Toplumsal patlamanın eşiğindeyiz

banner37

Sendika başkanları, zamların başını alıp gittiği, yaşamın çok pahalı olduğu, geçimin iyice zorlaştığı, dövizin günden güne arttığı ve Türk Lirası’nın değer kaybettiği ekonomik süreci KIBRIS’a değerlendirdi:

Toplumsal patlamanın eşiğindeyiz
banner90
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

BENGİHAN: PİYASA OLUMSUZ ETKİLENİYOR… KTAMS Başkanı Güven Bengihan, 1.5 yıllık süreçte zamlardan, Türk Lirası’nın değer kaybından ve dövizin yükselişinden en çok etkilenen özel sektör çalışanları olduğuna dikkat çekerek, 3 bin 828 TL olan net asgari ücretin, 4 bin 44 TL olan açlık sınırının altında kaldığını kaydetti. “Açlık sınırının altında kalan 10 binlerce insan var” diyen Bengihan, hükümetin hayatı ucuzlatması gerekirken, zamlarla daha da pahalı hale getirildiğini kaydetti. Güven Bengihan, hükümetin, sigortadan, kurum-kuruluşlardan emekli olan ve kamuda çalışanların 4 aylık hayat pahalılığı ödeneğini kesmesine yönelik çalışmalarından dolayı piyasanın olumsuz etkilendiğini belirtti

AŞAM: 1.5 YILDA YÜZDE 60 DEVALÜASYON YAŞANDI… DEV-İŞ Başkanı Koral Aşam, ülkede son 1.5 yılda yüzde 60’a varan devalüasyon yaşandığını, akaryakıt ve mazota gelen artışlar nedeniyle her şeyin pahalılaştığına işaret ederek, asgari ücretin yaşamaya elverişli olmadığını, artık emekçilerin sadece gıdayı düşünebilir noktaya geldiğini vurguladı. Aşam, ekonomik çarkın bir bütün olarak döndüğünü, çarkların dönmesi için vatandaşta para olması gerektiğini belirterek, para olmadığı zaman vergilerin ödenemediğini söyledi

Ülkemizde, zamların başını alıp gittiği, yaşamın çok pahalı olduğu, geçimin iyice zorlaştığı, dövizin günden güne arttığı ve Türk Lirası’nın değer kaybettiği bu sürecin, toplumu, patlamanın eşiğine getirdiği bildirildi.

Sendika başkanları, asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığını, Hayat Pahalılığı (HP) ödeneğinin kesileceğine yönelik hükümet çalışmalarının piyasaya sıcak para akışını durdurduğunu belirtti.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, bu süreçte en çok etkilenenlerin özel sektör çalışanları olduğuna dikkat çekerek, asgari ücretin Türk Lirası’nın döviz karşısında erimesiyle açlık sınırının altına düştüğünün altını çizdi.

Bengihan, hükümetin, sigorta emeklilerinden, kurum- kuruluşlardan emekli olanlardan ve kamuda çalışanların maaşlarından 4 aylık hayat pahalılığı ödeneğini vermeyecek olmasının piyasayı olumsuz etkilediğini belirtti.

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ) Başkanı Koral Aşam, son 1.5 senede ortalama yüzde 60’a varan devalüasyon yaşandığına dikkat çekerek, akaryakıt ve mazota gelen artışlar sebebiyle her şeyin pahalılaştığını kaydetti.

Aşam, asgari ücretin yaşamaya elverişli olmadığının altını çizerek, artık emekçilerin sadece gıdayı düşünebilir noktaya geldiğini vurguladı.

Bengihan: Asgari ücret açlık sınırının altında

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, ülkede zamların başını alıp gittiği, yaşamın çok pahalı olduğu, geçimin iyice zorlaştığı, dövizin günden güne arttığı ve Türk Lirası’nın değer kaybettiği bu süreçte en çok etkilenenlerin özel sektör çalışanları olduğuna dikkat çekti.

Bengihan, kamu çalışanlarının özel sektör çalışananlarına göre bir tık daha iyi durumda olduğunu söyleyerek, yasa gücünde kararname ile kesilen 4 aylık HP kararını beklediklerine vurgu yaptı.

Asgari ücretin Türk Lirası’nın döviz karşısında erimesi ile açlık sınırının altına düştüğünün altını çizen Bengihan, günümüzde açlık sınırının 4 bin 44 TL, net asgari ücretin ise 3 bin 828 TL olduğunu vurguladı.

banner134
“Açlık sınırının altında kalan 10 binlerce insan var” diyen Bengihan, hükümetin hayatı ucuzlatması gerekirken, zamlarla daha da pahalı hale getirildiğini kaydetti.

Bengihan, hükümetin, yasa gücünde kararname ile sigorta emeklisinden, kurum-kuruluşlardan emekli olanlardan ve kamuda çalışanlardan 4 aylık hayat pahalılığı ödeneğini kesme yönündeki çalışmalardan dolayı piyasanın olumsuz etkilendiğini belirterek, emeklilere ve kamu çalışanlarına verilecek hayat pahalılığı ödeneğinin, ekonomiye artı ve piyasaya sıcak para akışı sağladığını söyledi.

Öte yandan yasa gücünde kararname ile 4 aylık hayat pahalılığı ödeneğinin emekliye ve kamu çalışanına ödenmemesi konusu ile ilgili mahkeme kararının açıklanmasını beklediklerini ifade eden Bengihan, mahkemeden, bu yasa gücünde kararnamenin iptal edilmesini beklediklerini belirtti.

Aşam: Hükümet, kalemi bırakıp gitmeli

DEV-İŞ Başkanı Koral Aşam, son 1.5 senede yüzde 60’a varan devalüasyon yaşandığını söyleyerek, akaryakıt ve mazota gelen artış sebebi ile her şeyin pahalılaştığını kaydetti.

Aşam, asgari ücretin yaşamaya elverişli olmadığının altını çizerek, “Asgari ücretle çalışanlar, sosyal hayatını sürdüremez noktaya geldi. Asgari ücret, açlık sınırının altında kaldı” şeklinde konuştu.

Hükümetin bu duruma seyirci kaldığını ve halkın hayatını kolaylaştırmak yerine oradan alıp buraya verelim şeklinde çözümler bulduğunu belirten Aşam, hükümetin bunları göz önünde bulundurarak kalemi bırakıp gitmesi gerektiğini söyledi.

Aşam, hükümet için hayatın bu şekilde normal ama emekçiler için normal seyretmediğini söyleyerek, artık emekçilerin sadece gıdayı düşünür noktaya geldiğini vurguladı.

Sendikalar olarak bu durumu duymazdan gelen hükümetin karşısında durmak için örgütlendiklerine dikkat çeken Aşam, bunun farkında olan hükümetin ise bu durumu engellemek adına toplu iş sözleşmelerini 1 yıl sonunda sonlandırma kararı aldığını, aidatları da tamamen durdurmaya çalışırken yasanın izin vermemesinden dolayı yüzde 5 kesinti yapmaya çalışarak, örgütlü yaşamı bitirmek istediğini vurguladı.

Aşam, ekonomik çarkın bir bütün olarak döndüğünü, çarkların dönmesi için vatandaşta para olması gerektiğini ifade ederek, para olmadığı zaman vergilerin ödenemediğini belirtti.

Hükümetin ise tek yaptığı şeyin borçlanarak kamu ve emekli maaşlarını ödemek olduğunu aktaran Aşam, toplumsal patlamanın eşiğine gelindiğini, bu durumda bile hükümet edenlerin tek düşündüğü şeyin bir gün daha fazla nasıl hükümette kalabiliriz olduğunu kaydetti.

G

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75