banner6

Toplu taşıma yok çile çok!

banner37

Nüfusun giderek arttığı ülkemizde toplu taşıma hizmeti yok denecek kadar az. Toplu taşımanın çok yetersiz olduğu ülkede, özellikle turistler, öğrenciler ve dar gelirliler büyük mağduriyet yaşıyor. LTB Teknik Komitesi eski Başkanı Olguner, ülkede, 24 saat hizmet veren toplu taşıma sistemi yaratılmasının şart olduğunu söyledi

Toplu taşıma yok çile çok!
banner8

Ahmet UÇAR

Ülkemizde toplu taşıma sisteminin istenilen düzeyde olmaması nedeniyle turistler, öğrenciler ve özellikle dar gelirli kimseler büyük mağduriyet yaşıyor.

Belediyeler Yasası’na göre toplu taşıma hizmetleri belediyelerin sorumluluğunda olmasına rağmen yetkili kişiler bu konuda hiçbir adım atmıyor.

Havaalanından şehir merkezlerine seyreden toplu taşıma araçlarının erken saatlerde hizmetlerini sonlandırması, ülkeye gelen turist ve öğrencilerin ulaşımlarını pahalı bir şekilde taksiyle sağlamasına neden oluyor.

KIBRIS’a konuşan Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Teknik Komite eski Başkanı Onur Olguner, adaya gelen öğrenciler ve turistlerle ülke nüfusunun artış gösterdiğini, bu nedenle toplu taşıma ihtiyacının arttığını belirterek, belediyelerin toplu taşıma vizyonunu ortaya koymaması nedeniyle sorunlar yaşandığını söyledi.

“3 merkez belediye, toplu taşımayla ilgili girişimlerde bulunmuyor”

LTB Teknik Komite eski Başkanı Onur Olguner, ülkemizdeki toplu taşıma sorununun çözülmesi için belediyelerin gereken adımı atması gerektiğini belirterek, özellikle Lefkoşa, Girne ve Mağusa olmak üzere 3 büyük şehrin belediyelerinin toplu taşımayı istenilen noktaya getirmesinin önem arz ettiğini kaydetti.

Adaya gelen öğrenciler ve turistlerle birlikte bu üç şehrin nüfusunun arttığını dile getiren Olguner, son iki dönemde belediye başkanlarının toplu taşımayla ilgili hiçbir adım atmadığını ifade etti.

Olguner, siyasilerin toplu taşımayı siyaset için kullandığına işaret ederek, uygulamaya gelince hiçbir girişimde bulunmadıklarını söyledi.

Toplu ulaşımın öğrenciler, turistler ve yerli halk olmak üzere ülkede yaşayan geniş bir kesim için sorun olduğuna dikkat çeken Olguner, belediyelerin toplu taşımaya inanmadığını, bu yüzden böyle bir vizyon ortaya koymadığını vurguladı.

Olguner, ne belediyelerin, ne de Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın bu konuda gereken adımı atmadığını ifade ederek, toplu taşıma konusunda büyük bir eksikliğin yaşandığını kaydetti.

 LTB Meclis Üyesi ve Teknik Komite Başkanı olduğu 2013 yılında “LETTAŞ” şirketine bağlı otobüs şoförleriyle konuşarak 7 – 24 hizmet veren bir toplu taşıma sistemi yarattıklarını anımsatan Olguner, 7- 8 senedir bu çalışmaların hayata geçirilmediğini dile getirdi.

Olguner, toplu taşımanın özellikle Lefkoşa için büyük bir ihtiyaç olduğunu ifade ederek, Lokmacı Kapısı’ndan turistlerin gelmesi ve Surlariçi bölgesinde üniversitelerin bulunmasının bu ihtiyacı arttırdığını, ayrıca bu sistemin şehir ekonomisi için de yararlı olacağını anlattı.

“24 saat hizmet veren toplu taşıma sistemi yaratılmalı”

Yaratılması gereken toplu ulaşım sistemi hakkında da konuşan Olguner, 7- 24 hizmet veren, konforlu, her durakta duran, dört dörtlük, kapsamlı bir şekilde işleyen bir toplu taşıma sistemi yaratılması gerektiğinin altını çizdi.

Olguner, Belediyeler Yasası’na göre toplu taşımanın belediyelerin sorumluluğunda olduğuna işaret ederek, belediyelerin bu sorumluluklarından kaçamayacağını söyledi.

Sağ veya sol görüşü benimseyen tüm belediyelerin toplu taşıma konusunda problem yaşayan kişiler için hassasiyet duyabileceğini belirten Olguner, ancak özellikle sol görüşü savunan belediye yöneticilerinin toplu taşımaya önem vermemesinin kabul edilemez olduğunu kaydetti.

“Dar gelirliler sorun yaşıyor”

Olguner, dar gelirli kişilerin özel araçlarının olmadığını ve toplu taşımaya ihtiyaç duyduğunu dile getirerek, bunun sağlanmamasının, sol görüşe inanan belediyeler için bir eksiklik olduğunu ifade etti.

Tüm dünyada 2. Dünya Savaşı’ndan itibaren nüfus artışı yaşanmaya başlandığına işaret eden Olguner, ülkemizde de üniversiteler yoluyla nüfus artışının yaşandığını, bu nedenle toplu taşıma ihtiyacının arttığını anlattı.

Olguner, ülkemizde yaşanan trafik kazalarının toplu taşıma eksikliğinden kaynaklandığına da dikkat çekerek, toplu taşıma olmadığı için özel araçlara eğilim gösterildiğini, bunun da trafik kazalarına yol açtığını bildirdi.

Ülkemize gelen turistlerin toplu taşımada büyük sorun yaşadığının altını çizen Olguner, toplu taşıma konusunu siyaset aracı olarak kullanan siyasiler yerine, toplu taşıma vizyonuna gönülden inanan siyasi vizyonlara gereksinim duyulduğunun altını çizdi.

banner134

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104