Toplum, sosyal medyadan dolayı kitaba küstü

banner37

Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği Başkanı Şevket Öznur, kitap basım adetinin 500’e düştüğünü, bunun da toplum olarak okumadığımız anlamına geldiğini söyledi

Toplum, sosyal medyadan  dolayı kitaba küstü

Serkan SOYALAN

Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği Başkanı, Araştırmacı, Yazar Şevket Öznur, ülkemizde edebiyat alanında üretimin kötü durumda olmadığını, üretmek isteyen çok sayıda vatandaş olduğunu ancak okuma konusunda sıkıntı yaşandığını vurguladı.

Öznut, “Toplumumuz reklam kitaplarını okuyor. Yani bir eseri birisinden duyar ve o şekilde okur. Üzülerek söylemem gerekir ki, gerçek anlamda okuyan çok az insan var. Eğer bir kitabın baskısı 500’e düşerse ve yazarı bunu satmak için zorlanırsa, o ülkede kitap okunmuyordur. Toplum sosyal medyadan dolayı kitaba küstü” dedi.

KIBRIS: Ülkemizde edebiyat alanında üretimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

ÖZNUR:  Ülkemizde edebiyata alnında üretim fena değil. Üretmek isteyen çok sayıda insanımız var. Romanda ve şiirde eski kuşaktan üretenler var. Bir de yeni kuşaktan üretenler var. Gençler bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Şimdi imkanlar da azaldı. Yayınevleri, gençlerin kitaplarını basmıyorlar. Yayınevleri de maliyete bakar, kendi açılarından değerlendirirler basacakları kitapları. Bu bizim için de bir tehlikedir aslında. “Edebiyat üretimlerinde nitelik mi, nicelik mi önemlidir?” bu sorunun cevabını sorup cevaplamamız lazım. Parası olan insanlar, kendi kitaplarını basabiliyorlar. Editör anlayışının olmaması sıkıntıdır bu kitaplarda.

Genç kuşakta çok az öykü ve roman yazan var. Daha çok şiir yazmaya meraklıdırlar. Araştırmaya da odaklanmıyorlar. Bu da çok ürkütücüdür. Biz Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği olarak da bu konularda bir şeyler yapmak istiyoruz. Yeni projeler üretiyoruz.

KIBRIS: Gençlerin edebiyatla olan ilişkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

ÖZNUR: Gençler, geçmiş kuşak yazarlarla sohbet edip bir şeyler üreteceklerine, içe kapanıp kendi başlarına üretmeye çalışıyorlar. Gençlerin bana göre yapması gerektiği, ne kadar sosyalleşebilmeleridir. Bu benim kendi gözlemlerimdir.

KIBRIS: Peki, yeni üretimleri nasıl değerlendirebiliriz?

ÖZNUR: Toplumun psikolojik durumu, gençlerin edebiyatına da yansır. Sosyal medya, gençleri içine çekti ve hapsetti. Gençler, her şeyi, edebiyatı da, şiiri de sosyal medyada bulmaya başladı. Bu yanlış bir şey. Gençler de, içe kapanış, kopuş var. Yaşlılarda da geçmişe özlemle, anılarını kayıt altına alma gayreti var. Bu anlamda yaşlı yazarlarımızdan kazancımız var düşüncesindeyim.

KIBRIS: Yeni çalışmalarınız var mı?

ÖZNUR: Üretmek bir tutkudur. Ben de sürekli yeni projeleri düşünüyorum. Şu anda, elimde bir proje dahi olsa, öğrencilerime veriyorum. Yüksek lisans tezi olarak hazırlamaları için. Yani projelerimi genç kuşaklara veriyorum. Ben kendimce, yayımladığım kadar kitap yayımladım. Daha fazla yayımlamak istiyorum ama, bir eğitimci olarak enerjimi gençlere harcıyorum.

KIBRIS: Okuyucularımıza son olarak neler söylemek istersiniz?

ÖZNUR: Gençler sosyal medyada sosyal olduklarını sanıyorlar ama bu yanlıştır. Gençler toplumla daha çok kaynaşmalıdırlar. Üniversite okumakla olmuyor. Hangi mesleği yaparsanız yapın, tüm mesleklerin buluşacağı nokta edebiyattır. Bizim ayrı bir entelektüel sınıf oluşturmamız lazım. Yurt dışında okuyan çok kaliteli arkadaşlarımız var. Onların edebiyat olarak üretimlerinden neler var elimizde? Hiç. Ülkeye barışı getirecek olan da gençlerdir, sanattır, edebiyattır. Umutsuzluk en kötü şeydir. Bizler umudumuzu yitirmedik. Bu toplumu da umuda götürecek olan üretilen eserlerdir. Toplum “üretimimiz kayboldu” der ama kendi sanatçısına sahip çıkmaz. Bu da yaşadığımız bir diğer tezattır.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 09:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER