duyduklarını kaydetti.

Çarşamba günü gerçekleşecek toplantıya katılacaklarını belirten Akın Aktunç, bütçeye de olumlu oy vereceklerini ifade etti.

"Gündemimizde Bulutoğluları'yla ilgili bir konu yok"

Akın Aktunç, belediye meclisinin gündeminde eski başkan Cemal Bulutoğluları ile ilgili bir konu olmadığını söyledi ve şöyle konuştu:

“Cemal Bulutoğluları bana göre çok başarılı bir başkan. Görevini tam anlamı ile yerine getirdi. Zaten bizim gündemimizde de bu konu yoktur. Biz sadece bütçeyi değerlendirmek için bir süre istedik. Bütçe çalışmalarıyla ilgili meclis üyesi arkadaşlarıma bilgi verdim”.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2017, 09:47
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104