'Toplumsal Direniş Bayramı' kutlanıyor

banner37

GKK’nın 41’inci, TMT’nin 59’uncu ve Kıbrıs’ın fethinin 446’ncı yıldönümü dolayısıyla etkinlikler yapılacak.

'Toplumsal Direniş Bayramı' kutlanıyor
banner90
banner99

1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı çerçevesinde Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın 41’inci, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın 59’uncu ve Kıbrıs’ın fethinin 446’ncı yıldönümü etkinliklerle kutlanacak.
Bu kapsamda, bugün mukavemet koşusu yapılacak.
Boğazköy’de saat 08.00’de başlayacak 16 kilometrelik mukavemet yol koşusu, TMT Mücahitler Derneği önünde tamamlanacak, dereceye giren sporculara ödülleri TMT Mücahitler Derneği binasında, saat 10.15’te verilecek.
Lefkoşa ve bütün ilçe merkezlerindeki Atatürk Anıtlarında saat 09.30’da, Lefkoşa Şehitler Anıtı’nda saat 10.00’da, Cumhuriyet Parkı Anıtı’nda saat 12.00’de çelenk sunma törenleri icra edilecek.
Bu akşam 20.00’de ise Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Boğazköy’de bulunan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı karargah bahçesinde, 2’nci Piyade Alay Komutanlığı tarafından Güzelyurt Zafer Gazinosu’nda, 4’üncü Piyade Alay Komutanlığı tarafından Gülseren Askeri Gazinosu’nda, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın kuruluş yıldönümü resepsiyonu düzenlenecek.

Tümgeneral Yıldırım’dan ziyaret

Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Sibel Siber ve Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü ziyaret etti.
Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, GKK’nın 41’inci, TMT’nin 59’uncu ve Kıbrıs’ın fethinin 446’ncı yıldönümünün kutlanacağı 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı dolayısıyla gerçekleştirilen ziyarette, Yıldırım’a GKK’ya bağlı birlik komutanları da eşlik etti.
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber de kabulde, kurumlar arası işbirliğinin toplumu ileri taşıyacağını söyleyerek işbirliği ve uyum içinde, insanı merkeze koyarak çalışılırsa, her türlü zorluğun üstesinden gelinip, başarıya ulaşılabileceğini belirtti. Uzlaşmazlıkların barışla çözülmesinden yana olduklarını dile getiren Siber, ancak dünyada savaşlar ve göçlerin sürdüğünü belirtti. Güvenliğin önemine işaret eden Siber, halkın orduya güvendiğini ve Türkiye’nin garantörlüğünün devamından yana olduğunu söyledi.

Başbakan Hüseyin Özgürgün ise kurulduğu 1976 yılından beri en zor koşullarda görev yapan GKK’nın, KKTC’nin yüz akı olmaya devam eden önemli bir kurum olduğunu söyledi.
Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, GKK’nın KKTC’nin varlığının en büyük teminatı olduğunu belirtti. Halkın güvenliğini sağlama ile devam ettirmeye kararlı ve azimli olduklarını söyleyen Yıldırım, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin orduyu güçlendirme çabasından hiç vazgeçmediğini belirtti.
Yıldırım, barışın teminatı olduklarını, bunu sağlamak için de güçlü olmaları gerektiğini dile getirerek, bu yöndeki çalışmalara devam edeceklerini kaydetti.

Özgürgün: Geçmişten ders çıkarılmalı

Başbakan Hüseyin Özgürgün, her Kıbrıs Türkü’nün tarihini çok iyi bilmesi ve geçmişte yaşananlardan dersler çıkarması gerektiğini belirterek “Kıbrıs Türk halkı olarak geleceğimize yön verirken, hangi yollardan geçtiğimizi, ne koşullarda bugün sahip olduğumuz devletimizi kurduğumuzu asla unutmamalı, bu bilinçle hareket ederek KKTC’yi daha ileriye taşımak için çok çalışmalıyız” dedi.
Kıbrıs Türkleri bu adada varlığını korumak, huzur ve güven ortamı içerisinde bir yaşam sürebilmek adına büyük bedeller ödemiştir. Kıbrıs Türk halkı bugünlere, birçok zorluğa göğüs gererek, canını, malını ortaya koyarak, büyük fedakarlıklar ve acılar sonucunda ulaşmıştır. Tarihi süreçte yaşananları unutmak asla mümkün değildir. Her Kıbrıs Türkü’nün tarihini çok iyi bilmesi ve geçmişte yaşananlardan dersler çıkarması gerekmektedir. Kıbrıs Türk halkı olarak geleceğimize yön verirken, hangi yollardan geçtiğimizi, ne koşullarda bugün sahip olduğumuz devletimizi kurduğumuzu asla unutmamalı, bu bilinçle hareket ederek KKTC’yi daha ileriye taşımak için çok çalışmalıyız. İnanıyorum ki, geçmişimizden aldığımız güçle geleceğe daha emin adımlarla ilerleyecek ve ülkemizi daha refah günlere ulaştıracağız”.

Denktaş: Kıbrıs Türkü’nün kaderini tayin eden önemli bir tarih

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Toplumsal Direniş Bayramı olarak kutlanan 1 Ağustos’un, farklı dönemlerde Kıbrıs Türkü’nün kaderini tayin eden önemli gün olduğunu belirtti.
Denktaş, bugün gelinen aşamada, yıllardan beri sürdürülmekte olan “iki toplumlu, iki kesimli federasyon” görüşmelerinin, Kıbrıs Rum tarafının 239 yıl önceki hedeflerinin değişmediğini, bunca yıl ve olaydan sonra bugün hâlâ Kıbrıs adasını bir Helen adası olarak görmekten vazgeçmediklerini tüm dünyaya gösterdiğini belirterek şöyle devam etti: “İki buçuk asırdır değişmeyen bir zihniyetin bundan sonra da değişeceğini beklememizi kimse bizden isteyemez. Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha yüksek sesle dile getiriyoruz,
Yaşasın KKTC! Yaşasın KKTC’nin özgür çocukları! Yaşasın bizi Toplumsal Direniş Bayramı’na taşıyan TMT ruhu ve Türkiye garantisi!”.

Ataoğlu: Mücadele tarihimize ışık tutuyor

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da Kıbrıs Türk halkının geçmişte yaşadığı tüm zorluklara rağmen, verdiği onurlu mücadeleden gurur duyarken, geleceğe güvenle baktığını vurguladı.

Ataoğlu mesajında, bu tarihi günün, Kıbrıs Türkü’nün mücadele tarihine ışık tuttuğunu kaydetti.

Ataoğlu, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı’nın Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda özgürce, eşitlik temelinde, güvenlik içinde ve mutlu yaşaması için başlatılan mücadelelerin sonucunda oluştuğunu söyledi.

Kıbrıslı Türklerin çok zor koşullardan geçerek bu günlere geldiğinin unutulmamasını isteyen Ataoğlu, “Toplumsal birlik ve beraberliğimizi hiç kaybetmeden çalışmaya devam etmeliyiz. İnanıyorum ki, el birliğiyle çalışarak ve dayanışmamızı da artırarak daha da güzel günlere kavuşacağız” dedi.

Ataoğlu, GKK’nın, çok uzun yıllar süren varoluş mücadelesinden çıkarak kurulduğu ve Kıbrıs Türk halkının her türlü tehdit ve tehlikeden uzak huzur ve güven içerisinde yaşamasını sağladığını ifade etti.

Arter: Varoluş mücadelesi engin bir denizdir

banner134
Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, 1 Ağustos şehitlerini saygı ve rahmetle andığını belirterek, yüreğinde özgürlük tutkusu ve geleceğine sahip çıkma azmi olan herkesi selamladığını belirtti.

Arter yayınladığı mesajda, TMT ve GKK’nın aynı zamanda inancın ve kararlılığın sembolü olduğunu bildirdi. Arter, geçmişte verilen ve bugün yarın verilecek varoluş mücadelesinin engin bir deniz olduğunu kaydetti.

Diğer mesajlar

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Dursun Oğuz, mesajında şunları kaydetti:
“Kıbrıs Türk tarafı olarak, Ada’da eşitlik temelinde bir anlaşmaya varmak için, samimi ve olumlu tavır sergilerken, tek hedefimiz 1974 öncesi karanlık günlerin yaşanmayacağı, yeniden bir özgürlük ve egemenlik mücadelesi vermek zorunda bırakılmayacağımız güvenlikli bir gelecektir.”

KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkanı Esen Ömürlü, sahip olunan KKTC devletinin, halkın tek gelecek güvencesi olduğunun idraki içinde olunması ve devlete her şart altında sahip çıkılması gerektiğini belirtti.
Mücahit Komutanlar Derneği Başkanı Gözkamaş Ergüneş, her karış toprağı şehit kanları ile çizilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Anavatan’ın etkin ve fiili garantisi olan, gelecek nesillerin barış ve güven içerisinde özgürce yaşamaları için Kıbrıs Türk halkının hakları koruyan bir anlaşma ile sonsuza dek KKTC devletini yaşatmanın hedefleri olduğunu kaydetti.
Emekli Mücahitler Derneği Başkanı Başkan Mehmet Salih Direktör mesajında, “yavru vatanın fethi ile birlikte Türk Mukavemet Teşkilatı’nın ve Güvenlik Kuvvetleri’nin kuruluş yıldönümünü kutladığımız bu günde, şehitlerimizi rahmetle anar, başta Güvenlik Kuvvetleri Komutanı olmak üzere tüm personeli ve Mukavemetçi mücahitleri tebrik eder sağlık ve mutluluk dolu günler temenni ederim” dedi.

Güvenlik Kuvvetleri Emekli Subaylar Derneği mesajında “Bizler, bütün olumsuzluklara karşın geleceğe umutla bakıyoruz. Kıbrıs adası üzerinde yüzlerce yıldır var olduğumuzun bilinci ile adada huzur ve güven ortamının karşılıklı anlayış ve özveri ile elde edilebileceğine inanıyoruz” dedi.

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, varoluş mücadelesinin bugün farklı platformlarda da devam ettiğini belirterek, bugüne kadar yapılan müzakerelerde Güney Kıbrıs’ın taleplerine bakıldığında, amacının çözüm değil, Adanın tamamına sahip olma isteğinin olduğunun görüldüğünü ifade etti. Arıklı mesajında, “Yapmamız gereken en önemli şey, bize emanet edilen bu topraklara sahip çıkmak, korumak, kollamaktır.” ifadelerine yer verdi.

Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu mesajında, “Bugün bir devletimiz var diye biliyorsak ve şanlı bayrağımızın altında özgürce yaşayabiliyorsak bunu canlarını seve seve bu topraklar için veren GKK’ya ve TMT’ye borçlu olduğumuzu biliyoruz” dedi.

Kamu-Sen’in mesajında, TMT’nin Kıbrıs Türk Halkı’nın özgürce, eşitlik temelinde, güvenlik içinde ve mutlu yaşamasının güvencesi olduğunu vurgulayarak, “tüm KKTC halkının hak ettiği mutlu ve güzel günlere ulaşması dileğiyle 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramını kutlarız” denildi.

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle mesajında, 1 Ağustos tarihinin öneminin sadece tarih olmadığını ifade ederek, 1 Ağustos’u “Kıbrıs Türk Halkı’nın Ada üzerinde varoluş mücadelesindeki üç milat günün bir araya gelmesi” olarak özetledi.

Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP) Genel Başkanı Buray Büsküvütçü, Türk Ordusu’nun 446 yıl önce 1 Ağustos 1571’de 60 bin şehit vererek Adayı Türk vatanı yapmasıyla başlayan varoluş sürecinin, bugün itibariyle devam ettiğini kaydetti.

Türk Birliği Dayanışma Derneği, ada üzerinde Türk hâkimiyetinin sağlandığı, Rumlara karşı örgütlü mücadelenin başlatıldığı ve Kıbrıs Türk toplumunun kendi ordusunun kurulduğu günün Kıbrıs Türkü için bir dönüm noktası olduğunu kaydetti.

KKTC’yi Koruma Derneği Başkanı Hatice Özler Şahin, tarihte üç önemli günün de aynı güne denk gelmesi ve bugüne kadar kutlanmasının Türk Milleti adına bir gurur kaynağı olduğunu belirtti.

Savaşan: 

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı. Savaşan mesajında şunları dile getirdi:

“Bu günlere, 446 yıl önce Kıbrıs’ın fethedilmesi ile başlayan, TMT’nin 59 yıl önce filizlenerek yıllarca süren onurlu var oluş mücadelesi ve insanımızın büyük direnişi ile devam eden, 41 yıl önce Güvenlik Kuvvetlerimizin teşkil edilmesi ve devletimiz, KKTC’nin kurulması ile de taçlanan çok zorlu bir sürecin ardından gelindiğini ifade eden Savaşan, “insanımızın bu güne kadar verdiği varoluş mücadelesi, ancak geçmişteki direnişin üzerinde yükselerek başarıya ulaşabilir" dedi. 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2017, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75