'Toplum huzursuz, önlem şart!'

banner37

Güneyden, aracının benzin kapağında gizlediği uyuşturucuyu ülkeye ithal eder etmez ihbar üzerine yakalanan Cahit Kıraçoğlu, 1 yıl hapse mahkûm oldu. Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Yargıcı Hazal Hacımulla vurguladı:

banner87
'Toplum huzursuz, önlem şart!'
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Ocak 2017’de, güneyden kuzeye geçer geçmez, benzin kapağına gizlediği naylon poşet içerisindeki 38 gram ağırlığındaki uyuşturucu maddeyle yakalanan Cahit Kıraçoğlu aleyhindeki kararı açıkladı.

Teminat şartıyla alacağı cezayı serbest bekleyen Cahit Kıraçoğlu, uyuşturucu madde ithal ve tasarruf suçlarından 1 yıl hapse mahkûm oldu.

Başkan Nüvit Gazi Hacı, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Hazal Hacımulla’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oy birliğiyle aldığı karar, üye Yargıç Hazal Hacımulla tarafından açıklandı.

Yargıç Hazal Hacımulla, toplumu huzursuz edip, genç nesiller için büyük tehlike oluşturan uyuşturucu suçunun önlenmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Toplum huzursuz, önlem şart” dedi ve benzer sabıkası olan sanığa, işlediği suçla orantılı ceza verdi.

“Uyuşturucu, toplum sağlığını ve huzurunu bozup, gençliğe zarar verir” diyen üye Yargıç Hazal Hacımulla, uyuşturucu madde suçlarının ülkede artarak yaygınlaştığına vurgu yaptı.

Hazal Hacımulla, şöyle devam etti:

"KKTC’de son yıllarda, faaliyet raporlarından da görüldüğü üzere uyuşturucu suçları oldukça yaygın hale geldi. Uyuşturucu, kamu sağlığını ciddi olarak tehdit eden yaygın bir suçtur. Bu durumu adli ihbar olarak ele aldık. Önüne geçilmesi şarttır. Tasarruf edilen konu maddenin şahsi kullanım için tasarruf edildiğine ikna olmadık. Niyet, satış yapıp, ticaret yapmaktır. Sanık, güneyden soyadını bilmediği Angelos’tan, daha sonra ödemek kaydıyla satın aldığı 38 gram ağırlığındaki Hintkeneviri türü uyuşturucu maddeyi, aracının benzin kapağına gizleyerek ülkeye ithal etti. Daha sonra ihbar üzerine tutuklandı. Sanığı, itham edildiği suçlardan, oy birliğiyle suçlu bulup mahkûm ettik.”

 

Azami sınırın 3 kat üzerinde

Yargıç Hazal Hacımulla, bu suçları işleyen kişilere ceza verilirken, ağırlık verilmesi gereken en önemli ilkenin, kamu menfaatinin korunması ilkesi olduğunu sözlerine ekledi ve sanığın tasarrufundaki uyuşturucu miktarının, şahsi kullanım için kabul gören miktarların kat ve kat üzerinde olduğuna dikkat çekti.

Yargıç Hazal Hacımulla, sanığın tasarruf ettiği miktarın azami sınırın 3 kat üzerinde olduğuna vurgu yaptıktan sonra, kaldığı evde, önceden Kali Land bölgesinde, yerde bulup dolabına sakladığı 7 gram ağırlığındaki uyuşturucu maddenin yanı sıra 4 öğütücü ve hassas teraziye de el konulduğunu anımsattı.

Hacımulla, sanığın evinde bulunup emare alınan terazilerin tasarruf amacının izaha muhtaç bir husus olduğuna vurgu yaptı ve konu suçların, ciddi hapislik cezası öngören ciddi, vahim, ağır ve yaygın suçlar olduğuna dikkat çekti.

Verilecek cezanın yalnızca sanığa değil, suça tevessül edecek kişilere karşı da ibret verici olması gerektiğini anlatan Hazal Hacımulla, toplum huzurunu bozan, toplumda kaygı yaratan konu suçların önlenmesi gerektiğini yineledi ve tüm durum ve şartları değerlendirdikten sonra, sanığı, oy birliğiyle 1 yıl hapse mahkûm etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 08:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75