Toplu taşımacılığa devlet desteği şart!

banner37

Toplu taşıma araçları halka ne fiyat, ne konfor ne de düzen yönünden cazip geliyor. Böyle olunca da herkes otomobil almaya yöneliyor ve artan araç sayısına paralel kazalar da artıyor. Öte yandan otobüs işletmecileri de mali sorunlar nedeniyle ne fiyat düşürebiliyor, ne de araçlarını yenileyebiliyor

Toplu taşımacılığa devlet desteği şart!
banner90
banner8

SALON ARAÇLAR DAHA UYGUNA GELİYOR… Ülkedeki toplu taşımacılık hizmeti yok olma noktasına geldi. Ne bilet fiyatları, ne araçların durumu, ne de sefer saatleri, toplu taşıma araçlarını, salon araçlardan daha cazip hale getiriyor. Hatta Mağusa’da kalıp, Lefkoşa’da çalışan iki kişinin tek bir araba ile Lefkoşa’ya gelip, arabanın yakıtını ortak ödemesi, toplu taşımacılığa ödenecek bilet fiyatından çok daha ucuza geliyor

ARAÇ SAYISI ÇOĞALIYOR, TEHLİKE ARTIYOR… Ulaştırma Bakanlığı’nın web sitesinde yer alan Mayıs 2019 istatistiklerine göre, ülkede 207 bin 285 kayıtlı araç bulunuyor. Bu araçların 139 bin 29’u salon araçlardan, 2 bin 686’sı ise otobüs, minibüs ve dolmuş gibi toplu taşıma araçlarından oluşuyor. Ayrıca araç sayısı arttıkça kaza tehlikesi de artıyor. Polis Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı haftalık raporlara göre, 1 Ocak 2019’ndan 22 Temmuz 2019’a kadar olan sürede 2 bin 42 trafik kazası oldu ve bu kazalarda 700 kişi yaralandı 18 kişi hayatını kaybetti

UCUZ, KONFORLU, GÜVENLİ TAŞIMACILIK… Ekonomist Göksel Saydam, üniversite ve turizm ülkesinde doğru düzgün bir toplu taşımacılık sistemi olmasının şart olduğunu, Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı ise toplu taşımacılığın ucuz, güvenli ve düzenli olması gerektiğini belirtti. Otobüs şirketi işletmecisi Cemal Gece ve Fikret Hacıyarım ise bilet fiyatlarını ucuzlatmak ve daha konforlu araçlar almak istediklerini, ancak devlet desteği olmadan bunu yapmalarının imkânsız olduğunu söyledi

BAŞTAN SONA SORUN… Ülkedeki birçok toplu taşıma şirketinin bilet fiyatları ve sefer saatlerinin yer aldığı güncel bir web sitesi dahi yok. Ayrıca toplu taşıma araçlarının bazılarında klima olmaması, araçların koltuklarının yıpranmış olması da dikkat çeken sorunlar arasında. Bunlara ek olarak durakların bakımsızlığı ve otobüslerin bazı duraklardan yolcu alabilmek için yol içerisinde durmak zorunda kalması da sorunları daha tehlikeli bir boyuta taşıyor

Ceren ÖZBİL

   Ülkede aslında olmayan toplu taşımacılık sistemi resmen can çekiyor. Ne bilet fiyatları, ne araçların durumu, ne de sefer saatleri, toplu taşıma araçlarını, salon araçlardan daha cazip hale getiriyor. Toplu taşımacılığın yok denilecek düzeyde olduğu ülkemizde, vatandaşlar, gerek işine, gerekse çocuğunu okula, gerekse de özel ihtiyaçlarını karşılamak için kendi özel araçlarını kullanıyor.

   Hatta Mağusa’da kalıp, Lefkoşa’da çalışan iki kişinin tek bir araba ile Lefkoşa’ya gelip, arabanın yakıtını ortak ödemesi, toplu taşımacılığa ödenecek bilet fiyatından çok daha ucuza geliyor.

   Ancak vergi ve yakıt gibi giderlere yüklü para ödemek zorunda kalan otobüs işletmecilerini de bilet fiyatlarını aşağıya çekmek kurtarmıyor.

   Hâl böyle olunca, herkes kendi özel aracını almaya yöneliyor. Bu kez de ülkedeki araç sayısı artıyor, trafik sıkışıyor, park yeri sorunu yaşanıyor. Üstelik altyapı da araç yükünü artık kaldırmıyor. Delik deşik yollar zamanında tamir edilemiyor, araç sayısını kaldırmayan yollarda sürekli araç kuyrukları oluşup, trafikte kaoslar yaşanıyor.

   Ulaştırma Bakanlığı’nın web sitesinde yer alan istatistiklere göre, ülkede 207 bin 285 kayıtlı araç bulunuyor.

Bu araçların büyük çoğunluğu salon araç. 207 bin 285 kayıtlı aracın 139 bin 29’u salon araçlardan, 2 bin 686’sı ise otobüs, minibüs ve dolmuş gibi toplu taşıma araçlarından oluşuyor.

   Ayrıca araç sayısı arttıkça kaza tehlikesi de artıyor. Polis Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı haftalık raporlara göre, 1 Ocak 2019’dan 22 Temmuz 2019’a kadar olan sürede, 2 bin 42 trafik kazası oldu ve bu kazalarda 700 kişi yaralandı, 18 kişi hayatını kaybetti.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan ekonomist Göksel Saydam, üniversite ve turizm ülkesinde doğru düzgün bir toplu taşımacılık sistemi olmasının şart olduğunu, Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı ise toplu taşımacılığın ucuz, güvenli ve düzenli olması gerektiğini belirtti.

   Otobüs şirketi işletmecisi Cemal Gece ve Fikret Hacıyarım ise bilet fiyatlarını ucuzlatmak ve daha konforlu araçlar almak istediklerini ancak devlet desteği olmadan bunu yapmalarının imkânsız olduğunu söyledi.

Saydam: Öğrenci ve turizm ülkesiyiz

   Ekonomist Göksel Saydam, ülkenin turizm ve öğrenci ülkesi olduğuna dikkat çekerek, gelen turistlerin ve öğrencilerin özel aracı olmadığını belirtti.

   Bu nedenle bu kişilerin ulaşımlarını sağlayabilmesi için doğru düzgün çalışan toplu taşımacılık sistemine ihtiyaç olduğunu söyleyen Saydam, düzgün bir sistem kurulması durumunda vatandaşların da toplu taşıma araçlarına yöneleceğini ifade etti.

“Otobüs ve minibüslerin modernize edilmesi gerekiyor”

   Saydam, toplu taşımacılıkta kullanılan otobüs ve minibüslerin modernize edilmesi gerektiğini, bunun için de devletin otobüs işletmecilerine destek vermesi gerektiğini anlattı.

   Bu desteğin, araçlarını yenilemeleri için düşük faizli krediler, seyrüsefer ödemelerinde indirim ya da belli bir süre ücret alınmaması olabileceğini anlatan Saydam, böylece işletmecilerin de araçlarını yenileyebileceğini kaydetti.

   Göksel Saydam, bu konuda ciddi bir proje hazırlanması gerektiğini ve devletin de işletmecilere gerekli desteği vermesi gerektiğini belirtti.

“Şehir içlerinde de otobüs olmalı”

  Şehir içlerinde de otobüs seferleri olması gerektiğini kaydeden Saydam, böylece park yeri ve trafik sorununun da aşılacağını ifade etti.

   Saydam, “Şehir içinde toplu taşımacılık olmaması nedeniyle herkes kendi aracını kullanmak zorunda kalıyor. Böylece de park ve trafik sorunu yaşanıyor. Hâlbuki modern araçlarla bu hizmet verilse, kimse kendi aracını kullanmayı tercih etmez” dedi.

“Disiplin getirilmeli”

   Otobüs şoförlerine de bir disiplin getirilmesi gerektiğini anlatan Saydam, şöyle konuştu:

   “Belli standartlar konulması gerekiyor. Örneğin her yerde yolcu indirilip, yolcu alınmayacak. Belli duraklar olacak. Ayrıca o duraklar da düzenlenecek. Şu andaki gibi lamarina üzerine duraklar olmayacak. Otobüs şoförleri nereden yolcu alıp, nerede yolcu indireceğini bilecek. Yolcular, otobüslerin geliş saatini bilecek. Otobüs şoförleri konuşmasına dikkat edecek, trafik kurallarına uyacak.

   Ayrıca bunlar dışında şu anda üniversitelerin getirdiği körüklü otobüsler de bizim trafiğimize uygun değildir. Yollarımız, bu otobüsleri kaldıracak genişlikte değildir. Bunların da yasaklanması gerekir. Trafiğimiz bunlara göre düzenlemiş değil.”

Avcı: Ucuz, güvenli ve düzenli olmalı

   Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, ülkede doğru düzgün bir toplu taşımacılığın olmadığını söyledi ve var olanın da ne “güvenli”, ne “ucuz”, ne de “düzenli” olduğunu belirtti.

   Ülkedeki toplu taşımacılığın bireylerin eline bırakıldığından söz eden Avcı, devletin toplu taşımacılık sistemi ile bütünleşmediğini ifade etti.

   Avcı, toplu taşımacılık seferlerinin düzenli ve sistematik bir şekilde yapılması gerektiğini ve sürücü standartının da yükseltilmesi gerektiğini anlattı.

“Araç kaliteleri düşük”

   Mehmet Avcı, ülkedeki toplu taşıma araçlarının kalitelerinin de düşük olduğuna değinerek, şunları kaydetti:

   “Bir toplu taşıma aracıyla adanın bir ucundan bir ucuna gitme şansınız yok. Bir biletle adanın bir ucundan bir ucuna gidemiyorsunuz. Burası bir turizm, bir öğrenci ülkesi… Ancak yine de toplu taşımaya gereken önem verilmiyor. Belli saatlerde toplu taşıma hizmeti bile yok. Bu nedenle öğrenciler geceleri otostop çekmek zorunda kalıyor. Bu ülkede 100 bin öğrenciden, 10 bin civarı işçiden söz ediliyor. Peki insanlar ulaşımı nasıl sağlayacak? Araba mı alacak? Araba aldığında da trafik yoğunluğu artıyor. Gece seferleri yok. Bir kişi Lefke’den Karpaz’a gitmek için otobüse bindiğinde, geceyi Karpaz’da geçirmek zorunda kalıyor. Hâlbuki düzenli seferler olsa vatandaşlar da toplu taşımacılığı tercih edecek ve trafikteki yoğunluk da azalacak.”

“Öğrenciler araba kiralamak zorunda kalıyor”

   Ülkeye gelen öğrencilerin araç kiralamak zorunda kaldığından söz eden Avcı, kaza yaptıklarında da yetkililer tarafından suçlandıklarını belirtti.

   Avcı, ancak öğrencilere de araç kiralamaktan başka şans verilmediğini söyledi ve zaten toplu taşımacılık ücretlerinin de ucuz olmadığını ifade etti.

“Taksiler de bir toplu taşıma aracı”

   Taksilerin de bir toplu taşıma aracı olduğunu kaydeden Mehmet Avcı, ancak hiç kimsenin telefonunda kayıtlı bir taksi numarası olmadığına dikkat çekti.

   Taksi ücretlerinin de çok yüksek olduğunu belirten Avcı, “Taksicilik sektörü Kıbrıslılara sırtını döndü” dedi.

“Bakanlığın çalışması var”

   Mehmet Avcı, Ulaştırma Bakanlığı’nın ülkedeki toplu taşımacılığı güçlendirmek için çalışmaları olduğunu belirtti.

   “Umarım en kısa sürede bu sorun aşılır” diyen Avcı, toplu taşımacılığın güçlenmesinin ülke trafiğini de rahatlatacağını söyledi.

Gece: Devlet destek verirse, bilet fiyatları düşer, araçların bakımı yapılır

   Gece Otobüsleri İşletmecisi Cemal Gece de ekonomik sıkıntılar nedeniyle araçları yenileyemediklerini ve bilet fiyatlarını da düşüremediklerini anlattı.

   Gece, devletin, otobüs şirketlerine destek vermesi durumunda bilet fiyatlarını düşürüp, araçların bakımını yapabileceklerini ifade etti.

“Bazı otobüs şoförleri yazda çalışmak bile istemiyor”

   Bazı köylerden gelen otobüs şoförlerinin yazda bir ya da iki müşteri olması ve bunun da kendilerinin yaktığı mazotu bile karşılamaya yetmemesi nedeniyle yazda çalışmak bile istemediğini kaydeden Gece, bunun da ciddi bir sorun olduğunun altını çizdi.

   Gece, ayrıca, öğrenci taşımacılığı ücretleri konusuna da değinerek, işletmecilerin yarısından fazlasının hâlâ öğrenci taşımacılığı ücretlerini alamadığını belirtti.

Hacıyarım: Devlet desteği şart

   Otobüs Şirketi İşletmecisi Fikret Hacıyarım ise devletin, otobüs işletmecilerine destek vermesinin toplu taşımacılığın kalkınması açısından büyük önem taşıdığını anlattı.

   Şu anda kullandıkları minibüslerin bazılarının klimalarının olmadığını, her birinin bir renk olduğunu söyleyen Hacıyarım, bu şekilde olunca da vatandaşların toplu taşımacılığı tercih etmediğini belirtti.

“Sistem yok”

   Hacıyarım, ülkede, toplu taşımacılıkta doğru düzgün bir sistem olmadığını belirtti ve “Hangi otobüs, nereden yolcu alıyor, nereye yolcu götürüyor, o bile belli değil. Tüm bunların düzenlenmesi gerekir. Yoksa herkes kendi özel aracı ile seyahat etmeye devam edecek” dedi.

Gözlemlenen sorunlar:

Birçok şirketin güncel web sitesi yok

   Ülkedeki birçok toplu taşımacılık şirketinin güncel bir web sitesi yok. Yani ülkeye gelen bir turist, ya da öğrenci, internetten arama yaparak, ülkedeki otobüs ve minibüs seferlerinin saatlerini ve bilet ücretlerini öğrenemiyor.

Duraklar dökülüyor…

   Ülkede bulunan bazı otobüs duraklarının pis, kırık-dökük ve düzensiz olup, içerilerinde de seferleri gösteren hiçbir harita ya da not bulunmaması dikkat çekiyor.

   Durağa gelen ve ülkeyi bilmeyen bir kişi, hangi otobüsle nereye gidebileceğini öğrenmekte sıkıntı yaşıyor.

Otobüslerin içi harabe…

   Şehirlerarası hizmet veren bazı otobüs ve minibüslerin koltuklarının kırık dökük ve döşemelerinin de yıpranmış olması gözlerden kaçmıyor.

   Ayrıca bu toplu taşıma araçlarının bazılarında klima bile bulunmuyor. Ancak toplu taşımacılık şirketi sahipleri de ekonomik sorunlar nedeniyle araçlarının bu bakımlarını yaptıramıyor.

Otobüslerin model ve renkleriyle ilgili standart yok…

   Ülkede otobüslerin renk ve modelleriyle ilgili bir standart da bulunmuyor. Bazı köy otobüslerinin 1980’li yıllardan kalması dikkat çekiyor.

   Ayrıca her biri ayrı renkte olan şehir içi servis veren otobüsler, ülkeye turist ya da öğrenci olarak yeni gelen kişiler için kafa karışıklığına yol açıyor.

Sürekli otobüs değiştirmek gerekiyor…

   Ülkede bazı ilçelerden diğer ilçelere direkt sefer olmaması nedeniyle bu ilçeler arasında seyahat etmek isteyen bir yolcu, en az iki kez otobüs değiştirmek zorunda kalıyor.

banner134
   Ayrıca seferlerin büyük bir bölümünün saat 19.00’da sona ermesi nedeniyle de kişi, o saatten sonra gittiği bir bölgeden toplu taşımacılıkla geri dönemiyor.

Şehir içi otobüsler yetersiz…

   Ülkede birçok ilçede şehir içi hizmet veren dolmuş ya da minibüs bulunmuyor. Yani ilçeden ilçeye otobüs ya da minibüsle giden biri, gittiği ilçede, ulaşmak istediği yere gitmek için ya bir tanıdığından yardım istemek, ya taksi çağırmak, ya yürümek, ya da otostop çekmek zorunda kalıyor.

Bazı toplu taşımacılık şirketlerinden alınan ücret ve sefer saatleriyle ilgili bilgiler:

SEFER  BAŞLANGIÇ SAATİ  BİTİŞ SAATİ  ÜCRET

Mağusa Lefkoşa  06.00  19.00  13 TL

Lefkoşa Mağusa   06.30  19.00  13 TL

Mağusa  Girne   07.00  18.20  15 TL

Girne  Mağusa  07.00  18.00  15 TL

Lefkoşa Girne  07.15  19.00  10 TL

Girne Lefkoşa  07.15  19.00   10 TL

Güzelyurt  Lefkoşa  06.00  18.00  9 TL

Lefkoşa Güzelyurt  06.00  18.00  9 TL

Lefke  Lefkoşa  06.00  18.00  15 TL

Lefkoşa   Lefke  06.00  18.00  15 TL

Lefke  Girne  06.00  18.00  15 TL

Girne Lefke  06.00  18.00  15 TL

Güzelyurt  Lefke  06.00  18.00  6 TL

Lefke  Güzelyurt  06.00  18.00  6 TL

Ulaştırma Bakanlığı’nın web sitesinde yer alan Mayıs 2019’da ülkedeki kayıtlı araç sayısı:

MODEL  SAYI

Jeep Tourer  4.770

Jeep Troper  91

Motobisiklet  490

Motosiklet  9.366

Motosiklet Elektirikli  11

3 Teker. Motosiklet  42

Ralli Aracı  135

Salon  139.029

Estate  9.842

Biçer Döver  290

Kamyon  6.392

Kamyon Ağır  381

Kamyonet  11.889

Otobüs  2.663

Traktör  6.350

Pickup  518

Van  448

Yükleyici  33

Kazıcı yükleyici  401

Düzeltici  8

Romörk  1.104

Fork lift 205

Motor Karavan  41

Çift Kabin  8.052

Yol Silindiri  18

Seyyar Motorlu Vinç  100

Birleştirilen Araç  1.734

Minibüs  10

Ambulans  87

Yol Süpürme Aracı  20

Su Tankeri  290

Çim Biçme Makinesi  3

Vidanjör  57

Cenaze Aracı  4

Motorlu Traktör  400

Dolmuş  13

Damper Yük Taşıyıcı  1

Panelvan  1.994

Limuzin  3

GENEL TOPLAM: 207.285

Trafik kazalarında ölüm ve yaralanma oranları:

Yıl  Kaza Sayısı  Yaralı Sayısı  Ölü Sayısı

2013  3 bin 885  806  49

2014  3 bin 723  780  29

2015  3 bin47  756  28

2016  3 bin 878  612  32

2017  2 bin 617  766  37

2018  3 bin 744  bin 49  24

2019  2 bin 42  700  18

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75