banner6

Toplumu dinleyerek değişimi hedefliyoruz

banner37

CTP Lefkoşa Milletvekili Adayı Ürün Solyalı, seçilmesi halinde gerçekleştirmek istediği hedefleri hakkında bilgi verdi:

Toplumu dinleyerek  değişimi hedefliyoruz
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) Lefkoşa Milletvekili adayı Ürün Solyalı, sisteme dair ciddi, cesur ve yenilikçi adımlar atılmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Avukat olan Ürün Solyalı, “Değişimi bir tek kişinin başarabilmesi zor, ancak birçok konuda hem mesleki anlamda hem de siyaseten öncülük edebileceğimiz alanlar var” dedi.

Solyalı, şöyle devam etti:

“Çok özet olarak, adalet benim için önemli bir ilke ve bunun için ülkemizde eşit fırsatlar yaratılabilmesi için mevzuat ihtiyacını karşılamalıyız. Sosyal dengeyi kurgulamak için fakirleşmeyi körükleyen birleşik faiz ve döviz, borçların doğru zeminde yapılandırılması, teşvik sistemleri, vergi oranları ve kayıt dışılık, emekçilerin sosyal diyalog mekanizmaları gibi alanlar; gençleri çok yakından ilgilendiren adil istihdam ve özel sektörde genç girişimciliğin doğru desteklenmesi, askerlik-vicdani ret, gençlik eylem planları, spor ve gençlik dairelerinin işleyişleri ve kurguları, diğer taraftan mahkemelerin yükünü hafifletebilecek mekanizmaların kuruluşu, Vatandaşlık – Beyaz Kimlik Yasası’nın doğru koşullara kovuşturulması, insan hakları, KIB-TEK’in özerkleştirilmesi, para birimi tartışmalarında yasal altyapı ve daha sayabileceğimiz birçok alanda öncülük yapmayı hedefleyerek, paydaşlarla üreterek ve toplumu dinleyerek değişimi hedefliyoruz.”

“En zor dönemlerin birindeyiz”

Ürün Solyalı, Kıbrıslı Türklerin en zor dönemlerden birini yaşamakta olduğunu belirterek, hem demokrasi hem de ekonominin ciddi yaralar içinde olduğunu kaydetti.

Solyalı, “Bu zor dönem koşullarında da idareciler tarafından doğru koordinasyonun yapılamadığı, kaynakların doğru kullanılamadığı, gerekli ve yeterli diplomatik girişimlerin yeni bir dille ve cesaretle yapılmadığını görmekteyiz. Hukuksuzluklar ve adil olmayan yaklaşımlar, çözüm önermek için gayret sarf etmeyenler siyasete olan güveni ve yurdumuza dair umutları yerle bir etmektedir” ifadelerini kullandı.

Solyalı şöyle devam etti:

“Bunu tersine çevirmek, Kıbrıslı Türklerin bu topraklarda eşit özne olduğu ön kabulü ile tüm paydaşların planlayacağı kısa, orta ve uzun vadeli eylem planları ile iç meselelere çözüm üretmek ve aynı anda dünyada tüm muhataplara karşı doğru zeminde ilişki kurarak hak ettiğimiz saygıyı ve desteği görmek, tekrardan umut olmak bana göre ellerimizde. Bu bir vizyon ve ekip meselesi. Özellikle gençlerin yüzünü Avrupa’ya dönmesini önemsiyorum. Bunun için bir köprü olmak, uyumlaşmayı birlikte kurgulamak, geleceğimizi Federal Çözüm ve Avrupa Birliği temellerinde kurmak için çalışmak sorumluluğumuz olmalıdır. Ailelerin çocuklarına ‘git kurtul’ dedikleri günlerden, gel birlikte üretelim diyebileceği ortamı yaratmak, adalet ve özgürlük temelinde yeni bir siyaset kurgulamak için aday oldum.”

Ürün Solyalı kimdir?

Ürün Solyalı, 1983’te Lefkoşa’da doğdu. Türk Maarif Koleji’nin ardından DAÜ Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Solyalı, İngiltere’de “Kıbrıs’ta Mülkiyet Denklemi” tez çalışması ile master öğrenimini tamamladı.

Solyalı, Kıbrıs İdare ve Anayasa Hukuku alanlarında birçok üniversitede ders verdi.

Siyasi yaşamına 2001 yılında CTP Gençlik Örgütü’nde başlayan Solyalı, bu süre içerisinde CTP Gençlik Örgütü Genel Başkanlığı, Parti Meclisi üyeliği ve MYK üyeliği yaptı.

Solyalı, Aşırı Sağla Mücadele, Gençlik İnisiyatiflerinin Desteklenmesi, Gençlerin Katılımcılığı ve Avrupa Vatandaşlığı, Avrupa Birliği’ni analiz etmek, Kültürlerarası Güven İnşası, Sosyal Uyum ve Çeşitlilik, Kimlik Politikaları, Çatışmaların Çözümü ve Uzlaşı, Sosyal Patlamaların önlenmesinde Gençliğin Rolü, Genç Liderlerin Barış Eğitimindeki Rolü, ABD’de Devlet Yönetiminde Şeffaflık ve Hesap Verilebilirlik konularında yurtdışında uluslararası eğitimlere, uygulamalara katılıp, sertifikalar aldı.

Solyalı, Kuzey Kıbrıs ve Avrupa’da birçok Sivil Toplum Örgütünde mesleği ile ilgili gönüllü olarak birçok çalışmaya katıldı.

Solyalı, avukatlığın yanı sıra Spor Dairesi Genel Ceza Kurulu Başkanı ve Naci Talat Vakfı mütevelli heyeti üyesi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104