banner6

'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi aktifleştirilmeli'

banner37

Gazimağusa’da 24 sivil toplum örgütü güç birliği yaparak,“Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Yürüyüşü” gerçekleştirdi, taleplerini dile getirdi.

'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi aktifleştirilmeli'
banner150 banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da 24 sivil toplum örgütü güç birliği yaparak dün “Kadın Yönelik Şiddetle Mücadele Yürüyüşü” gerçekleştirdi.

Kadınlarla birlikte çok sayıda erkeğin de katılarak destek verdiği yürüyüş, DAÜ Çemberi’nden Sakarya Çemberi’ne kadar devam etti.

Yürüyüş kapsamında geçtiğimiz Nisan ayında eşi tarafından öldürülen Burcu Okumuş’un hayatını kaybettiği noktada kısa süreli drama oyunu canlandırıldı ve üzerinde “Öldüren Sevgi İstemiyoruz” yazılı çelenk bırakıldı.

 

“Cinsiyet eşitliği, eğitimde yer almalı”

Basına açıklama yapan Mağusa Kadın Merkezi (MAKAMER) Başkanı Sıdıka Özdoğan, dünyada ve ülkemizde kadına yönelik şiddetin ve bulunduğumuz coğrafyadaki savaşlar nedeniyle kadın ve çocuk ölümlerinin giderek arttığına dikkat çekti.

Sıdıka Özdoğan, 2016 yılında darp şikâyeti ile polise başvuran kadın sayısının 210, son beş yılda şiddet gördüğü için devletten yardım isteyen kadın sayısının da bin 12 olduğunu kaydetti.

Gerçekte bu rakamların çok daha yüksek olduğuna dikkat çeken Özdoğan, devletimizin kadın cinayetlerini önleme kurumlarını işler hale getirmiş olsaydı, cinayetler sonucu hayatını kaybeden kadınların bugün aralarında olacağını belirtti.

Sıdıka Özdoğan, toplumsal cinsiyet eşitliğini okul öncesi eğitimden başlayarak eğitimin her kademsinde müfredatta yer alması gerektiğini dile getirdi.

Günümüze kadar hükümette yer alan, günümüzde hükümet edenler ve bundan sonra hükümette olacak olan siyasi partilere toplumsal cinsiyet eşitliğinin bir devlet politikası olması gerektiği çağrısı yapan Özdoğan, yasası meclisten geçen tüm şiddet önleyici birimleriyle hazır olan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi’nin teşkilatlandırılıp aktif hale getirilmesini talep ettiklerini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2017, 10:20
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110