Toplumların yakınlaşmasına katkı koyacak

banner37

Derinya’da iki toplumun kaynaşmasının sağlanması için The Garage Space isimli mekan hizmete girdi

banner87
Toplumların yakınlaşmasına katkı koyacak
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Derinya’da iki toplumun kaynaşmasını sağlamak için The Garage Space isimli mekan hizmete girdi.

Derinya Belediyesi, UNFICYP ve Rooftop Tiyatrosu’nun bir araya getirdiği bir grup sivil toplum örgütü ve bireyin desteğiyle açılan mekanın eğitim merkezine dönüşmesi planlanıyor.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen açılışa çok sayıda Kıbrıslı Türk ile Kıbrıslı Rum katıldı ve birlikte renkli etkinlikler gerçekleştirdi. Ayrıca açılışta geçmişe dair fotoğraflar sergilendi.

“İki toplumu bir araya getirecek önemli bir buluşma noktası olacak”

Açılışta konuşan Derinya Belediye Başkanı Andros Karayiannis, yıllardır The Garage Space isimli mekanın açılmasını planladıklarını belirterek, söz konusu mekanının iki toplumu bir araya getirecek önemli bir buluşma noktası olacağını ve iki toplum arasındaki işbirliğin artmasına katkı koyacağını ifade etti.

Karayiannis, mekanda 1950 ile 1970 yılları arasındaki Derinya bölgesi ile 1950 yılından 2000 yılına kadar olan Derinya’daki Mağusa Caddesi’nde çekilen fotoğraflarının sergileneceğini dile getirdi.

“İki toplumlu aktivitelerin Lefkoşa dışında da yapılmasını istiyoruz”

BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar adına açıklama yapan Faylene Wolley, Spehar’ın The Garage Space isimli mekanın açılışını ne kadar desteklediğini iletmek için açılışa Spehar’ın temsilcisi olarak katıldığını belirtti.

Wolley, BM olarak iki toplumlu aktivitelerin sadece Lefkoşa’da değil, Lefkoşa dışında da yapılmasını istediklerini söyleyerek, Derinya’daki söz konusu mekanın toplumların yeniden bir araya gelmesi için atılan küçük bir adım olduğunu ifade etti.

Rooftop Tiyatrosu (İki toplumlu tiyatro) adına konuşan Ellada Erengellou, The Garage Space isimli mekanın açılışına ve iki toplumun yakınlaşmasına katkıda bulunan başta BM ve Derinya Belediyesi olmak üzere herkese teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 08:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75