Toplum huzurunu bozan suçların önüne geçilmeli

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, 2011’de camını kırdığı marketten 622 TL değerinde para, sigara, içki ve çakmak çaldıktan sonra Güney Kıbrıs’a geçen İbrahim Mevlana’yı 7 ay hapse mahkum etti. Kararı açıklayan Yargıç Hazal Hacımulla, vurguladı

banner87
Toplum huzurunu bozan  suçların önüne geçilmeli
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, 2011’de, Gazimağusa’daki bir market camını kırıp, dükkân içerisindeki marketten 622 TL değerinde para, sigara, içki ve çakmak çaldığının ertesi gün yasal yolla Güney Kıbrıs’a geçip 7 yıl sonra ülkeye dönen eski sabıkalı İbrahim Mevlana’yı yargılayıp, 7 ay hapse mahkum etti.

Nüvit Gazi Hacı’nın başkanlığında Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Hazal Hacımulla’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle verdiği kararı, Yargıç Hazal Hacımulla açıkladı.

Hacımulla, toplum huzurunu bozan suçların önüne geçilebilmesi için mahkemelere büyük görev düştüğünü belirterek, “Vatandaş, evinden çıkıp işine giderken veya işinden çıkıp evine giderken, iş yerinin veya evinin hırsızlar tarafından soyulacağı endişesi içerisinde olmamalı. Dükkân açma, sirkat, mülke tecavüz yaygın ve ağır bir suç türüdür. Ciddi hapislik cezası gerektirir” dedi.

Konu suçların güven sarsıp, toplumda tedirginlik yarattığına da değinen yargıç Hacımulla, sanığın, konu suçları işlerken alkol tesiri altında olduğuna dair bulunduğu izahatla ilgili de net tavırlarını ortaya koydu.

İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Serhan Bundak’ın mahkemeye aktardığı olgulara değinen Yargıç Hazal Hacımulla, yasada  “Dükkan açma” suçunun 7, “Sabıkadan sonra sirkat” suçunun 5, “Mülke tecavüz” suçunun 2 ve “Kasti hasar” suçunun da 3 yıl hapis veya 1 milyon TL para cezası veya her iki cezayı birden öngören ciddi ve vahim suçlar olduğuna vurgu yaptı.

Yargıç Hacımulla, konu suçların, kişilerin anayasa tarafından korunan mülkiyet hakkını ihlal eden suçlar olduğunu belirttikten sonra, konu suçların ülkede yaygın hale geldiğine vurgu yaptı.

“Adaletin 7 yıl geç tecelli etmesine sebep olmuştur”

Hazal Hacımulla, şöyle dedi:

“Alkol alıp, suça tevessül edecek kişilere karşı sırf alkollüydüler diye hoşgörülü davranmamız düşünülemez. Sanık, misafirlikten suç işlemek için ayrılmış ve konu suçu işledikten sonra bahse konu eve giderek sirkat ettiği içkileri konu ev sahipleriyle birlikte içmiştir. Olay sonrası yasa dışı yolla çıktığı ülkeye, 7 yıl sonra gelmiştir. Adaletin 7 yıl geç tecelli etmesine sebep olmuştur”.

Hazal Hacımulla, sanığın, şikayet üzerine yapılan araştırma ve soruşturma sonucu ülkeye giriş yapmak isterken tespit edildiğine de değinerek, bu tip suç işleyenlere ve işlemeye tevessül edecek kişilere karşı, caydırıcı ve ibret verici ceza verilmesi gerektiğini anlattı.

Yargıç, toplum bireylerinin konu suçlardan ötürü duyduğu rahatsızlığı yineleyip, emarelerin kayıp olup, müştekinin zararının tazmin edilmediğinde değindi ve sanığa verilebilecek en uygun cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdiklerini söyledi.

Yargıç, meselenin tüm hususlarını değerlendirdiklerini belirterek, oybirliğiyle aldıkları kararla sanığı 7 ay hapse mahkûm ettiğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2018, 08:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75