banner6

Toplum mutsuz ve umutsuz durumda

banner37

Toplum mutsuz ve  umutsuz durumda
banner150 banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Uzmanlar, ülkede yaşanan ekonomik çöküşün toplumsal patlamalara yol açabileceği ve kaosun yaşanabileceği uyarısında bulunuyor.

   Hayat pahalılığına bağlı olarak alım gücünün düşmesi, birçok ürüne seriye bağlanmış şekilde zamlar yapılması, halkın nefes alamayacak duruma gelmesinin, toplumsal patlamalara zemin hazırladığını vurgulayan uzmanlar ülkede sosyal patlama ve kaosun yanında suçlarda da artışa yol açacağı öngörüsünde bulunuyor.

   KIBRIS’a konuşan Sosyolog ve Siyaset Bilimci Hakan Gündüz, bu süreçte toplumun temel gıdaya, sağlığa, eğitime ulaşmada zorluk çektiğini belirterek, “Sosyolojik olarak da halihazırda çok sağlıksız bir toplum yapısına sahip bu toplum, büyük bir kaos ve sosyal patlamalar yaşayabilir. Bu büyük bir olasılıktır” dedi.

   Gündüz, bıçağın kemiğe dayandığı noktalarda tepkilerin başladığını dile getirerek, söz konusu sosyal patlamaların bu eylemlerle birlikte kendini göstermesi durumunda çok daha yüksek sesli toplumsal olaylarla karşılaşabilineceğinin altını çizdi.

“Ülkede büyük bir kaos ve sosyal patlama yaşanabilir”

   Sosyolog ve Siyaset Bilimci Hakan Gündüz, Kıbrıs Türk halkının ekonomik durumunun 15-20 yıla yakın bir süredir kötüye gittiğini belirterek, ülkenin kendi ayakları üzerinde durabilmesi için üretime dayalı bir ekonomik sistemin yaratılmamış olması, pandemi süreci, Türkiye’deki ekonomik çöküş ve son olarak da Ukrayna-Rusya savaşının Kuzey Kıbrıs’taki ekonomik koşulları felakete dönüştürdüğünü kaydetti.

   Gündüz, bu süreçte akılcı, bilimsel çözümler üretebilecek bir yönetimin iktidara getirilememiş olmasının yaşanılan bu dönemi daha kötü hale getirdiğini dile getirerek, “Geldiğimiz bu noktada temel gıdaya, sağlığa, eğitime ulaşmada bile zorluk çeken bir toplum var. Sosyolojik olarak da halihazırda çok sağlıksız bir toplum yapısına sahip bu toplum büyük bir kaos ve sosyal patlamalar yaşayabilir. Bu büyük bir olasılıktır” dedi.

   Toplumsal kaos ortamlarında, suç ve suça yönelmede patlamaların her zaman gözlenebileceğine işaret eden Gündüz, ülkede hırsızlık, sapkınlık, gasp, kavga, saldırı ve daha birçok toplumsal sapma şekillerinin artarak gözlemleneceği öngörüsünde bulundu.

   Gündüz, bu sorunlarla başa çıkabilecek önleyici tedbirler almak konusunda idari ve polisiye yapının yeterli olmadığına dikkat çekerek, bu konunun toplumsal bir sorun olarak masaya getirilmiş olduğuna ve nasıl önlem alırız konusunda arayış olduğuna da inanmadığını, bunun da toplumun bu tür sapmalarda kaderiyle baş başa kalacağını gösterdiğini anlattı.

   Toplumun uzun süredir tepkisiz olduğuna dikkat çeken Gündüz,“Toplum, nasıl olsa bir şey değiştiremeyeceğini düşünüyordu. Uzaktan yönetildiğini, seçilen yöneticilerin de sadece memurluk yaptığı görüşünde. O yüzden ‘Ses çıkarsak da çıkarmasak da sürece etki edemeyiz’ hissi uzun süredir toplumda var” dedi.

“Daha büyük olaylar yaşanacak”

   Gündüz, olumsuzluklar karşısında, negatif bir enerjinin toplumda birikmediğinin söylenemeyeceğini ifade ederek, hemen hemen herkesin evine gıda bile götürürken büyük bir olumsuzluk ve mutsuzluk hissi içinde olduğunu vurguladı.

   Sabit gelirli kişilerin günden güne fakirleştiğini, iş insanlarının tümüyle batmanın eşiğine geldiğini belirten Gündüz, oluşan bu enerjinin eylemlere dönüşmeye başladığını kaydetti.

   Gündüz, bıçağın kemiğe dayandığı noktalarda tepkilerin başladığını dile getirerek, söz konusu sosyal patlamaların bu eylemlerle birlikte kendini göstermesi durumunda çok daha yüksek sesli toplumsal olaylarla karşılaşabilineceğinin altını çizdi.

   Ülkedeki idaresizlik de hesaba katıldığında, süreci yönetemeyen yönetimin her an toplumla polisiye tedbirleri karşı karşıya bırakabileceğine işaret eden Gündüz, bu durumun olabilecek olumsuzlukları çok daha vahim hale getirebileceğini vurguladı.

Fotoğraflar/Uğur KAPTANOĞLU

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110