banner6

Toprak Ayarlaması Mont Pelerin'de görüşülecek

banner37

Kıbrıs’taki taraflar, adayı yeniden birleştirmek için yürütülen müzakerelerin en önemli konularından bir olan Toprak Ayarlaması başlığını 7-11 Kasım tarihleri arasında İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında görüşecek.

Toprak Ayarlaması Mont Pelerin'de görüşülecek
banner151 banner143

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis bugün ara bölgede saat 5 saat süren bir görüşme yaptı.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Birleşmiş Milletler (BM), İsviçre’deki yoğunlaştırılmış toplantıların BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin himayelerinde gerçekleşeceğini duyurdu.

Açıklamada, Mont Pelerin’deki görüşmelerin Toprak Ayarlaması başlığı üzerinde yoğunlaşacağını ancak diğer bağlantılı konuların da ele alınacağı kaydedildi.

“Liderler, İsviçre’de gerçekleştirecekleri görüşmelerin, müzakerelerin son aşamasına geçilmesini sağlayacağını umut ettiklerini ve 2016 sona ermeden bir anlaşmaya varma konusundaki ortak bağlılıklarını dile getirdi” denilen açıklamada, liderlerin görüşmelerini tamamladığını, dolayısıyla ayın 31’inde yapılacak görüşme katılmaları için müzakerecilerine talimat verdikleri belirtildi.

Liderler ayrıca toplantılara ev sahipliği yapmayı teklif ettiği için İsviçre Hükümeti’ne teşekkür etti.   

Cumhurbaşkanı Akıncı, siyasi partileri Mont Pelerin'e davet etmeyi düşümediğini söylerken, Anastasiadis'in Pazar günü yapılacak Ulusal Konsey toplantısı sonrasında kararını açıklaması bekleniyor.  

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı'nda açıklama yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, sürecin sonuna gelindiğini, 2016 sona ermeden bir anlaşmaya varılması halinde 2017'nin ortasına doğru bir referandumun gerçekleşebileceğini söyledi. 

Akıncı, Topark Ayarlamasına gidilirken Güvenlik ve Garantiler başlığının görüşüleceğin 5'li konferansı da düşündüklerini, hedefe varabilmek için sürecin son açamasına geçilmesi gerektiğini aksi halde bir anlaşmadan söz edilemeyeceğini ifade etti. ,

Diğer yandan Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis'in görüşme sonrasında çok keyifli olduğu gözlemlendi. Anastasiadis, toplantının 2-3 saat sürdüğünü, geriye kalan vaktin sosyal bir çerçevede geçirildiğini belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2016, 00:24
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104