KTV
RADYO

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi hizmete giriyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda somut adımlar atmaya kararlı olduklarını vurguladı.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği  Dairesi hizmete giriyor
  • 13 Kasım 2018, Salı 9:54

Ahmet KARAGÖZLÜ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda somut adımlar atmaya kararlı olduklarını söyleyerek “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi hizmete giriyor” dedi.

KIBRIS’a konuşan Çeler, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi (TOCED) Yasası’nın 2014 yılında onaylanarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bünyesinde faaliyete geçmesinin hedeflendiğini, ancak söz konusu dairenin dört yıldır aktif hale getirilemediğine dikkat çekti.

Ülkemizde artan kadına yönelik şiddet olaylarını dikkate aldıklarında TOCED’in ivedilikle hayata geçirilmesinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Çeler, bu amaç doğrultusunda bakanlık olarak çalışmalarına hız verdiklerini ve TOCED’in yürürlüğe girmesiyle ilgili çalışmalarda son aşamaya gelindiğini söyledi.

Çeler, TOCED’in kısa süre sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın eski hizmet binasında aktif olarak faaliyete başlayacağını açıkladı.

Ekonomik yönden adli süreç başlatamayan kadınlara, önceki hükümet döneminde başlatılan adli yardım çalışmalarının bu dönemde tamamlandığını söyleyen Çeler, Barolar Birliği’yle yapmış oldukları protokol çerçevesinde; Sosyal Hizmetler Dairesi’nin hazırlamış olduğu raporlar doğrultusunda adli yardım desteğine başlandığını kaydetti.

Bakan Çeler, kadınlarımızın daha güçlü ayakta durmalarını sağlayacak, onları çalışma hayatına katacak destek programlarını da bakanlık olarak uygulamaya koyacaklarını belirterek eşinden boşanan ve küçük çocuğu olması nedeniyle çalışamayan kadınlara kreş desteği verilerek çalışma hayatına dahil edileceklerini söyledi. Çeler, pilot bölge olarak Lefkoşa, Mağusa ve Karpaz’da 3 kreş açmak için gerekli çalışmaların başlatıldığını açıkladı.

Çalışma Bakanı Zeki Çeler, suça itilen çocukların suç işlemelerini önlemek, rehabilite edilip topluma yeniden kazandırılması için hizmet verecek olan Gençlik Rehabilitasyon Merkezi’nin açılması ayrıca çocuk ihmal ve istismarının önlenmesiyle ilgili de Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Polis Genel Müdürlüğü’yle ortak projeler üretmek için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

 

İstihdam süreci başladı

Bakan Çeler, TOCED için Kamu Hizmeti Komisyonu’nda münhal ilan edilen dört kadronun ivedilikle tamamlanmasıyla ilgili işlemlerin sonlandırılacağını kaydetti. Ayrıca daire bünyesinde ihtiyaç duyulan diğer alanlardaki uzman personelin de sözleşmeli statüde istihdam edilebilmesi için gerekli çalışmaları yapmaya başladıklarını kaydeden Çeler, “Daire aktif olarak göreve başlarken; Sosyal Hizmetler Dairesi’nde daha önce bu alanda çalışmış uzman iki personel de bu amaçla Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi için görevlendirildi” dedi.

Çeler, TOCED’in altında kurulacak ‘Şiddet Müdahale Birimleri ve Cinsiyet Odak Noktaları’nın oluşturulması için ilgili kurumlarla görüşmelerin başladığını belirterek, etkili ve sistemli şekilde mücadele edecek birimlerin çok yakında oluşturulacağının altını çizdi.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin bünyesinde kurulan Aile İçi Şiddet Mekanizması’nın da bu bağlamda çalışmalarına başladığını ifade eden Çeler, Sosyal Hizmetler Dairesi’nde görevli uzmanların LTB’nin kurduğu söz konusu birime destek verdiğini söyledi.

 

DAÜ KAEM’le işbirliği

Sosyal Hizmetler Dairesi’ndeki uzmanlar ve diğer ilgili kurumların temsilcileri ile bir araya gelip çalışmalarına başladığını belirten Çeler, bu birimle şiddetle mücadelede işbirliği içinde çalışılacaklarını ifade etti.

TOCED’in altında kurulacak birimlerde görev alacak personellerin eğitilebilmesi için DAÜ KAEM ile yapılan görüşmelerin tamamlandığına dikkat çeken Çeler, önümüzdeki günlerde işbirliği protokolünü imzalayacaklarını söyledi.

 

“Kadına karşı şiddetle mücadele işbirliğiyle etkili olabilir”

Kadına yönelik şiddetle mücadele konusunun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın tek başına altından kalkacağı bir sorun olmadığına dikkat çeken Çeler, bunun ancak birçok kurumun işbirliği ve müdahalesiyle etkili olabileceğine vurgu yaptı.

Bu bağlamda “1. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı” çerçevesinde ortaya çıkan koruyucu ve önleyici tedbirlerden biri olan ‘Panik Butonu’ uygulamasının ülke genelinde tanıtılmasına başlanacağını söyleyen Bakan Çeler, “Panik Butonu uygulamasını tüm kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler ve sivil toplum örgütleriyle dayanışma içinde çok yoğun bir kampanyayla tanıtacağız” dedi.

Ekonomik yönden adli süreç başlatamayan kadınlara, önceki hükümet döneminde başlatılan adli yardım çalışmalarının bu dönemde tamamlandığını söyleyen Çeler, Barolar Birliği’yle yapmış oldukları protokol çerçevesinde; Sosyal Hizmetler Dairesi’nin hazırlamış olduğu raporlar doğrultusunda adli yardım desteğine başlandığını kaydetti.

Ayrıca maddi gücü yeterli olmayan kadınlara da Vakıflar İdaresi’yle yapılan istişare sonucunda kira desteği sağlandığını belirten Çeler, önümüzdeki günlerde hizmete girecek Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi’nin kadına karşı şiddetle mücadelede tüm bu bahsedilen konuları kendi bünyesinde daha etkili şekilde uygulayacağını dile getirdi.

 

“Kadınlarımızı çalışma hayatına katacağız”

Çeler sözlerine şöyle devam etti:

“Buraya kadar şiddetle mücadeleden bahsettik ama aslında şiddet bir sonuçtur. Bu sonuca gelmeden önce kadınlarımızın daha güçlü ayakta durmalarını sağlayacak, onları çalışma hayatına katacak destek programlarını da bakanlık olarak uygulamaya koyuyoruz.

Eşinden boşanan ve küçük çocuğu olması nedeniyle çalışamayan kadınlarımıza sosyal yardım desteği veriyoruz. Ancak bu yardımı yaparken bir taraftan da kadını eve hapsediyoruz. Asgari ücretle çalışan kadınlar, çocuklarının kreş ücretini karşılamaya kalksa bunun altından kalkamaz. Bu amaçla bir çalışma yaptık ve bunu bir proje haline getirdik.

Kreş desteği vermemiz halinde birçok kadınımız çalışma hayatına katılabilecek. Yaptığımız çalışmadan elde edilen sonuçlar ışığında; pilot bölge olarak Lefkoşa, Mağusa ve Karpaz’da 3 kreş açmak için gerekli çalışmalar başlatıldı. Bu amaçla adım atabilmek için Başsavcılık’tan gelecek görüşü bekliyoruz. Böylece hem genç kadınlarımızı çalışma hayatına katacağız, hem de çocuklarını evde değil de kendi yaşıtları ile vakit geçirebilecekleri sosyal ortamlarda büyütmelerine imkan yaratacağız. Tüm bunlara baktığımızda, devlet bütçesi de kısmi bir kreş desteği vereceğimiz için daha tasarruflu kullanılacak. Bunun sonucunda da sosyal yardım alan diğer ihtiyaçlı kesimlere de daha iyi şartlarda yardım verilebilecek”.

 

“Sosyal Hizmetler Dairesi’nin yeni yasası teknik kurulda görüşülüyor”

Sosyal hizmetler alanında yapılacak birçok projelerinin olduğunu söyleyen Çeler, Sosyal Hizmetler Dairesi’nin çok yönlü çalışan ve birçok sorunla mücadele eden bir kurum olduğunu, ancak söz konusu kurumun ülkemizde giderek artan sosyal sorunlarla baş etmekte zorlandığını dile getirdi.

Söz konusu dairenin 30 yıllık  “Kuruluş ve Çalışma Esasları Yasası”nın artık güncelliğini yitirdiğini kaydeden Çeler, Sosyal Hizmetler Dairesi’ni hem kadro bazında, hem de işlevsel olarak rahatlatacak yeni bir “Teşkilat Yasası” çalışmalarının tamamlandığını ve yasanın Teknik Kurul’da görüşüldüğünü söyledi.

Ayrıca engelli bireylerin ve ailelerin dört gözle beklediği Engelsiz Yaşam Evi’nin 2’nci etap keşif raporunun da tamamlandığını belirten Çeler, Engelsiz Yaşam Evi’nin 2019 yılının sonunda hizmete açılabilmesi için çalıştıklarını, bu bağlamda da projenin ihaleye çıkılması için Maliye Bakanlığı’na gönderildiğini söyledi.

Yeni huzurevi binası için Kıbrıs Türk Mimarlar Odası’ndan hizmet alımı yapacaklarını belirten Çeler, Huzurevi Projesi’nin yarışma ile belirleneceğini ve yarışmayı kazanan projeyle yeni huzurevinin binasına başlanacağını kaydetti.

 

“Çocuk ihmal ve istismarının önlenmesi adına da çalışıyoruz”

Çalışma Bakanı Zeki Çeler, devletin korumasında olan çocuklara daha çağdaş bakım modeli sunmak için “Çocuk Sevgi Köyü” projesini hazırladıklarını dile getirerek, bunun çocuk koruma politikalarının geliştirilmesi ve daha çağdaş bir sisteme dönüştürülmesi yönünde atacakları adımlardan olduğunu söyledi.

“Suça itilen çocuklarımızın suç işlemelerini önlemek, bu çocuklarımızı rehabilite edip topluma yeniden kazandırmak için hizmet verecek olan Gençlik Rehabilitasyon Merkezi’nin açılması yönünde de çalışmalarımıza hız verdik” ifadelerini kullanan Çeler, sosyal hizmetler alanındaki diğer önemli konunun ise çocuk ihmal ve istismarının önlenmesi olduğunu kaydetti.

Çocuk ihmal ve istismarının önlenmesi adına Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Polis Genel Müdürlüğü ile ortak projeler üretmek için çalışmalar yaptıklarına değinen Çeler, ilerleyen günlerde söz konusu kurumlarla bir araya geleceklerini söyledi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 27 21 4 2 53 67
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 27 21 3 3 50 65
3 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 27 16 4 7 17 52
4 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 27 17 1 9 16 52
5 ÇETİNKAYA TSK 27 14 6 7 13 48
6 TÜRK OCAĞI LİMASOL 27 12 5 10 9 41
7 LEFKE TSK 27 12 4 11 6 40
8 GÖNYELİ SK 27 12 3 12 4 39
9 CİHANGİR GSK 27 11 6 10 -3 39
10 GENÇLİK GÜCÜ TSK 27 9 5 13 -10 32
11 BAF ÜLKÜ YURDU 27 8 6 13 -8 30
12 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 27 6 9 12 -25 27
13 BİNATLI YSK 27 7 4 16 -27 25
14 ESENTEPE KKSK 27 7 2 18 -28 23
15 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 27 3 9 15 -35 18
16 GİRNE HALK EVİ 27 3 3 21 -32 12
yukarı çık