‘Toprak Ana’ Balalan’da kucaklandı

banner37

Mehmetçik Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Toprak Ana Günü etkinliği bu yıl Balalan’da yapıldı

‘Toprak Ana’ Balalan’da kucaklandı
banner90
banner8

Ayşe BULUT

Karpaz’ın en küçük köylerinden biri olan Balalan’da dün çok güzel bir etkinlik gerçekleştirildi.

Mehmetçik Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Toprak Ana Günü, dün Balalan’da yapıldı.

Yurdun dört bir yanından ilgi gören etkinliğe katılanlar, kontrolden geçen ata tohumlarıyla üretilen ürünleri satın alma imkanı buldu.

Etkinliğe, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhurman, Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit, İskele Kaymakamı Mustafa Ürüncüoğlu, Taşkent Doğa Parkı Direktörü Kemal Basat, Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, Osman Gazi Belediye Başkan Yardımcısı, Balalan Muhtarı Turgut Özbalalanlı, bazı belediye başkanları, bölge muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Kortej yürüyüşüyle başlayan etkinlikte vatandaşlar çok güzel bir gün geçirerek stantlardan da alışveriş yapma imkanı buldu. Etkinlik müzik dinletileri ile gün boyu devam etti.

Törende ilk konuşmayı Mehmetçik Çocuk Meclis Başkanı Ahmet İskender yaptı. İskender, Toprak Ana Günü’nün önemini anlattı.

Taşkent Doğa Barkı Direktörü Kemal Basat, yanlış tarım politikası ile bilinçsiz ilaç kullanmanın doğayı olumsuz etkilediğini kaydetti.

Balalan Muhtarı Turgut Özbalalanı, Zeka Bey Tohum Merkezi projesinin hayata geçmesiyle birlikte ata tohumları ile ilaçsız ve sağlıklı üretimin yeniden başladığını belirtti.

Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli toprağa sahip çıkılması gerektiğini belirterek, ülkede sürdürülebilirliği olmayan yanlış toprak ve tarım politikalarının yürütüldüğünü iddia etti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Zeka Bey Tohum Merkezi’ne adını veren Zeka Bey’in kişiliğinin önemine işaret etti ve Balalan’da bulunan evlerin tadil edilerek değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75