banner6

Toprak en geç 3'üncü gün görüşülecek

banner37

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’in yarın basın toplantısı düzenleyerek Kıbrıs Rum halkına gelişmelerle ilgili bilgi vereceği, ardından da İsviçre’ye gitmek üzere yola çıkacağı bildirildi.

Toprak en geç 3'üncü gün görüşülecek
banner90
banner99

Alithia gazetesi “Eide ve Mustafa Akıncı Mont Pelerin’deki Görüşmelerin Sondan Hemen Öncesi Olduğunu Söylüyor… Nikos Anastasiadis Yarın Halkı Bilgilendiriyor…  Pazartesinden Cumaya Kıbrıslı Türk Lider’le Devam Edecek” başlık ve spotlarıyla manşete çektiği haberinde Kıbrıs sorununda son düzlüğe girildiği vurgusunu yaptı.

Habere göre Anastasiadis yarın Başkanlık Sarayı’nda, yerel saatle 18.00-21.15 saatleri arasında TV kanalları üzerinden düzenleyeceği basın toplantısı ile Kıbrıs Rum halkını bilgilendirmesinin ardından çalışma arkadaşlarıyla birlikte İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasına gitmek üzere Ada’dan ayrılacak.

Haberde, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Anastasiadis’in Pazartesinden ¬Cumaya kadar 5 tam gün (sabahtan akşama kadar) hem resmî müzakere hem de gayrı resmî görüşmeler yapacağı kaydedildi.

Saray’da izlenecek strateji görüşüldü, kaygı büyük

Simerini Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı’nın dün akşam müzakere heyetiyle bir araya gelerek İsviçre’de izlenecek stratejiyi konuştuğunu bildiren gazete yaklaşık iki saat süren görüşmede özellikle Şehircilik ve Tapu teknokratlarının Toprak konusuna dair sunumları üzerinde durulduğuna işaret etti.

Akşamki strateji görüşmesinden, İsviçre görüşmelerinde ilk başta iki taraf arasında anlaşmazlık olan bütün konuların ele alınacağı, ardından da Toprak başlığına geçileceği ortaya çıktı. Görüşme sırasında, “Ankara bir suçlama oyunu oynarsa” kaygısı da dile getirildi. Özellikle Cumhurbaşkanı Akıncı’nın dün yaptığı ve Rum tarafınca henüz cevap verilmeyen  -(İsviçre’de) çöküş olursa, cevap verilip tepki göstermediği için Rum tarafının suçlanması tehlikesinin daha da büyük olduğu- açıklamayla, bu kaygının daha da yoğunlaştığı vurgulandı.

Gazete Kıbrıs Rum müzakere heyetinin İsviçre’ye Pazar günü gideceğini de haberine ekledi.

“Haritalarla gidilmeli…”

Politis “Haritalarla Gitmeleri Gerek… Hedef, Başka Konularda Zaman Kaybedilmemesi” başlıklı haberinde, her iki tarafın da Toprak başlığı için İsviçre’de yapılacak yoğun müzakereler öncesinde hazırlıklarını sürdürdüğüne dikkat çekerek, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin “mümkün olduğunca uzun zamanı, toprak düzenlemeleri kriterlerinin görüşülmesi için kullanmak istediğine” dikkat çekti.

Her iki tarafın da kriterlerdeki görüşmenin başarıyla sonuçlanmasının somut haritaların da sunulmasını gündeme getirmesi ve böylece prosedüre ivme katarak, önümüzdeki haftalarda uluslararası konferansın yolunu açmayı hedeflediğine dikkat çeken gazete dün akşam Başkanlık Sarayı’nda yapılan strateji toplantısına işaret etti.

Edindiği bilgilere dayanarak Anastasiadis’in, “İsviçre’deki görüşmelerde, ilk başta ele alınacak 4 başlığa gereğinden fazla zaman harcanmaması için mümkün olan en kısa sürede Toprak başlığına girmesini istediğine” vurgu yaptı, özetle şunları ekledi:

“Mont Pelerin’deki görüşmelerin ilk günü törensel olacak ve Genel Sekreter Ban Ki Moon da katılacak. İkinci gün ilk 4 başlığın (Yönetim, Ekonomi, AB, Mülkiyet) ve halen varlığını koruyan anlaşmazlıkların ele alınması bekleniyor.  En geç üçüncü gün, Toprak kriterlerinin görüşülmesine başlanacak ve kriterlerde uzlaşı sağlanırsa karşılıklı harita teatisi yapılacak.

Bunun paralelinde, açıkça belirttiği gibi Kıbrıs Türk tarafı, yol haritasını sunmadan çok taraflı konferans için somut bir toplanma tarihine dair bir anlaşma hedefliyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2016, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104