“Toplumdaki paniğin esas nedeni bilgi kirliliğidir”

banner37

“Toplumdaki paniğin esas  nedeni bilgi kirliliğidir”
banner99

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası, Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Başhekimliği işbirliğiyle hekim ve sağlık çalışanlarına Koronavirüs ile ilgili ‘bilgilendirme toplantısı’ düzenledi. Toplantıda toplumdaki paniğin esas nedeninin bilgi kirliliği olduğu mesajı verildi.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Talasemi Merkezi Konferans Salonu’da gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, TC Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Serap Çetin Çoban ve Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesil Bayraktar katıldı.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesil Bayraktar virüs ile ilgili şu ana kadar elde edilen bilgileri katılımcılarla paylaşarak, “Şüpheli covid-19 hastalarını erken teşhis edebilirsek erken izole ederiz ve erken izole edersek de yayılımı durdurabiliriz, hedefimiz bu. Ateş, nefes darlığı, öksürük bulguları olan kişilerin eğer yurtdışı seyahat öyküsü veya yurt dışından gelenlerle teması varsa olası vaka olarak yaklaşılmalıdır.” dedi.

Bayraktar, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının olası covid-19 hastalarının tanısından, karantina alanına taşınmasına, sağlık çalışanlarının kendini nasıl koruyacağından hastanın nasıl izole edileceğine dair detaylı bilgi paylaşımında bulundu.

Bayraktar’ın ardından sağlık çalışanları ve hekimlerin sorularını yanıtlayan Türkiye Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, “Kıbrıs’ta Koronavirüsün tespiti sonrasında ilk adımların doğru atıldığını düşünüyoruz. Okulların tatil edilmesi de otelin karantinaya alınması da doğru adımlardır. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği ve belirlediği kriterler çerçevesinde hareket edilmelidir” dedi.

Yavuz, sağlık çalışanlarına olası hastayla karşılaşılması durumunda yapılacaklar ve uygulanacak adımlarla ilgili bilgi paylaşımında bulundu. Yavuz “Temas ve damlacıklarla bulaşan bir virüs olduğunu unutmamalıyız. Salgınla baş etmek için herkesin bir bütün olarak çalışması, paniğe kapılmaması ve hazırlıklı olması gerekir, kişiler ve sağlık çalışanları bilimsel kaynakların önerdiği şekilde kendini korumalıdır’’ dedi. Korunmak ve salgının önlenmesi için birinci önlem ellerin sık sık yıkanması, ikinci önlem ise ellerin yüzümüze dokunmamasıdır, üçüncü önlem ise kalabalık ortamlara girmemektir.” dedi.

Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Serap Çetin Çoban, Koronavirüs ile ilgili Çin’de ilk vakalar görülür görülmez bir bilim kurulu kurulduğunu ve Türkiye Sağlık Bakanlığı olarak çalışmalar başlanıldığını, Türkiye’de olduğu gibi burada diğer bakanlıklarla birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Çoban’ın katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası Başkanı Dr. Ahmet Varış’ın kapanış konuşması ile bilgilendirme toplantısı sona erdi. Varış “Başhekimliğimizin işbirliğiyle düzenlediğimiz toplantıya katılan tüm konuşmacı ve meslektaşlarımıza, sağlık çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Toplumdaki paniğin esas nedeni bilgi kirliliğidir. Bilimin ışığından ayrılmadan, toplumsal dayanışma içerisinde bu süreci atlatmaktan başka seçeneğimiz yoktur. " de

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75