banner6

Toplumsal menfaatler için sandığa gidelim

banner37

KIBRIS TV’ye konuşan Sosyolog Nihal Salman, olası erken genel seçimde oy kullanmayacağını belirten vatandaşlara çağrıda bulundu.

Toplumsal menfaatler için sandığa gidelim
banner8

Gülsüm KANCA

Ülkemiz seçim atmosferine girdi. Ardı ardına yayınlanan anketler, olası erken genel seçimde hangi partinin ne kadar oy olacağını ortaya koydu.

Ancak anketlerde ortaya çıkan en dikkat çekici oran, sandığa gitmeyeceğini belirtenlerin yaklaşık yüzde 20 civarında olması.

Uzman Sosyolog Nihal Salman, seçmenleri uyardı ve “bireysel değil toplumsal menfaatler için sandığa gidelim” çağrısında bulundu.

KIBRIS TV’de “Güne Bakış” programına katılan Salman, yapılan araştırmalara göre gelişmemiş ülkelerde yaşayanların sandığa gitmeme oranlarının yüksek olduğunu belirterek ülkemizde oy kullanmama alışkanlığının birçok nedeni bulunduğunu belirtti. Salman, bunların başında da bireysel, toplumsal, siyaset ve ekonomik sorunların geldiğini vurguladı.

Demokrasi ile yönetilen bir ülkede yaşadığımızı belirten Salman, “ancak demokrasi eğitimimiz yok” dedi. Demokrasiyle yönetilen gelişmiş ülkelerde demokrasi eğitiminin ilkokuldan başlayarak yetişkin olana kadar farklı farklı düzeylerde verildiğine dikkat çeken Salman, ülkemizde böyle bir eğitimin uygulanmadığını dile getirdi.

“18 yaşına gelmiş biri kime oy vereceğini bilmiyor”

banner134

18 yaşına gelmiş bireyin hangi siyasi partiye oy vereceğini bilmediğini belirten Salman, en yakını hangi siyasi partiye oy veriyorsa o yönde oy kullandığını ifade etti.

Salman, toplum olarak bireysel menfaatlerimiz doğrultusunda sandığa gidildiğini belirterek, siyasilerin de bireysel menfaatleri çözdüğü için toplumsal sorunları çözemediklerini ve suçlu pozisyonuna düştüklerini vurguladı.

Salman, oy vermeyenlerin oy vermemek için kullandıkları nedenler arasında “Bir oy neyi değiştirebilir, şimdiye kadar oy verdik de ne oldu, ben mi kurtaracağım ülkeyi, hiçbir parti beni temsil etmiyor, verdiğim oy boşa gidiyor” gibi nedenleri sıraladığını kaydetti. Bir sosyolog olarak, ülke yönetimine katkıda bulunmak isteyen kişileri oy kullanmaya davet eden Salman, ülke yönetimine talip olan siyasilerin de iyice analiz edilmesi gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2017, 12:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88