Toplumun huzuru bozuluyor

banner37

Barda tartıştığı Hüseyin Küçükpergamalı’yı tehdit eden ve tüfekle etrafa 3 el ateş edip, mekana bin 795 TL hasar yapan Vehbi Alibeyoğlu’nu, 18 ay hapse mahkum eden Yargıç Murat Soytaç, suçların ciddiyetine vurgu yaptı.

Toplumun huzuru bozuluyor
banner99

Sedef BOŞNAK

2013 yılının Ekim ayında Pile’deki bir barda, tartıştığı Hüseyin Küçükpergamalı’yı tehdit edip, kavga sonrası evden aldığı tüfekle havaya ve çevreye üç el ateş ederek barı bin 795TL hasara uğratan Vehbi Alibeyoğlu, Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılandı.

Mahkeme, sanığı “Kanunsuz ateşli silah taşıma”, “Kanunsuz ateşli silah kullanma”, “Kanunsuz ateşli silah tasarrufu”, “İzinsiz patlayıcı madde olan 101 adet fişeği taşıma”, “İzinsiz patlayıcı madde tasarrufu”, “Şiddet kullanma tehdidi” ve “Kasti hasar” suçlarından oy birliğiyle suçlu bularak 18 ay hapis cezasına çarptırdı.

Başkan Melek Esendağlı, Yargıç Murat Soytaç ve Yargıç Seran Bensen’den oluşan Gazmağusa Ağır

Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı Yargıç Murat Soytaç açıkladı.

Yargıç Murat Soytaç, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ergin Atıcı’nın mahkemeye aktardığı olgulara özetle değinerek, sanığın 14 Ekim 2013’ten 17 Ekim 2013’e kadar tahkikat kapsamlı tutuklu kaldığını anımsattı.

Murat Soytaç, konu suçların çok ciddi suçlar arasında yer aldığına değinerek, ateşli silahların toplumda

huzuru bozmakla beraber yasal olmayan eylemlerde kullanıldığına, bireyleri hayat kaygısına ittiğine dikkat çekti.

“Bu tür suçlar toplumda huzur bozar” diyen Yargıç Murat Soytaç, konu suçların, büyük riskler taşıyıp, tehdit unsuru oluşturduğuna, toplum bireyleri tarafından tasvip edilmediğine vurgu yaptı ve şöyle devam etti:

“Sanık, av tüfeğini kanunsuz olarak tasarruf edip taşımanın yanında, Best Friends isimli barda, gerek havaya, gerekse çevreye ve birtakım eşyalar üzerine ateş açarak, bardaki eşyaları bin 795 TL hasara uğratmıştır. Bunun yanında, bara eğlenmeye gelen kişiler de sanığın yarattığı dehşet ve korku neticesinde etkilenmiştir. Dolayısıyla, bu durum, sanığın verdiği maddi zararla mukayese dahi edilemez.”

banner134

Murat Soytaç, toplumda huzursuzluk yaratan konu suçlara yargının hoşgörüyle bakmasının düşünülemez olduğuna işaret etti ve sanığı, kamu yararı gereği, işlediği suçlardan ötürü 18 ay hapse mahkum etti.

Yargıç ayrıca, suça konu emarelerin müsadere edilmesine direktif verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2017, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75