Toplum depresyonda!

banner37

Psikiyatrist Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, pandemi, dövizin yükselişi ve zamlar gibi olumsuzluklar yüzünden toplumun, tükenmiş, öfkeli, sinirli, gergin, karamsar, huzursuz ve çökmüş olduğunun altını çizdi

Toplum depresyonda!
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

KARAMSARLIK VE UMUTSUZLUK ARTTI… Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi Başhekimi Psikiyatrist Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, pandemiyle gelen kaygı ve endişenin, toplumda depresyona neden olduğuna dikkat çekerek, dövizin yükselişinin ve Türk Lirası’nın değer kaybının da toplumu olumsuz etkilediğini kaydetti. “Zamlarla vatandaş bir darbe daha yedi” diyen Çakıcı, toplumun her geçen gün tükenmişliğinin, karamsarlığının ve umutsuzluğunun arttığına işaret etti

banner134

“PSİKOLOJİK SORUNLAR ARTTI”… Toplumda psikolojik sorunların ve psikiyatrideki hastaların arttığını belirten Çakıcı, buna bağlı olarak alkol ve uyuşturucu kullanımının da çok fazla arttığını söyledi. Çakıcı, psikiyatri hastalıkları arasında en yaygın görülen depresyon, anksiyete bozukluğu, alkol-uyuşturucu bağımlılığı ve gelecek kaygısı olduğunun altını çizerek, intiharı düşünenlerin sayısında da artış gözlemlendiğini vurguladı

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de 1.5 yılı aşkın bir süredir yaşanan pandemi, dövizin yükselişi, Türk Lirası’nın değer kaybı, zamlar ve tüm bu yaşananlarla gelen ekonomik zorluklar, vatandaşları psikolojik olarak yıprattı.

KIBRIS’a konuşan Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi Başhekimi Psikiyatrist Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, toplum psikolojisini değerlendirerek, toplumun pandemi, dövizin yükselişi ve zamlar gibi sebeplerle depresyonda olduğunu kaydetti.

Çakıcı,  toplumun, tükenmiş, öfkeli, sinirli, gergin, karamsar, huzursuz ve çökmüş olduğunun altını çizerek, vatandaşların uykularının kaçtığını belirtti.

Sokakta yürürken, vatandaşlarla konuşurken sürekli umutsuzca, karamsarca cümlelerle karşılaştıklarını ifade eden Çakıcı, “bu ülkeden bir şey olmaz”, “artık bittik”, “umudumuz kalmadı” gibi cümlelerle mutsuzluğun da açıkça belli edildiğini söyledi.

Toplumda psikolojik sorunların ve psikiyatrideki hastalıkların arttığını belirten Çakıcı, buna bağlı olarak alkol ve uyuşturucu kullanımının da çok fazla artış gösterdiğine dikkat çekti.

Çakıcı, psikiyatri hastalıkları arasında en yaygın görünen depresyon, anksiyete bozukluğu, alkol-uyuşturucu bağımlılığı ve gelecek kaygısı olduğunun altını çizerek, intiharı düşünenlerin sayısında da artış gözlemlendiğini vurguladı.

“Toplum depresyonda”

Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi Başhekimi Psikiyatrist Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, 1’inci dalganın, 1’inci tsunaminin pandemi ile başladığını, salgınla gelen ölüm tehdidinin ve sevdiklerimizi kaybetme korkusunun kaygı ve endişe yaratığını belirtti.

Çakıcı, pandemi ile gelen kaygı ve endişenin toplumda depresyona neden olduğunu vurgulayarak, pandemi geçmedikçe oluşan kapanma, işyerlerinin kapanması, yaşamların değişmesi, özgürlüklerin kısıtlanması gibi sebeplerle depresyonun arttığını söyledi.

“Döviz ve zamlar vatandaşa bir darbe daha vurdu”

Pandemin ardından 2’nci bir tsunami dalgasının vurduğuna işaret eden Çakıcı, “Dövizin yükselişi ve Türk Lirası’nın değer kaybı, toplumu olumsuz etkiledi. Vatandaşların bu süreçte alım gücü düştü, işsizlik arttı, işyerleri kapandı. Bankalara borcu olanlar kredilerini ödeyemedi” şeklinde konuştu.

Çakıcı, 3’üncü dalganın ise zamlarla meydana geldiğini belirterek, alım gücü düşen, işsiz kalan, işyeri kapanan vatandaşların zamlar altında daha da depresyon haline kapıldığına vurgu yaptı.

“Zamlarla vatandaş bir darbe daha yedi” diyen Çakıcı, toplumun her gün tükenmişliğinin, karamsarlığının ve umutsuzluğunun arttığına işaret etti.

Bu süreçte adaletsizliğin oluştuğuna ve bazı kesimlerin daha da zenginleştiğini belirten Çakıcı, bu adaletsizlikle birlikte öfkenin, gerginliğin doğduğunu kaydetti.

“Depresyon, anksiyete, bağımlılıklar, kaygılar ve intihar düşüncesi arttı”

Çakıcı, sokakta yürürken, vatandaşlarla konuşurken sürekli umutsuzca, karamsarca cümlelerle karşılaştıklarını ifade ederek, “bu ülkeden bir şey olmaz”, “artık bittik”, “umudumuz kalmadı” gibi cümlelerle mutsuzluğun da açıkça belli edildiğini söyledi.

Toplumda psikolojik sorunların ve psikiyatrideki hastaların arttığını belirten Çakıcı, buna bağlı olarak alkol ve uyuşturucu kullanımının da çok fazla arttığına dikkat çekti.

Çakıcı, en yaygın görünen psikiyatri hastalıkları arasında depresyon, anksiyete bozukluğu ve alkol ile uyuşturucu bağımlılığı ve gelecek kaygısı olduğunun altını çizerek, intiharı düşünenlerin sayısında da artış gözlemlendiğini vurguladı.

“Halkın umuda ihtiyacı var”

“Halkın umuda ihtiyacı var” diyen Çakıcı, şu an umudu kalmayan bir halk olduğunu kaydetti.

Çakıcı, toplumun siyasi bir değişim, ekonomik bir hareketlenme, kısacası demokratik veya yaşamsal bir umuda ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, bunların hiç birinin olmadığını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75